exclusiv Transferul de la Dinamo pentru care Mircea Rednic a plătit bani: ”Zicea că e noul Hagi” + ”Am economosit 25.000 de euro”

Mircea Rednic a scos bani din buzunar Galerie foto(2) Galerie foto (2 fotografii): Transferul de la Dinamo pentru care Mircea Rednic a plătit bani: ”Zicea că e noul Hagi” + ”Am economosit 25.000 de euro”
Foto: sportpictures  |   Mircea Rednic a scos bani din buzunar

Redactia   |   Publicat: 08.07.2024 23:46   |  Actualizat: 09.07.2024 09:45

Invitat la podcastul iAM Ștucan, fostul președinte al lui Dinamo din era "Negoiță", Alexandru David, a relatat câteva din culisele negocierilor pentru jucători, mai ales în mandatul lui Mircea Rednic (62 de ani). Fostul antrenor aducea jucători la club, prin intermediul firmei fiicei sale, Luana. Iar în unele cazuri, antrenorul chiar contribuia financiar la aceste tranzacții.

Nu este un secret că Ionuț Negoiță nu era un patron generos, mai ales când venea vorba de transferuri pe bani. De aceea președintele clubului trebuia să calculeze orice euro din vistieria clubului.

Poveste incredibilă despre cum se realizau transferurile în timpul mandatului lui Mircea Rednic

Fostul om de încredere al lui Ionuț Negoiță a relatat culisele din spatele transferului lui Nabil Jaadi, un mijlocaș ofensiv cu marocan, care a evoluat la Dinamo în 2019. Acesta a venit pe filiera Luanei Rednic, iar firma controlată de fiica antrenorului beneficia de 10 la sută dintr-un eventual transfer, indiferent de suma încasată de club. Dar acest contract generos a avut și o condiție, a recunoscut Alexandru David.

”Cu ăsta mi s-a zis că își face mingea de pe stângul pe dreptul, ce mai, rupem, n-a făcut nimic. Oameni de fotbal. Știi de ce am semnat asta? Eram convins că nu îl vindem nicăieri. Când s-a venit cu băiatul ăsta, la fel că rupem, este o capacitate fotbalistică, descoperit de noi, noi suntem singurii destepți. Dar trebuia să dăm 50.000 de euro, dar sigur îl vindem, e noul Hagi etc.

Jaadi a evoluat doar în 8 meciuri la Dinamo

I-am zis, ”Nea Mircea, dacă ai tu atâta încredere în el, hai să facem jumate-jumate. Dă și tu 25.000 de euro și dacă îl vindem uite câți bani îți iei”. Am făcut o economie la Dinamo de 25.000. A dat și el, că altfel nu semnam niciodată că își ia bani că o să fie bine. I-am propus să fim acționari împreună, să nu mai fiu eu fraier, să dau banii, hai să împărțim și riscurile. Altfel nu venea niciodată ăsta la Dinamo”, a declarat fostul oficial.

  • Jaadi a evoluat în doar 8 meciuri pentru Dinamo, pentru care nu a marcat niciun gol.

Intră acum pe canalul iAM Sport de WhatsApp și afli instant toate știrile care contează!

Urmărește iAMsport.ro și pe Google News, Facebook sau YouTube. Zi de zi ai conținut de ultimă oră din lumea sportului.

Adaugă comentariu

Pentru a comenta, trebuie să fii logat. Dacă ai deja un cont, intră în cont aici. Daca nu ai cont, click aici pentru a crea un cont nou.

