Jorge Martin câștigă sub steag roșu cursa de la Motegi. Spaniolul se apropie la doar trei puncte de Francesco Bagnaia
![Jorge Martin, de la Pramac Ducati, și-a trecut în palmares cea de-a patra victorie din carieră la clasa MotoGP](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2023%2F10%2F1%2F4619%2F16961473640cf1033d.jpg&w=960&h=640&c=1)
Cristian Munteanu | Publicat: 01.10.2023 11:09 | Actualizat: 01.10.2023 11:34
Cursa de MotoGP de la Motegi, Japonia, a avut de toate. Depășiri spectaculoase, căzături, ploaie, și un câștigător meritat, Jorge Martin (25 de ani). Riderul celor de la Pramac Ducati a mai tăiat din avantajul pe care-l are Francesco Bagnaia în ierarhia generală.
Jorge Martin s-a impus în Marele Premiu al Japoniei la MotoGP, în fața lui Francesco Bagnaia și Marc Marquez, ceilalți rideri ajunși pe podium. Ploaia și-a făcut și ea apariția pe circuitul de la Motegi, ceea ce a cauzat schimbări în pluton încă de la start.
Ploaia a adus spectacolul la Motegi
Maverick Vinales, de la Yamaha, a fost primul rider ce a căzut, după un acroșaj, în chiar primul viraj. După doar un tur de circuit, toți riderii au intrat la boxe pentru a-și schimba motocicletele, suind în șaua celor echipate cu pneuri de ploaie.
Turul trei a fost marcat de marea eroare a câștigătorului cursei, Jorge Martin, care a ieșit larg dintr-un viraj, pierzând multiple poziții.
Marii câștigători ai schimbării motocicletelor au fost Aleix Espargaro, care a ajuns pe locul doi al întrecerii, după ce plecase de pe locul nouă al grilei, și M. Oliveira, care a făcut un salt de 12 poziții față de start, ce ocupa locul patru în cursă.
După ce unul dintre favoriți, Brad Binder, KTM, a căzut și el, turul șapte l-a readus în fruntea întrecerii pe Jorge Martin. Turul treisprezece a adus steagul roșu, pentru că motocicletele începuseră să dea semne de acvaplanare.
J. Martin îl bate din nou pe F. Bagnaia
După 15 minute de întrerupere a cursei, s-a încercat reluarea acesteia, dar ploaia continua să cadă din abundență peste circuit, așa că organizatorii au decis să anuleze restul întrecerii.
Astfel, pentru că s-au parcurs mai mult de jumătate din tururile programate, Jorge Martin, cel aflat pe locul întâi la finalul ultimului tur parcurs de toți riderii, a luat toate punctele acordate învingătorului.
Eram determinat să fac un rezultat bun azi. Chiar dacă am greșit, când am ratat un viraj, am putut reveni. Eram încrezător că pot câștiga. Apoi a început să plouă foarte tare și mi-am dat seama că e periculos să continuăm Jorge Martin, Pramac Ducati
Francesco Bagnaia a pierdut ambele curse japoneze în fața spaniolului Martin, și cea de spint și cea propriu-zisă, și mai este lider în clasamentul general cu doar trei puncte avans.
Italianul de la echipa de uzină a celor de la Ducati, campion mondial en titre, nu pare extrem de afectat de forma extraordinară a lui Martin. Bagnaia știe că mai sunt suficiente curse rămase de disputat, în care experiența sa mai mare își poate spune cuvântul.
Sunt foarte fericit, pentru că e primul meu podium pe ploaie. Cred că puteam câștiga, dar era o situația foarte riscantă dacă forțam în asemenea condiții Francesco Bagnaia, Ducati
Poziția a treia a fost ocupată de Marc Marquez, de șase ori campion mondial al MotoGP. Spaniolul de la Honda a profitat de ploaie, fapt care a nivelat performanțele motocicletelor, și a urcat pe podium.
Este primul finiș între primii trei pe care-l obține Marquez în acest an. Spaniolul încă suferă din cauza accidentului din 2020. El a suferit patru operații la humerus, iar perioada de recuperare pare, în sfârșit, încheiată.
