EXCLUSIV | Kyle Sockwell: “Răspunsul lui David dă emoții restului lumii”. Fostul înotător american, care s-a pregătit cu legendarul Bob Bowman, antrenorul celebrului Michael Phelps, analizează prestația lui Popovici la Mondiale
![David Popovici a luat o primă de 200.000 de euro după titlurile mondiale de la Budapesta](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2023%2F7%2F31%2F2130%2F16908136217ef80a4c.jpg&w=960&h=640&c=1)
Cristian Munteanu | Publicat: 31.07.2023 17:21 | Actualizat: 01.08.2023 09:49
Analist și comentator de mai bine de opt ani, Kyle Sockwell, este una dintre vocile cele mai autorizate în materie de înot din SUA. Fost sportiv la Universitatea din Arizona, Kyle l-a avut antrenor pe marele Bob Bowman, care i-a pregătit, printre alții, pe Michael Phelps și Leon Marchand. Kyle a analizat pentru cititorii iAM Sport prestațiile lui David Popovici la Mondialul de la Fukuoka.
Hello, Kyle. Ai văzut o tehnică diferită de înot la David? A încercat ceva nou la Fukuoka?
Totul a părut tipic din partea lui David în ceea ce privește tehnica, dar cum înotul este un sport atât de greu de văzut și de simțit din perspectiva unui fan sau a unui analist, este foarte posibil ca el să fi trecut printr-o schimbare.
La fel ca la golf, cu care compar mult înotul din acest punct de vedere, trecerea printr-o schimbare de swing sau de stroke poate provoca eșecuri momentane în pregătirea pentru progres.
E cea mai bună ocazie pentru mine acum să le transmit tinerilor și copiilor care mă urmăresc că nu există magie, există doar antrenament, efort constant pentru a-ți atinge țelul David Popovici, campion european
Per total, cred că David a arătat ca de obicei. Încă plutește pe apă, făcând să pară ușor, dar face acest lucru fără acel “zvâc” impresionant pe care ne-am obișnuit să-l vedem la el. Din fericire, are doar 18 ani și are destul timp să regăsească acel “zvâc”.
Tactica greșită la 200 m liber și înfrângerea au fost o lovitură pentru el, iar asta l-a costat la 100 m?
Inițial, am crezut că David a foat puțin prea rapid pe primii 50 de metri la 200 liber și poate că așa a și fost, dar, per total, timpii săi în cursă au fost destul de apropiați de ceea ce am văzut de la el în trecut.
Așa cum am menționat în analiza mea de la 200 de metri liber de pe YouTube, cred că comunitatea de înotători a fost șocată mai ales pentru că eram atât de obișnuiți să îl vedem pe David terminând cursele atât de puternic, revenind și trecând pe lângă pluton.
De data aceasta nu a fost așa. O cursă proastă poate avea cu siguranță un impact asupra restului programului întâlnirii, dar este greu de spus fără a-l întreba pe David însuși.
Kyle Sockwell: ”Timpii lui David de la Fukuoka ar fi excelenți pentru un alt înotător”
A fost primul Campionat Mondial la care a ajuns ca favorit. Este o presiune complet diferită?
Un tip de presiune complet diferit și un punct de vedere foarte bun de adus în discuție. David s-a confruntat cu presiunea succesului, dar presiunea unor performanțe continue și uluitoare, acumulate de-a lungul mai multor luni, este o situație nouă pe care trebuie să o gestioneze.
Cred că acum e o oportunitate foarte bună pentru mine să înțeleg curajul și asumarea. Ține numai de mine cum reacționez când întâmpin obstacole în drumul meu David Popovici, campion european
Sunt sigur că, chiar dacă rezultatul dorit și intenționat nu a avut loc la Fukuoka, nu a fost o pierdere de timp. Așa cum a mai spus David, chiar dacă pierzi, înveți. Un David Popovici care învață este un sportiv care trebuie să-i îngrijoreze pe concurenții lui, dar care trebuie să ne entuziasmeze extrem de mult ca și fani.
După standardele de campion mondial și recordmen mondial, este această performanță a lui David o dezamăgire?
Cred că David v-ar spune că este dezamăgit. Iar dacă nu spune, cred că simte. Însă, la acest nivel înalt de înot, când concurezi cu cei mai buni din lume, chiar dacă ai ratat medalia, este greu să te consumi foarte mult. Un 1:44 și un 47 la 200m și, respectiv, 100m liber, pentru orice alt înotător ar fi o zi (sau două) excelentă la birou.
David are un talent special și este capabil să se uite la aceste cifre și timpi și să le considere mai puțin decât optime din punct de vedere al performanței. Una peste alta, sunt sigur că este dezamăgit de rezultat, dar mă aștept ca el să se proiecteze în viitor, la alte competiții, și să se concentreze la ele extrem de bine.
Este o lovitură de încredere pentru un înotător extrem de competitiv ca el aceste rezultate?
Ar putea fi o ușoară lovitură pentru încrederea sa, dar David pare să aibă acel avantaj pe care majoritatea sportivilor, chiar și unii dintre cei mai buni din lume, nu par să-l aibă. Încredere uriașă și capacitate de a reveni. Va fi acolo unde-i este locul în curând.