”E clar vina lui Kopic!”. Antrenorul de la Dinamo este considerat principalul responsabil după colapsul de la Cluj
”E clar vina lui Kopic!”. Antrenorul de la Dinamo este considerat principalul responsabil după colapsul de la Cluj
”E clar vina lui Kopic!”. Antrenorul de la Dinamo este considerat principalul responsabil după colapsul de la Cluj
Gigi Becali a fost învins! Ce echipă din Superliga a câștigat licitația pentru Louis Munteanu: ”Ne-am pus de acord”
Gigi Becali a fost învins! Ce echipă din Superliga a câștigat licitația pentru Louis Munteanu: ”Ne-am pus de acord”
Gigi Becali a fost învins! Ce echipă din Superliga a câștigat licitația pentru Louis Munteanu: ”Ne-am pus de acord”
S-a ținut cont de plângerile echipelor din Superliga! Au fost schimbate orele de disputare ale meciurilor din etapa 2. La ce oră sunt programate Slobozia - FCSB, Rapid - CFR sau Dinamo - Petrolul
S-a ținut cont de plângerile echipelor din Superliga! Au fost schimbate orele de disputare ale meciurilor din etapa 2. La ce oră sunt programate Slobozia - FCSB, Rapid - CFR sau Dinamo - Petrolul
S-a ținut cont de plângerile echipelor din Superliga! Au fost schimbate orele de disputare ale meciurilor din etapa 2. La ce oră sunt programate Slobozia - FCSB, Rapid - CFR sau Dinamo - Petrolul
Ultimele informații legate de situația lui Rrahmani la Rapid + Transferul care îl poate face uitat pe kosovar: ”O sumă importantă”
Ultimele informații legate de situația lui Rrahmani la Rapid + Transferul care îl poate face uitat pe kosovar: ”O sumă importantă”
Ultimele informații legate de situația lui Rrahmani la Rapid + Transferul care îl poate face uitat pe kosovar: ”O sumă importantă”
Internaționalul dorit de Dinamo, pe lista celor de la Rapid! Fotbalistul i-a pus ”în așteptare” pe giuleșteni
Internaționalul dorit de Dinamo, pe lista celor de la Rapid! Fotbalistul i-a pus ”în așteptare” pe giuleșteni
Internaționalul dorit de Dinamo, pe lista celor de la Rapid! Fotbalistul i-a pus ”în așteptare” pe giuleșteni
OFICIAL | FCSB l-a prezentat oficial pe William Baeten. Ce număr o să poarte mijlocașul
OFICIAL | FCSB l-a prezentat oficial pe William Baeten. Ce număr o să poarte mijlocașul
OFICIAL | FCSB l-a prezentat oficial pe William Baeten. Ce număr o să poarte mijlocașul