Cursa se anunța foarte lungă, așa că a trebuit să fiu foarte calm, să nu mă bat pentru poziții, pentru a avea grija de pneuri. Aveam o șansă la victorie, dar cei din față au fost foarte buni și nu m-am putut apropia suficient. La restart era prea multa apă pe circuit Marc Marquez, Honda
Clasament Marele Premiu al Japoniei:
1. J. Martin (Pramac Ducati) – 25 puncte
2. F. Bagnaia (Ducati)– 20 puncte
3. F. M. Marquez (Honda) – 15 puncte
4. M. Bezzecchi (Mooney VR46) – 13 puncte
5. A. Espargaro (Aprilia) – 11 puncte
Clasament general MotoGP:
1. F. Bagnaia (Ducati) – 319 puncte
2. J. Martin (Pramac Ducati) – 316 puncte
3. M. Bezzecchi (Mooney VR46) – 265 puncte
4. B. Binder (KTM) – 201 puncte
5. A. Espargaro (Aprilia) – 171 puncte
Intră acum pe canalul iAM Sport de WhatsApp și afli instant toate știrile care contează!
Urmărește iAMsport.ro și pe Google News, Facebook sau YouTube. Zi de zi ai conținut de ultimă oră din lumea sportului.
Adaugă comentariu
Pentru a comenta, trebuie să fii logat. Dacă ai deja un cont, intră în cont aici. Daca nu ai cont, click aici pentru a crea un cont nou.
![Victorie pe teren propriu! Francesco Bagnaia a câștigat proba de sprint la Marele Premiu al Italiei](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F6%2F1%2F16575%2F17172601923a5d6ac4.jpg&w=540&h=360&c=1)
![I-a suflat victoria reprezentantului gazdelor. Campionul mondial en-titre, Francesco Bagnaia, s-a impus în Marele Premiu al Cataluniei](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F5%2F26%2F16290%2F171674477116ea44d1.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Burt Munro, cel mai rapid Indian. Cristian Munteanu îți spune povestea omului al cărui vis nu a făcut riduri](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F3%2F25%2F13005%2F17113785902ed30333.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Jorge Martin câștigă la Portimao! Dramă în ultimele tururi ale etapei din Portugalia](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F3%2F24%2F12935%2F17112933536ea4a4eb.jpg&w=540&h=360&c=1)
![“Bestia” pleacă din pole-position în Portugalia! Enea Bastianini și-a dus Ducati-ul pe primul loc al grilei](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F3%2F23%2F12883%2F17111969374737f77b.jpg&w=540&h=360&c=1)
![F. Bagnaia câștigă cursa din Qatar! Campionul mondial începe noul sezon MotoGP cu o victorie, așa cum l-a încheiat pe cel din 2023](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F3%2F10%2F12160%2F17100945878e8304fb.jpg&w=540&h=360&c=1)
Cele mai citite
![Utilizat rar de Hagi, Gică Popescu a vorbit cu fiul său despre retragerea din fotbal: ”Vreau să fii fericit!”. Decizia luată de Nicolas înaintea noului sezon și mesajul ”Regelui”](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F24%2F19301%2F1721842748d4da9e5b.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Gică Popescu, despre ”cel mai antipatic antrenor” din cariera sa: ”Mi-a făcut o chestie foarte urâtă”](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F24%2F19295%2F1721829431f228e402.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Câți spectatori au asistat, de fapt, la FCSB - Maccabi Tel Aviv. Avem numărul real! Gigi Becali, după ce asistența a fost ”umflată”: ”Ai ceva la cap?”](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F25%2F19320%2F1721896727ed687d1d.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Care pensionari trebuie sa meargă la Casa de Pensii până la finalul lunii iulie? Ce pot pierde?](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fnewsweek.ro%2Fresize%2F4yagphQbfbRAzWQiDaxmVhd-8wChSXHr0I-jF5dwSFQ%2Fresize%3Afit%3A800%3A600%3A0%2Fgravity%3Ace%2FaHR0cHM6Ly9uZXdzd2Vlay5yby9zdG9yYWdlL3N0b3JhZ2UvbWVkaWEvMjAyNC9KdWx5L2IyMzZmMDA0Njk4OWE5ZTc1ZjNmZGY0NzIwNDM0NmQ4LTMuanBn.jpg&w=540&h=360&c=1)
