Mircea Rednic, dezamăgit de Dorin Rotariu după ce acesta a semnat cu FCSB
Galerie foto (1 fotografii): Mircea Rednic, dezamăgit de Dorin Rotariu după ce acesta a semnat cu FCSB
Vlad Ionescu | Publicat: 19.10.2023 21:21 | Actualizat: 19.10.2023 22:56
Recent, Dorin Rotariu (28 de ani) a semnat cu FCSB din postura de jucător liber, după ce a fost eliberat de Ludogorets. Mircea Rednic, antrenorul care și-l dorea pe atacant la UTA, a oferit primele declarații după această mutare.
Nu rata știrile, emisiunile și cele mai tari clipuri iAMsport.ro
Mircea Rednic, antrenorul celor de la UTA, a dezvăluit că se simte dezamăgit de jucător, deoarece l-ar fi dorit la echipa arădeană. Tehnicianul a afirmat că a încercat să-l contacteze pe Rotariu, dar acesta nu a răspuns.
Dorin Rotariu revine în România după o perioadă petrecută în străinătate, semnând cu FCSB, rivala de moarte a celor de la Dinamo.
Într-o conferință de presă premergătoare partidei cu Rapid, antrenorul "Bătrânei Doamne" a dezvăluit că îl dorea pe Dorin Rotariu în echipa sa, după ce acesta a fost eliberat de Ludogorets. Cu toate acestea, Rotariu nu a răspuns la apelurile lui Rednic.
”Așteptam un răspuns ferm”
”Sunt înțelegător, am o vârstă și înțeleg jucătorii. Din punct de vedere financiar, nu puteam să concurăm cu FCSB. Înainte să semnăm cu Kevin Luckassen, l-am sunat pe Rotariu, dar nu a răspuns.
Așteptam un răspuns ferm: ‘Vii sau nu vii?‘. Te înțeleg și pe tine, dar trebuie să mă înțelegi și tu pe mine. Nu a răspuns și atunci am dat drumul la contract pentru Kevin.
Dar avem fotbaliști acum, sunt Omondi, Ofosu, Stahl, cei tineri, avem cel puțin doi jucători pe post”, a pus Mircea Rednic, înainte de UTA – Rapid.
Mircea Rednic a adăugat că UTA Arad a fost nevoită să-l transfere pe Kevin Luckassen, în locul lui Dorin Rotariu, deoarece nu a reușit să-l aducă pe acesta în echipă.
Partida dintre UTA Arad și Rapid va putea fi urmărită în format LIVE TEXT pe iAMSport.ro, vineri, de la ora 21:00.
Prima reacție a lui Dorin Rotariu după transferul la FCSB
Dorin Rotariu a vorbit despre starea sa fizică și obiectivele pe care și le-a propus la clubul care i-a întins o mână de ajutor într-un moment delicat al carierei.
Fotbalistul de 28 de ani și-a exprimat dorința de a reveni laechipa națională a României și, de asemenea, a dezvăluit că nu este prima dată când Gigi Becali l-a dorit la FCSB.
La întrebarea despre starea sa fizică, Rotariu a declarat: ”Mă simt bine, am fost primit foarte bine și sperăm să câștigăm meciul, aceasta este prioritatea. Sperăm să facem și o partidă bună, pe lângă obținerea celor trei puncte. M-am pregătit bine și sunt 100% pregătit pentru meci”.
Rotariu și-a exprimat dorința de a ajuta echipa și de a obține succesul la FCSB, spunând: "Vreau să ajut echipa, eu sper să fac acest lucru cât mai bine.
M-am pregătit la Timișoara cu ASU și sunt la un nivel bun, zic eu. Este o impresie bună despre fotbalul românesc. Îmi doresc să fiu campion, de asta am venit, și să revin la echipa națională”.
Adaugă comentariu
Pentru a comenta, trebuie să fii logat. Dacă ai deja un cont, intră în cont aici. Daca nu ai cont, click aici pentru a crea un cont nou.






Cele mai citite






