INTERVIU | Dănciulescu: “La Dinamo nu va fi niciodată o ruptură ca între CSA și FCSB!” Atacanții români din noul val care l-au impresionat și ”pariul” pentru meciurile naționalei
![Ionel Dănciulescu a vorbit pentru iAMsport.ro despre situația de la Dinamo, dar și despre meciurile naționalei din preliminariile EURO 2024](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2023%2F6%2F9%2F308%2F1686319077e0c056f9.jpg&w=960&h=640&c=1)
Robert Zanfir | Publicat: 10.06.2023 14:42 | Actualizat: 10.06.2023 21:50
Ionel Dănciulescu (46 de ani) a vorbit într-un interviu acordat iAMsport.ro despre posibila fuziune dintre CS Dinamo și FC Dinamo, dar și despre situația de la clubul în tricoul căruia a scris istorie, proaspăt revenit în prima ligă a României.
În prezent manager al Academiei CS Dinamo, Danciu-gol îl laudă pe Ovidiu Burcă pentru performanța reușită pe banca ”roș-albilor” și spune că promovarea poate fi catalogată drept ”miraculoasă”, în condițiile în care la începutul sezonului mulți vorbeau inclusiv despre un posibil faliment al clubului.
Dănciulescu a atins și subiectul echipei naționale, care în perioada următoare va întâlni Kosovo și Elveția în preliminariile Euro 2024.
Ce face Ionel Dănciulescu în această perioadă?
În momentul de față, liniște și pace. Sunt manager la academia CS Dinamo și încerc, alături de Marius Niculae și de antrenorii de acolo, să scoatem fotbaliști buni în spiritul lui Dinamo.
Ionel Dănciulescu, despre fuziunea CS Dinamo – FC Dinamo: ”Este o colaborare foarte strânsă”
Ai spus că se lucrează deja la o fuziune între CS Dinamo și FC Dinamo, ce presupune ea?
Președintele Popa este omul de legătură, noi am fost mereu să ajutăm. Noi am vrut să facem fuziunea din prima fază, pentru a fi un bazin pentru FC, dar nu și-au dorit la vremea respectivă. Omul de legătura este Ionuț Popa.
Există vreun risc să apară un conflict între CS Dinamo și FC Dinamo pe modelul CSA Steaua – FCSB?
Nu există, nu a fost și nu se va întâmpla lucrul acesta. Este o colaborare foarte strânsă. Noi suntem Dinamo și îți spun sută la sută. Sunt eu, Marius Niculae, nu poți să ne acuzi că nu suntem dinamoviști.
Ce părere ai despre ce se întâmplă la FC Dinamo? Au promovat, au puterea să rămână în Liga 1?
E foarte bine, bravo lor, e meritul suporterilor, e meritul lui Burcă. A reușit să pună pe picioare o echipă pe care mulți o vedeau retrogradată. E o minune, bravo lor. Acum se schimbă total lucrurile, trebuie aduși jucători, ritmul va fi altul, intensitatea va fi alta, ai nevoie de o infuzie de capital.
Ce i-ar trebui lui Dinamo să revină în fruntea fotbalului românesc? Au actualii acționari forța necesară să o readucă în vârf?
Nu știu ce se întâmplă acolo, depinde și de planul de reorganizare, să vedem ce se va întâmpla. Ovidiu e un tip foarte cerebral, serios, ocupat, deschis la nou. Suntem prieteni, îl știu și de la Slatina, de la Dinamo. Dacă faci lucrurile serios, nu ai cum să nu reușești.
Atacanții români care l-au impresionat
Există vreun atacant roman în care te regăsești?
Mie îmi place foarte mult Louis Munteanu… Adrian Mazilu e și el un jucător fantastic. Cum îi găsește Hagi? Simplu! Face lucrurile cum ar trebui făcute, profesionist. Are o idee clară, un proiect. acolo lucrurile se întâmplă pentru că totul este gândit. Depinde foarte mult și de oamenii care sunt sunt în fotbal. La factorii de decizie.
Ai fost printre ultimii marcatori pursânge din Liga 1, ești pe locul 2 în topul all-time în campionatul României… unde ar trebui să lucreze atacanții români din prezent?
Depinde de fiecare, de context, de echipă. Sunt multe lucruri. Mi-aș dori ca atacanții sau jucătorii români să confirme în străinătate.
Ca nație... suntem o nație care cedăm foarte ușor la greu, nu avem mentalitatea aia de învingători pe care o au croații, sârbii. Noi nu avem lucrul ăsta. E și genetic. Poate noi am fost ultima generatie care a reușit.
Danciu-gol vede România la EURO 2024: ”3 puncte cu Kosovo și devenim favoriți la locul 2!”
Dacă ai da timpul cu 25 de ani înapoi, ce ai face diferit? Ce crezi că ai fi putut face mai bine în cariera ta?