![România primește de la Coreea de Sud, în compensare, 736.000.000 $ pentru că a cumpărat tunuri K9](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fnewsweek.ro%2Fresize%2FFyb9pg94bj-67fkHGX47dUNr3KLVOr6FE9Jth3pBdDM%2Fresize%3Afit%3A800%3A600%3A0%2Fgravity%3Ace%2FaHR0cHM6Ly9uZXdzd2Vlay5yby9zdG9yYWdlL3N0b3JhZ2UvbWVkaWEvMjAyNC9KdWx5L2RmNTExOWNhZmE0NDUyMTJkZmI0NmI2MWExZTk3NTczLmpwZw.jpg&w=540&h=360&c=1)
![ALERTĂ Încă 1.200.000 pensionari scapă de plata impozitului pe pensie în septembrie. Ce pensie au?](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fnewsweek.ro%2Fresize%2FPQGpZvv2F95B2VyjmObSSqH1xdQDi5exWEDloeZESFA%2Fresize%3Afit%3A800%3A600%3A0%2Fgravity%3Ace%2FaHR0cHM6Ly9uZXdzd2Vlay5yby9zdG9yYWdlL3N0b3JhZ2UvbWVkaWEvMjAyNC9KdWx5LzA4ZTQzZTg0MGQ5MjVmZDU3YWUyOTlhMGE5YjY5ZTcyLmpwZw.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Elias Charalambous, discurs fără precedent după eșecul cu Oțelul: ”Dacă va trebui să continuăm cu 11-13 jucători, o vom face!”](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F26%2F19399%2F1722027571dc2edc92.jpeg&w=540&h=360&c=1)
![Dorinel Munteanu, neînvins în SuperLiga: ”Mă bucură jocul, mă bucură rezultatul!”](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F27%2F19406%2F17220306991b243e7d.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Fanii FCSB au izbucnit după eșecul cu Oțelul Galați! Ce le-au scandat jucătorilor la finalul partidei](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F27%2F19401%2F1722030385c7d540a1.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Delegația României și-a făcut apariția la ceremonia de deschidere a Jocurilor Olimpice! Imagini spectaculoase de la Paris](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F26%2F19396%2Fc150-8644bf2f-172202236295b4751c.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Oțelul Galați a deschis scorul pe Ghencea după o gafă incredibilă a lui Chiricheș! Ce a făcut fundașul FCSB](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F26%2F19397%2F17220245370eba109d.jpeg&w=540&h=360&c=1)
![Marian Drăgulescu, despre condițiile execrabile în care a stat la o ediție a Jocurilor Olimpice: ”Stăteam 6-7 persoane într-un apartament de trei camere”](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F26%2F19368%2Fc150-d3773b01-172198515891c73443.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Micuța galerie a Oțelului a venit să îi susțină pe jucători la București! Imagini fabuloase din Ghencea](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F26%2F19394%2F172202257427e67b79.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Jucătorul dorit insistent de Gigi Becali la FCSB, prezent în tribune la duelul cu Oțelul](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F26%2F19395%2F1722021369b642f954.jpeg&w=540&h=360&c=1)
![Unde poţi vedea România-Olanda online, la TV sau în aer liber, meciul din optimile EURO 2024](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamnews.ro%2Fimg.php%3Fu%3Dhttps%253A%252F%252Fiamnews.ro%252Fuploads%252Fmodules%252Fnews%252F0%252F2024%252F6%252F30%252F223%252F17197744921ab9c700.jpg%26w%3D300%26h%3D250%26c%3D1&w=540&h=360&c=1)
![BAC 2024. Încep probele scrise la examenul de Bacalaureat. Ce reguli noi trebuie să respecte candidaţii](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamnews.ro%2Fimg.php%3Fu%3Dhttps%253A%252F%252Fiamnews.ro%252Fuploads%252Fmodules%252Fnews%252F0%252F2024%252F6%252F28%252F221%252F1719609981505e748c.jpg%26w%3D300%26h%3D250%26c%3D1&w=540&h=360&c=1)
![Alimentele care scad glicemia. Puţini ştiu cât de benefice sunt](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamnews.ro%2Fimg.php%3Fu%3Dhttps%253A%252F%252Fiamnews.ro%252Fuploads%252Fmodules%252Fnews%252F0%252F2024%252F6%252F26%252F217%252F1719397594c01d451d.jpg%26w%3D300%26h%3D250%26c%3D1&w=540&h=360&c=1)