exclusiv Povestea olimpicei Loredana Dinu: ”Cum? Pe mine nu mă selectează nimeni?”
![Foto 2/2](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F8%2F4%2F19823%2F172279004776822668.jpg&w=960&h=640&c=1)
Gabriela Gogu | Publicat: 04.08.2024 19:45 | Actualizat: 04.08.2024 19:48
Loredana Dinu, fostă campioană olimpică la scrimă, a fost invitată la emisiunea ”Olimpicii”, moderată de jurnaliștii iAMsport.ro Costin Ștucan și Victor Vrînceanu. Fosta scrimeră a povestit cum s-a apucat de acest sport.
- Emisiunea ”Olimpicii” cu Costin Ștucan și Victor Vrînceanu se va difuza zilnic de la ora 10:00 pe pagina de Facebook iAMsport.ro, pe YouTube iAMsport.ro și pe contul nostru de TikTok.
- ”Olimpicii” este un proiect susținut de NetBet și Electrica Furnizare.
Parcursul Loredanei Dinu la scrimă
Loredana Dinu este campioană olimpică la Jocurile Olimpice din 2016 de la Rio de Janeiro, dublă campioană mondială (2010 și 2011) și cvadruplă campioană europeană (2006, 2008, 2011 și 2015), performanțe obținute la echipe.
Invitată în cadrul emisiunii ”Olimpicii”, fosta sportivă a povestit cum a ajuns să se apuce de scrimă.
Loredana Dinu selectată pentru scrimă în școala generală
Costin Ștucan: Cum ai început tu? Zi-ne puțin.
Loredana Dinu: Pe vremea mea de mult trecută, aveam 10 ani, se făceau selecții, veneau antrenorii de la diverse sporturi în clasă, deci acolo era deja un obicei bine împămăntenit, au venit pentru sporturi de echipă, dar din păcate, pentru că nu aveam înălțimea potrivită sau anvergura brațelor, nu m-au selectat și următorii antrenori m-au selectat la scrimă. Dar, ca o paranteză, atunci fiind foarte mulți copii, îi interesau aceste măsurători, în primă fază ne selectau după anumite cerințe, atunci nu m-au ales la handbal și baschet.
Costin Ștucan: Ai fi vrut? Sau voiai să faci un sport?
Loredana Dinu: Nu, nu voiam, dar presupunând că au venit în clasă de mai multe ori și nu m-au selectat. Cum? Pe mine nu mă selectează nimeni? Glumesc. Atunci când am venit la scrimă nu știam ce e, am ridicat mâna, m-a selectat și am mers acasă, i-am spus lui tata, îi plăceau foarte mult cărțile astea de cap și spadă și ce era disponibil pe atunci și a zis că e un sport elegenat.
M-a prins microbul de mică, m-am obișnuit cu victoriile și ăsta a fost parcursul meu, de multe ori antrenorii îmi spun că nu au înțelegere la nivelul școlii, nu reușesc să facă ceva un eveniment, să le dea importanță, nu doar o vizită, deci cumva paradigma trebuie schimbată de la nivel de educație, câte ore facem la școală.
Intră acum pe canalul iAM Sport de WhatsApp și afli instant toate știrile care contează!
Urmărește iAMsport.ro și pe Google News, Facebook sau YouTube. Zi de zi ai conținut de ultimă oră din lumea sportului.
Adaugă comentariu
Pentru a comenta, trebuie să fii logat. Dacă ai deja un cont, intră în cont aici. Daca nu ai cont, click aici pentru a crea un cont nou.
![China, campioană în proba masculină de ştafetă 4x100 m mixt! SUA a câștigat la feminin](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F8%2F4%2F19855%2F17228045008bf98764.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Chinezul acuzat că a trișat împotriva lui Popovici a doborât un record uluitor! E primul din istorie care reușește această performanță](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F8%2F4%2F19848%2F172279902671fad53e.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Uluitor! Ce au fost nevoite să facă medaliatele cu aur ale României, după ce au ajuns la JO de la Rio: ”Nu și-au făcut treaba bine cei care organizau”](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F8%2F4%2F19825%2F172279189650449436.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Novak Djokovic a cucerit în premieră aurul la Jocurile Olimpice, la 37 de ani! Victorie clară cu Carlos Alcaraz în finală](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F8%2F4%2F19836%2F1722785577e0637a40.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Metoda inedită a unei câștigătoare de aur olimpic pentru a îi atrage pe copii spre sport: ”Unii stau pe telefon când vorbești. Le câștigi respectul”](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F8%2F4%2F19829%2F1722774531009cd343.jpeg&w=540&h=360&c=1)
![Scandal la Jocurile Olimpice. Mai mulți suporteri din Taiwan au avut de suferit: ”Un act violent!”](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F8%2F4%2F19819%2F1722766272ffb923e7.jpg&w=540&h=360&c=1)
Cele mai citite
