exclusiv Mircea Rednic a dorit să îl dea afară de la echipă și a plătit cu funcția: ”A vrut să ne dezbine!”
Galerie foto(7) Galerie foto (7 fotografii): Mircea Rednic a dorit să îl dea afară de la echipă și a plătit cu funcția: ”A vrut să ne dezbine!”
Gabriel Scarlat | Publicat: 25.06.2026 14:59 | Actualizat: 25.06.2026 14:59
Invitat la podcastul iAM Ștucan, fostul mijlocaș Adrian Pitu (50 de ani) a rememorat cum a fost antrenorul Mircea Rednic (64 de ani) dat afară de la FCM Bacău.
Nu rata știrile, emisiunile și cele mai tari clipuri iAMsport.ro
Adrian Pitu a colaborat cu Mircea Rednic pentru o scurtă perioadă în 2001, la FCM Bacău. Deși relația dintre cei doi nu a durat mult, fostul fotbalist își amintește și astăzi de experiența avută sub comanda tehnicianului.

Adrian Pitu, despre perioada cu Mircea Rednic la Bacău: "Te făcea să vii de plăcere la antrenament"
Invitat la podcastul iAM Ștucan, fostul mijlocaș român a vorbit despre pregătirea pe care o făcea alături de Rednic, dar și despre momentul în care acesta a fost dat afară de Dumitru Sechelariu.
Potrivit lui Pitu, fostul antrenor al formației din Moldova ar fi încercat să îndepărteze mai mulți jucători, printre care și pe el, de la FCM Bacău, însă fostul conducător al echipei nu a fost de acord.
"Mircea avea niște antrenamente extraordinare. Mie mi-a plăcut de el. Te făcea să vii de plăcere la antrenament. Dar, hai să îți spun ceva: Mircea a fost mai așa... Zicea ceva, făcea, dar eu m-am înțeles bine cu el.
La Bacău a fost o chestie. A venit înainte de un meci și mi-a zis: <<Băi, Pitule, dacă nu joci bine, ne despărțim!>>. Eu am crezut că e caterincă. Sechelariu dăduse pe mine 400.000 de dolari. Dar el... S-a terminat meciul, ne-a bătut FC Național și: <<Gata!>>. Și l-a dat după Sechelariu afară.

"Rednic i-a zis lui Sechelariu să ne dea afară pe mine, pe Ciocoiu și pe Narcis Răducan"
Și-a dat el seama după aia că nu am avut noi treabă. (n.r. Ștucan: El a zis că l-ați lucrat?) Nu. S-a lucrat singur. Cum să îl lucrezi, când eram cu el? Rednic i-a zis lui Sechelariu să ne dea afară pe mine, pe Ciocoiu și pe Narcis Răducan. Și Sechelariu i-a zis: <<Nu! Cum să îi dai? De ce să îi dai?>>.

După aia, tot eu m-am dus la el și îmi zice: <<Bă, m-ați 'făcut'>> / <<Tu nu vezi că nu vine nimeni? Tot eu am venit. Tu te-ai 'făcut'>>. El a vrut să ne dezbine. Noi până la urmă ne-am împrietenit cu cei de la Bacău. Îmi pare rău să știi. Păcat de ce știe", a declarat Adrian Pitu, la iAM Ștucan.
Adaugă comentariu
Pentru a comenta, trebuie să fii logat. Dacă ai deja un cont, intră în cont aici. Daca nu ai cont, click aici pentru a crea un cont nou.






Cele mai citite