Până la urmă, nu regret absolut nimic, au fost și bune, și rele. Nu aș mai judeca doar cu sufletul, probabil aș judeca mai mult cu capul. Nu aș mai fi atât de sentimental, uneori e mai bine, în România nu are nimeni respect și recunoștință, nimeni nu îți ridică statuie, e vorba de respect și recunoștință.
Câte puncte crezi că reușim să luăm din meciurile cu Kosovo și Elveția?
Eu cred că dacă obținem trei puncte cu Kosovo, devenim favoriți pentru locul 2. Te duci cu un moral bun, alt entuziasm. Nici Elveția nu e sperietoare, sunt echipe mult mai valoaroase decât noi. Eu nu cred că Kosovo este peste naționala României.
Ne batem pentru locul doi, noi ar trebui să fim favoriți la locul 2. E o grupă accesibilă. Ionel Dănciulescu.
Dan Petrescu a plecat de la CFR Cluj… crezi că va reuși echipa să rămână la nivelul din ultimii cinci-șase ani?
E un antrenor de succes, a fost un sezon complicat, poate s-a terminat și un ciclu, îți garantează succesul.
Cum se dezvoltă Academia lui CS Dinamo?
Destul de bine. Așteptări? Dacă ajung câțiva jucători să joace la nivel mare este cea mai mare realizare. Acum e prematur să vorbim la vârsta asta. Cel mai important pentru noi este să facă sport, să facă totul cu plăcere, cu pasiune. Să socializeze, să își dezvolte personalitatea.
Trebuie să îi înveți lucruri elementare, lucruri de bază, ce înseamnă dribling, preluare, lucrăm foarte mult pe partea de motricitate. Lucruri de genul ăsta, încercăm să îi ajutăm din punctul acesta.
Există vreun copil de la academia CS Dinamo pe care ar trebui să-l urmărim?
E prematur să vorbim, să dăm un nume, să îi lăsăm să se dezvolte, să joace. De la 14-15 ani ne putem face cu adevărat o idee despre ce se va întâmpla cu copilul respectiv, depinde foarte mult și de copil.
Noi încercăm să îi dezvoltăm, dar trebuie să fie și părinții receptivi. Aici e o mare problemă în fotalul românesc, sunt anumiți părinți care nu se comportă cum ar trebui. Sunt gălăgioși, vor mai mult decât copiii.
Intră acum pe canalul iAM Sport de WhatsApp și afli instant toate știrile care contează!
Urmărește iAMsport.ro și pe Google News, Facebook sau YouTube. Zi de zi ai conținut de ultimă oră din lumea sportului.
Adaugă comentariu
Pentru a comenta, trebuie să fii logat. Dacă ai deja un cont, intră în cont aici. Daca nu ai cont, click aici pentru a crea un cont nou.
![Elias Charalambous, discurs fără precedent după eșecul cu Oțelul: ”Dacă va trebui să continuăm cu 11-13 jucători, o vom face!”](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F26%2F19399%2F1722027571dc2edc92.jpeg&w=540&h=360&c=1)
![Dorinel Munteanu, neînvins în SuperLiga: ”Mă bucură jocul, mă bucură rezultatul!”](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F27%2F19406%2F17220306991b243e7d.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Fanii FCSB au izbucnit după eșecul cu Oțelul Galați! Ce le-au scandat jucătorilor la finalul partidei](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F27%2F19401%2F1722030385c7d540a1.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Vlad Chiricheș îi răspunde lui Gigi Becali, după ce l-a atacat în direct: ”Poate crede că joc la mișto”](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F27%2F19405%2F172202993114311a4a.jpg&w=540&h=360&c=1)
![2.000.000 de euro, oferta lui Becali pentru transferul dorit: ”Da, pe el îl vreau!”. Alte mutări anunțate + Ce se întâmplă cu Radunovic](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F27%2F19404%2Fc150-59291691-1722030123a4e6f076.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Gigi Becali i-a făcut praf pe jucătorii FCSB după eșecul cu Oțelul! Cine a fost cel mai criticat și ce fotbaliști au scăpat: ”El e vinovat, te nenorocește! Nu se poate așa ceva”](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F27%2F19402%2F1722028482e511f9a3.jpg&w=540&h=360&c=1)
Cele mai citite