![Cum le va recompensa Ion Țiriac pe fetele de la 8+1, după medalia de aur de la JO. Fostul tenismen, nevoit să plătească o sumă cu 6 cifre](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F8%2F3%2F19782%2F17226816657d879bd9.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Cornel Dinu, după ce a aflat cine va fi noul selecționer al României: ”Este un fenomen. Cea mai bună alegere”](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F8%2F2%2F19734%2F1722591953f94b7aa8.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Directorul CNI, răspuns la discursul lui David Popovici: ”S-a creat ideea asta că doar noi trebuie să facem tot”](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F8%2F2%2F19760%2F1722628513ac13e342.jpg&w=540&h=360&c=1)
![De ce este INTERZIS să mănânci fructe seara dacă vrei să slăbești? Ce se întâmplă în organism?](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fnewsweek.ro%2Fresize%2FoEPP32NZfxhWZ0m5ct1F8GEKVE4uyzcmbuo-qnmCm6c%2Fresize%3Afit%3A800%3A600%3A0%2Fgravity%3Ace%2FaHR0cHM6Ly9uZXdzd2Vlay5yby9zdG9yYWdlL3N0b3JhZ2UvbWVkaWEvMjAyNC9BdWd1c3QvZWExMzZlY2IwZGE5YTg3ODVmMjg2YTNmZTZjOWM2MTkuanBlZw.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Fiica mea, 18 ani, mi-a zis că se mărită cu un bărbat de 60 de ani. Ce am aflat despre el e oribil](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fnewsweek.ro%2Fresize%2FBfrg1NygHnkqUVOp1NkFPXbget_mgmM2UdD97PqjBcs%2Fresize%3Afit%3A800%3A600%3A0%2Fgravity%3Ace%2FaHR0cHM6Ly9uZXdzd2Vlay5yby9zdG9yYWdlL3N0b3JhZ2UvbWVkaWEvMjAyNC9BdWd1c3QvZmJkNTlmMGM3NzllZDU2MDczMjgyMGMzMDYyZTkxMzIuanBn.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Recunoașteți personajul? Divorțează după 23 de ani de căsnicie, pentru marea ei iubire. Drama trăită](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fnewsweek.ro%2Fresize%2FNCVwxO6MuuV7lWh-EmMmV9UvreqypBUDj3JDoHaP_YM%2Fresize%3Afit%3A800%3A600%3A0%2Fgravity%3Ace%2FaHR0cHM6Ly9uZXdzd2Vlay5yby9zdG9yYWdlL3N0b3JhZ2UvbWVkaWEvMjAyNC9BdWd1c3QvZDdmOTIwMGU4ZTU2ZGVjYzEwMjVlNmQ3MjYyYTY1YzIuanBn.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Adi Păun, după înfrângerea suferită de CFR Cluj: ”Nu e plăcut deloc”. Ce a spus Sava despre plecarea din Gruia](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F8%2F4%2F19854%2F17228069794417694e.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Dan Nistor, după victoria cu CFR: ”Sunt pretenții la dinozauri!”](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F8%2F5%2F19858%2F172280661442dbd286.jpg&w=540&h=360&c=1)
![CFR – U Cluj, 2-3 pe iAMsport.ro. Surpriză în Gruia: prima victorie din ultimii 9 ani pentru ”șepcile roșii” în fața marilor rivali!](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F8%2F4%2F19827%2F17228016347bb3760a.jpg&w=540&h=360&c=1)
![8 minute de nebunie la Cluj! 3 goluri au fost marcate, iar Universitatea a ”răpus-o” pe rivala CFR](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F8%2F4%2F19856%2F1722804823c4a8b55d.jpg&w=540&h=360&c=1)
![China, campioană în proba masculină de ştafetă 4x100 m mixt! SUA a câștigat la feminin](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F8%2F4%2F19855%2F17228045008bf98764.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Billel Omrani revine în Superligă. Destinație surpriză pentru fostul atacant de la CFR și FCSB](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F8%2F4%2F19852%2F17228030430f374788.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Ilie Dumitrescu consideră că Alex Mitriță trebuia eliminat în U Craiova - Petrolul: ”E roșu clar!”. Ce a putut să facă vedeta oltenilor](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F8%2F4%2F19853%2F17228029620e92bfd7.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Adi Păun, gol din foarfecă în derby-ul Clujului! Cum a reușit să marcheze căpitanul CFR-ului cu rivala](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F8%2F4%2F19851%2F1722800425f81ed85e.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Unde poţi vedea România-Olanda online, la TV sau în aer liber, meciul din optimile EURO 2024](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamnews.ro%2Fimg.php%3Fu%3Dhttps%253A%252F%252Fiamnews.ro%252Fuploads%252Fmodules%252Fnews%252F0%252F2024%252F6%252F30%252F223%252F17197744921ab9c700.jpg%26w%3D300%26h%3D250%26c%3D1&w=540&h=360&c=1)
![BAC 2024. Încep probele scrise la examenul de Bacalaureat. Ce reguli noi trebuie să respecte candidaţii](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamnews.ro%2Fimg.php%3Fu%3Dhttps%253A%252F%252Fiamnews.ro%252Fuploads%252Fmodules%252Fnews%252F0%252F2024%252F6%252F28%252F221%252F1719609981505e748c.jpg%26w%3D300%26h%3D250%26c%3D1&w=540&h=360&c=1)
![Alimentele care scad glicemia. Puţini ştiu cât de benefice sunt](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamnews.ro%2Fimg.php%3Fu%3Dhttps%253A%252F%252Fiamnews.ro%252Fuploads%252Fmodules%252Fnews%252F0%252F2024%252F6%252F26%252F217%252F1719397594c01d451d.jpg%26w%3D300%26h%3D250%26c%3D1&w=540&h=360&c=1)