EXCLUSIV | Motivul plecării lui Carlo Casap de la Farul lui Hagi după 11 ani. Mijlocașul este dorit în Liga 1
![Carlo Casap, fost jucător Farul Constanța](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2023%2F6%2F29%2F874%2F1688030295ea35fb07.jpg&w=960&h=640&c=1)
Denis Chilom | Publicat: 29.06.2023 12:47 | Actualizat: 29.06.2023 16:01
Într-un interviu acordat în exclusivitate pentru iAM Sport, Carlo Casap a dezvăluit motivele pentru care a părăsit campioana SuperLigii.
Tânărul fotbalist a plecat de la 14 ani din Timișoara, orașul natal, pentru a face performanță la Academia ,,Gheorghe Hagi”. Inițial, familia și-a dorit să urmeze un drum în străinătate, dar când a auzit că este dorit de Hagi, a fost de acord cu decizia lui de a pleca la Constanța pentru a face o performanță în fotbal.
Unul dintre cei mai titrați jucători din academia „regelui” a câștigat trofee la toate categoriile de juniori. La echipa mare, Casap are două titluri de campion, o cupă și o Supercupă a României.
După 11 ani, mijlocașul spune că s-a despărțit de o parte din familia sa pentru că acolo a crescut și s-a dezvoltat ca fotbalist, dar și ca om. A mai spus că a discutat cu clubul aproximativ trei zile pentru a vedea ce decizie este mai bună pentru viitorul său.
De ce ai plecat de la Farul? Ce a stat la baza deciziei?
Tot ce pot spune este că mai aveam un an contract. Mi-au propus o prelungire, însă le-am transmis ce îmi doresc eu în continuare. Am ajuns la un numitor comun și le multumesc și pe această cale pentru înțelegere pentru că m-au lăsat să caut o nouă provocare în viața mea.
Casap: ”Momentele grele m-au făcut puternic”
Jucătorul de 24 de ani ne-a dezvăluit că a fost nevoie de sacrificii pentru a ajunge omul care este în ziua de astăzi.
”Pentru mine primează fotbalul. Tot timpul am pus fotbalul pe primul loc și mi-am dorit doar să joc. Am făcut foarte multe sacrificii, atât eu, cât și familia mea și niciodată nu m-am dat bătut, nici nu o voi face. Au fost multe momente frumoase până acum, dar cele din spate, momentele grele, m-au făcut mult mai puternic și pregătit pentru ce urmează”, a declarat fostul jucător al Farului
Unde ai fi ajuns dacă nu aveai acele accidentări grave care te-au ținut departe de teren?
Accidentările fac parte din viața unui sportiv, sunt inevitabile. În ceea ce mă privește, au fost probabil în momente cheie, toată lumea cred că știe că eram în unele din cele mai bune etape ale carierei. În fiecare perioadă de timp, în care am fost accidentat, eram de multe ori în echipa națională U21 sau aveam șansa să fac parte din lotul pentru cele două europene U21.
Ghinioanele s-au ținut scai de mijlocaș
Carlo Casap a trecut prin momente dificile. Accidentările, care l-au ținut departe de gazon luni bune, l-au oprit din drumul spre naționala mare a României, fiind monitorizat de selecționer.
”Mereu m-au prins pe picior de transfer sau convocare la echipa națională mare când eram în vederile domnului selecționer Daum. Toate au trecut, dar de fiecare dată am revenit mai puternic atât fizic, cât și psihic. Consider că mereu am reușit să demonstrez că sunt un campion. Viața mea de sportiv încă este lungă și mai am multe obiective de îndeplinit”, a povestit Carlo Casap
De ce ai ales să pleci acum, având în vedere că mai aveai contract până în 2024?
Nu știam exact ce se va întâmpla cu situația mea de la Farul până în momentul în care am discutat acum două săptămâni. Mi-am dorit acest lucru și sunt fericit pentru ce am realizat până acum.
Din ziua în care m-am despărțit de Farul am început să planific o nouă mutare. Este un moment cheie, este o decizie dificilă pentru mine. Sunt un jucător liber și trebuie să aleg varianta care îmi este favorabilă din toate punctele de vedere.
Ai alte oferte în acest moment? Dacă da, sunt tot din SuperLigă sau sunt și echipe din străinătate?