![Utilizat rar de Hagi, Gică Popescu a vorbit cu fiul său despre retragerea din fotbal: ”Vreau să fii fericit!”. Decizia luată de Nicolas înaintea noului sezon și mesajul ”Regelui”](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F24%2F19301%2F1721842748d4da9e5b.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Gică Popescu, despre ”cel mai antipatic antrenor” din cariera sa: ”Mi-a făcut o chestie foarte urâtă”](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F24%2F19295%2F1721829431f228e402.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Câți spectatori au asistat, de fapt, la FCSB - Maccabi Tel Aviv. Avem numărul real! Gigi Becali, după ce asistența a fost ”umflată”: ”Ai ceva la cap?”](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F25%2F19320%2F1721896727ed687d1d.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Care pensionari trebuie sa meargă la Casa de Pensii până la finalul lunii iulie? Ce pot pierde?](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fnewsweek.ro%2Fresize%2F4yagphQbfbRAzWQiDaxmVhd-8wChSXHr0I-jF5dwSFQ%2Fresize%3Afit%3A800%3A600%3A0%2Fgravity%3Ace%2FaHR0cHM6Ly9uZXdzd2Vlay5yby9zdG9yYWdlL3N0b3JhZ2UvbWVkaWEvMjAyNC9KdWx5L2IyMzZmMDA0Njk4OWE5ZTc1ZjNmZGY0NzIwNDM0NmQ4LTMuanBn.jpg&w=540&h=360&c=1)
![România primește de la Coreea de Sud, în compensare, 736.000.000 $ pentru că a cumpărat tunuri K9](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fnewsweek.ro%2Fresize%2FFyb9pg94bj-67fkHGX47dUNr3KLVOr6FE9Jth3pBdDM%2Fresize%3Afit%3A800%3A600%3A0%2Fgravity%3Ace%2FaHR0cHM6Ly9uZXdzd2Vlay5yby9zdG9yYWdlL3N0b3JhZ2UvbWVkaWEvMjAyNC9KdWx5L2RmNTExOWNhZmE0NDUyMTJkZmI0NmI2MWExZTk3NTczLmpwZw.jpg&w=540&h=360&c=1)
![ALERTĂ Încă 1.200.000 pensionari scapă de plata impozitului pe pensie în septembrie. Ce pensie au?](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fnewsweek.ro%2Fresize%2FPQGpZvv2F95B2VyjmObSSqH1xdQDi5exWEDloeZESFA%2Fresize%3Afit%3A800%3A600%3A0%2Fgravity%3Ace%2FaHR0cHM6Ly9uZXdzd2Vlay5yby9zdG9yYWdlL3N0b3JhZ2UvbWVkaWEvMjAyNC9KdWx5LzA4ZTQzZTg0MGQ5MjVmZDU3YWUyOTlhMGE5YjY5ZTcyLmpwZw.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Elias Charalambous, discurs fără precedent după eșecul cu Oțelul: ”Dacă va trebui să continuăm cu 11-13 jucători, o vom face!”](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F26%2F19399%2F1722027571dc2edc92.jpeg&w=540&h=360&c=1)
![Dorinel Munteanu, neînvins în SuperLiga: ”Mă bucură jocul, mă bucură rezultatul!”](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F27%2F19406%2F17220306991b243e7d.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Fanii FCSB au izbucnit după eșecul cu Oțelul Galați! Ce le-au scandat jucătorilor la finalul partidei](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F27%2F19401%2F1722030385c7d540a1.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Delegația României și-a făcut apariția la ceremonia de deschidere a Jocurilor Olimpice! Imagini spectaculoase de la Paris](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F26%2F19396%2Fc150-8644bf2f-172202236295b4751c.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Oțelul Galați a deschis scorul pe Ghencea după o gafă incredibilă a lui Chiricheș! Ce a făcut fundașul FCSB](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F26%2F19397%2F17220245370eba109d.jpeg&w=540&h=360&c=1)
![Marian Drăgulescu, despre condițiile execrabile în care a stat la o ediție a Jocurilor Olimpice: ”Stăteam 6-7 persoane într-un apartament de trei camere”](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F26%2F19368%2Fc150-d3773b01-172198515891c73443.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Micuța galerie a Oțelului a venit să îi susțină pe jucători la București! Imagini fabuloase din Ghencea](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F26%2F19394%2F172202257427e67b79.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Jucătorul dorit insistent de Gigi Becali la FCSB, prezent în tribune la duelul cu Oțelul](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F26%2F19395%2F1722021369b642f954.jpeg&w=540&h=360&c=1)
![Unde poţi vedea România-Olanda online, la TV sau în aer liber, meciul din optimile EURO 2024](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamnews.ro%2Fimg.php%3Fu%3Dhttps%253A%252F%252Fiamnews.ro%252Fuploads%252Fmodules%252Fnews%252F0%252F2024%252F6%252F30%252F223%252F17197744921ab9c700.jpg%26w%3D300%26h%3D250%26c%3D1&w=540&h=360&c=1)
![BAC 2024. Încep probele scrise la examenul de Bacalaureat. Ce reguli noi trebuie să respecte candidaţii](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamnews.ro%2Fimg.php%3Fu%3Dhttps%253A%252F%252Fiamnews.ro%252Fuploads%252Fmodules%252Fnews%252F0%252F2024%252F6%252F28%252F221%252F1719609981505e748c.jpg%26w%3D300%26h%3D250%26c%3D1&w=540&h=360&c=1)
![Alimentele care scad glicemia. Puţini ştiu cât de benefice sunt](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamnews.ro%2Fimg.php%3Fu%3Dhttps%253A%252F%252Fiamnews.ro%252Fuploads%252Fmodules%252Fnews%252F0%252F2024%252F6%252F26%252F217%252F1719397594c01d451d.jpg%26w%3D300%26h%3D250%26c%3D1&w=540&h=360&c=1)