Cele mai citite

Gigi Becali a aruncat o sumă amețitoare pentru dedicații la nunta lui Ianis Hagi. Charalambous câștigă acești bani în 3 luni
Gigi Becali a aruncat o sumă amețitoare pentru dedicații la nunta lui Ianis Hagi. Charalambous câștigă acești bani în 3 luni
Diverse  |  15 Iulie 2024, 09:41
1.
Gigi Becali a aruncat o sumă amețitoare pentru dedicații la nunta lui Ianis Hagi. Charalambous câștigă acești bani în 3 luni
Cât au costat rochia soacrei lui Ianis Hagi și cea a Kirei Hagi + Simona Halep, brățară de aproape 50.000 de euro
Cât au costat rochia soacrei lui Ianis Hagi și cea a Kirei Hagi + Simona Halep, brățară de aproape 50.000 de euro
Diverse  |  15 Iulie 2024, 11:09
2.
Cât au costat rochia soacrei lui Ianis Hagi și cea a Kirei Hagi + Simona Halep, brățară de aproape 50.000 de euro
Soacra lui Ianis Hagi a întors imediat privirile la nunta lui Ianis cu Elena. Cum a fost surprinsă
Soacra lui Ianis Hagi a întors imediat privirile la nunta lui Ianis cu Elena. Cum a fost surprinsă
Diverse  |  14 Iulie 2024, 12:43
3.
Soacra lui Ianis Hagi a întors imediat privirile la nunta lui Ianis cu Elena. Cum a fost surprinsă
Pensionat la 59 ani are 6100 lei pensie la recalculare. Cum îl ajută indicele de corecție și grupele
Pensionat la 59 ani are 6100 lei pensie la recalculare. Cum îl ajută indicele de corecție și grupele
Pensionat la 59 ani are 6100 lei pensie la recalculare. Cum îl ajută indicele de corecție și grupele
Amenințări fără precedent la televiziunea rusă: Bucureștiul, lovit de rachete. De ce e nervos Putin?
Amenințări fără precedent la televiziunea rusă: Bucureștiul, lovit de rachete. De ce e nervos Putin?
Amenințări fără precedent la televiziunea rusă: Bucureștiul, lovit de rachete. De ce e nervos Putin?
De ce NU este bine să bei apă rece pe CANICULĂ? Ce se întâmplă în organism și ce poți păți?
De ce NU este bine să bei apă rece pe CANICULĂ? Ce se întâmplă în organism și ce poți păți?
De ce NU este bine să bei apă rece pe CANICULĂ? Ce se întâmplă în organism și ce poți păți?
Știri de ultimă oră din sport
Dennis Man rămâne! Salariul pe care îl va încasa românul la Parma
Dennis Man rămâne! Salariul pe care îl va încasa românul la Parma
Stranieri   |  16 Iulie 2024, 18:09
Dennis Man rămâne! Salariul pe care îl va încasa românul la Parma
Răzvan Lucescu are planuri mari pentru PAOK în acest sezon: ”Visul meu este să joc în grupele Champions League”
Răzvan Lucescu are planuri mari pentru PAOK în acest sezon: ”Visul meu este să joc în grupele Champions League”
Fotbal Internațional   |  16 Iulie 2024, 17:25
Răzvan Lucescu are planuri mari pentru PAOK în acest sezon: ”Visul meu este să joc în grupele Champions League”
Un jurnalist maghiar, atac dur la adresa românilor după victoria Corvinului în Europa: ”Sunt la ani lumină în urmă” / ”'Fotbalul Orban' a născut frustrări”
Un jurnalist maghiar, atac dur la adresa românilor după victoria Corvinului în Europa: ”Sunt la ani lumină în urmă” / ”'Fotbalul Orban' a născut frustrări”
Fotbal   |  16 Iulie 2024, 17:14
Un jurnalist maghiar, atac dur la adresa românilor după victoria Corvinului în Europa: ”Sunt la ani lumină în urmă” / ”'Fotbalul Orban' a născut frustrări”
Cum a fost surprins Maluma la finala Copa America. Cântărețul a răbufnit
Cum a fost surprins Maluma la finala Copa America. Cântărețul a răbufnit
Diverse   |  16 Iulie 2024, 16:32
Cum a fost surprins Maluma la finala Copa America. Cântărețul a răbufnit
Piovaccari a spus care sunt cei mai buni jucători de la FCSB: ”Bun, tânăr”
Piovaccari a spus care sunt cei mai buni jucători de la FCSB: ”Bun, tânăr”
Champions League   |  16 Iulie 2024, 16:16
Piovaccari a spus care sunt cei mai buni jucători de la FCSB: ”Bun, tânăr”
Ea este femeia din spatele campioanei naționale! Interviu emoționant pentru iAMsport: ”E greu, am două fete, dar n-am lipsit de la niciun antrenament al băieților, fie soare, fie ploaie!”
Ea este femeia din spatele campioanei naționale! Interviu emoționant pentru iAMsport: ”E greu, am două fete, dar n-am lipsit de la niciun antrenament al băieților, fie soare, fie ploaie!”
Diverse   |  16 Iulie 2024, 16:05
Ea este femeia din spatele campioanei naționale! Interviu emoționant pentru iAMsport: ”E greu, am două fete, dar n-am lipsit de la niciun antrenament al băieților, fie soare, fie ploaie!”
Cum s-a afișat Denis Alibec la nunta lui Ianis Hagi. Fotbalistul nu și-a uitat ochelarii de soare
foto Cum s-a afișat Denis Alibec la nunta lui Ianis Hagi. Fotbalistul nu și-a uitat ochelarii de soare
Diverse   |  16 Iulie 2024, 16:00
Cum s-a afișat Denis Alibec la nunta lui Ianis Hagi. Fotbalistul nu și-a uitat ochelarii de soare
UEFA a anunțat cea mai bună echipă a Campionatului European! Un român a votat alături de nume precum Rafa Benitez sau Fabio Capello
UEFA a anunțat cea mai bună echipă a Campionatului European! Un român a votat alături de nume precum Rafa Benitez sau Fabio Capello