Sunt discuții atât de afară (n.r. străinătate), cât și din România, însă nu pot spune unde voi merge până când nu se concretizează ceva. În continuare mă antrenez, am un program bine stabilit ca să fiu într-o formă bună la noul club. Îmi păstrez aceeași rutină, fac ce am învățat și ce mă face să mă simt bine.
Traseul fotbalistic al lui Casap
Carlo Casap și-a început cariera la juniorii Politehnicii Timișoara. A plecat, apoi, la Academia ,,Gheorghe Hagi”, devenită Viitorul. Echipa lui Hagi a fuzionat cu cealaltă grupare de la malul mării, Farul Constanța și s-a creat o singură echipă pentru prima ligă. Timișoreanul a fost după împrumutat pentru scurt timp la Concordia Chiajna (Liga 2). După revenirea la constănțeni, Casap a bifat al doilea titlu de campion în Liga 1.
Intră acum pe canalul iAM Sport de WhatsApp și afli instant toate știrile care contează!
Urmărește iAMsport.ro și pe Google News, Facebook sau YouTube. Zi de zi ai conținut de ultimă oră din lumea sportului.
Adaugă comentariu
Pentru a comenta, trebuie să fii logat. Dacă ai deja un cont, intră în cont aici. Daca nu ai cont, click aici pentru a crea un cont nou.
![Elias Charalambous, discurs fără precedent după eșecul cu Oțelul: ”Dacă va trebui să continuăm cu 11-13 jucători, o vom face!”](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F26%2F19399%2F1722027571dc2edc92.jpeg&w=540&h=360&c=1)
![Dorinel Munteanu, neînvins în SuperLiga: ”Mă bucură jocul, mă bucură rezultatul!”](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F27%2F19406%2F17220306991b243e7d.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Fanii FCSB au izbucnit după eșecul cu Oțelul Galați! Ce le-au scandat jucătorilor la finalul partidei](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F27%2F19401%2F1722030385c7d540a1.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Vlad Chiricheș îi răspunde lui Gigi Becali, după ce l-a atacat în direct: ”Poate crede că joc la mișto”](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F27%2F19405%2F172202993114311a4a.jpg&w=540&h=360&c=1)
![2.000.000 de euro, oferta lui Becali pentru transferul dorit: ”Da, pe el îl vreau!”. Alte mutări anunțate + Ce se întâmplă cu Radunovic](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F27%2F19404%2Fc150-59291691-1722030123a4e6f076.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Gigi Becali i-a făcut praf pe jucătorii FCSB după eșecul cu Oțelul! Cine a fost cel mai criticat și ce fotbaliști au scăpat: ”El e vinovat, te nenorocește! Nu se poate așa ceva”](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F27%2F19402%2F1722028482e511f9a3.jpg&w=540&h=360&c=1)
Cele mai citite
![Utilizat rar de Hagi, Gică Popescu a vorbit cu fiul său despre retragerea din fotbal: ”Vreau să fii fericit!”. Decizia luată de Nicolas înaintea noului sezon și mesajul ”Regelui”](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F24%2F19301%2F1721842748d4da9e5b.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Gică Popescu, despre ”cel mai antipatic antrenor” din cariera sa: ”Mi-a făcut o chestie foarte urâtă”](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F24%2F19295%2F1721829431f228e402.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Câți spectatori au asistat, de fapt, la FCSB - Maccabi Tel Aviv. Avem numărul real! Gigi Becali, după ce asistența a fost ”umflată”: ”Ai ceva la cap?”](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F25%2F19320%2F1721896727ed687d1d.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Care pensionari trebuie sa meargă la Casa de Pensii până la finalul lunii iulie? Ce pot pierde?](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fnewsweek.ro%2Fresize%2F4yagphQbfbRAzWQiDaxmVhd-8wChSXHr0I-jF5dwSFQ%2Fresize%3Afit%3A800%3A600%3A0%2Fgravity%3Ace%2FaHR0cHM6Ly9uZXdzd2Vlay5yby9zdG9yYWdlL3N0b3JhZ2UvbWVkaWEvMjAyNC9KdWx5L2IyMzZmMDA0Njk4OWE5ZTc1ZjNmZGY0NzIwNDM0NmQ4LTMuanBn.jpg&w=540&h=360&c=1)
![România primește de la Coreea de Sud, în compensare, 736.000.000 $ pentru că a cumpărat tunuri K9](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fnewsweek.ro%2Fresize%2FFyb9pg94bj-67fkHGX47dUNr3KLVOr6FE9Jth3pBdDM%2Fresize%3Afit%3A800%3A600%3A0%2Fgravity%3Ace%2FaHR0cHM6Ly9uZXdzd2Vlay5yby9zdG9yYWdlL3N0b3JhZ2UvbWVkaWEvMjAyNC9KdWx5L2RmNTExOWNhZmE0NDUyMTJkZmI0NmI2MWExZTk3NTczLmpwZw.jpg&w=540&h=360&c=1)
![ALERTĂ Încă 1.200.000 pensionari scapă de plata impozitului pe pensie în septembrie. Ce pensie au?](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fnewsweek.ro%2Fresize%2FPQGpZvv2F95B2VyjmObSSqH1xdQDi5exWEDloeZESFA%2Fresize%3Afit%3A800%3A600%3A0%2Fgravity%3Ace%2FaHR0cHM6Ly9uZXdzd2Vlay5yby9zdG9yYWdlL3N0b3JhZ2UvbWVkaWEvMjAyNC9KdWx5LzA4ZTQzZTg0MGQ5MjVmZDU3YWUyOTlhMGE5YjY5ZTcyLmpwZw.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Elias Charalambous, discurs fără precedent după eșecul cu Oțelul: ”Dacă va trebui să continuăm cu 11-13 jucători, o vom face!”](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F26%2F19399%2F1722027571dc2edc92.jpeg&w=540&h=360&c=1)
![Dorinel Munteanu, neînvins în SuperLiga: ”Mă bucură jocul, mă bucură rezultatul!”](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F27%2F19406%2F17220306991b243e7d.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Fanii FCSB au izbucnit după eșecul cu Oțelul Galați! Ce le-au scandat jucătorilor la finalul partidei](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F27%2F19401%2F1722030385c7d540a1.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Delegația României și-a făcut apariția la ceremonia de deschidere a Jocurilor Olimpice! Imagini spectaculoase de la Paris](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F26%2F19396%2Fc150-8644bf2f-172202236295b4751c.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Oțelul Galați a deschis scorul pe Ghencea după o gafă incredibilă a lui Chiricheș! Ce a făcut fundașul FCSB](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F26%2F19397%2F17220245370eba109d.jpeg&w=540&h=360&c=1)
![Marian Drăgulescu, despre condițiile execrabile în care a stat la o ediție a Jocurilor Olimpice: ”Stăteam 6-7 persoane într-un apartament de trei camere”](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F26%2F19368%2Fc150-d3773b01-172198515891c73443.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Micuța galerie a Oțelului a venit să îi susțină pe jucători la București! Imagini fabuloase din Ghencea](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F26%2F19394%2F172202257427e67b79.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Jucătorul dorit insistent de Gigi Becali la FCSB, prezent în tribune la duelul cu Oțelul](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F26%2F19395%2F1722021369b642f954.jpeg&w=540&h=360&c=1)
![Unde poţi vedea România-Olanda online, la TV sau în aer liber, meciul din optimile EURO 2024](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamnews.ro%2Fimg.php%3Fu%3Dhttps%253A%252F%252Fiamnews.ro%252Fuploads%252Fmodules%252Fnews%252F0%252F2024%252F6%252F30%252F223%252F17197744921ab9c700.jpg%26w%3D300%26h%3D250%26c%3D1&w=540&h=360&c=1)
![BAC 2024. Încep probele scrise la examenul de Bacalaureat. Ce reguli noi trebuie să respecte candidaţii](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamnews.ro%2Fimg.php%3Fu%3Dhttps%253A%252F%252Fiamnews.ro%252Fuploads%252Fmodules%252Fnews%252F0%252F2024%252F6%252F28%252F221%252F1719609981505e748c.jpg%26w%3D300%26h%3D250%26c%3D1&w=540&h=360&c=1)
![Alimentele care scad glicemia. Puţini ştiu cât de benefice sunt](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamnews.ro%2Fimg.php%3Fu%3Dhttps%253A%252F%252Fiamnews.ro%252Fuploads%252Fmodules%252Fnews%252F0%252F2024%252F6%252F26%252F217%252F1719397594c01d451d.jpg%26w%3D300%26h%3D250%26c%3D1&w=540&h=360&c=1)