Kyle Sockwell: ”David este favorit la aurul olimpic de la 200m liber”
După cursă, a spus că așteaptă cu nerăbdare de a le arăta adversarilor săi ce poate face. Lipsa medaliilor la Fukuoka îl va oferi motivație de acum încolo?
Acesta este exact tipul de răspuns care ar trebui să dea emoții restului lumii. Atunci când un superstar ca David, cu mentalitatea pe care o are, trece printr-un eșec, dar îi anunță pe toți că va reveni... la Jocurile Olimpice de la Paris ar putea fi chiar mai bun decât a fost vreodată.
Următoarea țintă pentru David, și cel mai bun loc pentru a-și lua revanșa", sunt Jocurile Olimpice. Rămâne el unul dintre cei 4-5 înotători care pot concura pentru medalii la 100m și 200m liber?
Absolut. Aș merge chiar atât de departe încât aș spune că această competiție, care a decurs așa cum a decurs, probabil că l-a reorientat pe David spre Paris cu un nou foc aprins în el.
Pentru mine îl face un favorit și mai mare să câștige 200m și un favorit pentru a obține cel puțin o medalie la 100m. Mai avem un drum lung de parcurs până la vara anului 2024, dar aceasta este o veste bună pentru David și echipa sa. Vor avea timp să se pregătească.
Intră acum pe canalul iAM Sport de WhatsApp și afli instant toate știrile care contează!
Urmărește iAMsport.ro și pe Google News, Facebook sau YouTube. Zi de zi ai conținut de ultimă oră din lumea sportului.
Adaugă comentariu
Pentru a comenta, trebuie să fii logat. Dacă ai deja un cont, intră în cont aici. Daca nu ai cont, click aici pentru a crea un cont nou.
![”O să fie cea mai strânsă finală din istorie!”. Ce îl așteaptă pe David Popovici la Jocurile Olimpice](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F12%2F18681%2Fc150-56f6d9a1-1720792197af36cb72.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Campionul european pentru care Steaua și Dinamo și-au dat mâna. Robert Badea: “Îmi doresc foarte mult să ajung acolo!”](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F8%2F18457%2F172041745496586505.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Daria-Măriuca Silişteanu, medalie de aur la Europenele de juniori](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F7%2F18453%2F1720377029eaee7157.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Vlad Mihalache, campion european: “Modelul meu este Caeleb Dressel!”. Mircea Purcaru, antrenor: “Vrem ca la JO Los Angeles 2028 să ne bucurăm de medalie”](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F5%2F18338%2F1720171204734287de.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Robert Badea, medalie de aur la Campionatele Europene de juniori! A doborât un record național](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F5%2F18336%2F1720167673889745b5.jpg&w=540&h=360&c=1)
![La aproape 50 de ani, nu renunță la marea pasiune! S-a clasat pe locul 9 la Campionatul European Masters de la Belgrad. Ce șanse îi dă lui David Popovici la Jocurile Olimpice](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F3%2F18235%2F17200077094606cb60.jpg&w=540&h=360&c=1)
Cele mai citite
![Utilizat rar de Hagi, Gică Popescu a vorbit cu fiul său despre retragerea din fotbal: ”Vreau să fii fericit!”. Decizia luată de Nicolas înaintea noului sezon și mesajul ”Regelui”](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F24%2F19301%2F1721842748d4da9e5b.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Gică Popescu, despre ”cel mai antipatic antrenor” din cariera sa: ”Mi-a făcut o chestie foarte urâtă”](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F24%2F19295%2F1721829431f228e402.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Câți spectatori au asistat, de fapt, la FCSB - Maccabi Tel Aviv. Avem numărul real! Gigi Becali, după ce asistența a fost ”umflată”: ”Ai ceva la cap?”](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F25%2F19320%2F1721896727ed687d1d.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Care pensionari trebuie sa meargă la Casa de Pensii până la finalul lunii iulie? Ce pot pierde?](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fnewsweek.ro%2Fresize%2F4yagphQbfbRAzWQiDaxmVhd-8wChSXHr0I-jF5dwSFQ%2Fresize%3Afit%3A800%3A600%3A0%2Fgravity%3Ace%2FaHR0cHM6Ly9uZXdzd2Vlay5yby9zdG9yYWdlL3N0b3JhZ2UvbWVkaWEvMjAyNC9KdWx5L2IyMzZmMDA0Njk4OWE5ZTc1ZjNmZGY0NzIwNDM0NmQ4LTMuanBn.jpg&w=540&h=360&c=1)
![România primește de la Coreea de Sud, în compensare, 736.000.000 $ pentru că a cumpărat tunuri K9](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fnewsweek.ro%2Fresize%2FFyb9pg94bj-67fkHGX47dUNr3KLVOr6FE9Jth3pBdDM%2Fresize%3Afit%3A800%3A600%3A0%2Fgravity%3Ace%2FaHR0cHM6Ly9uZXdzd2Vlay5yby9zdG9yYWdlL3N0b3JhZ2UvbWVkaWEvMjAyNC9KdWx5L2RmNTExOWNhZmE0NDUyMTJkZmI0NmI2MWExZTk3NTczLmpwZw.jpg&w=540&h=360&c=1)
![ALERTĂ Încă 1.200.000 pensionari scapă de plata impozitului pe pensie în septembrie. Ce pensie au?](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fnewsweek.ro%2Fresize%2FPQGpZvv2F95B2VyjmObSSqH1xdQDi5exWEDloeZESFA%2Fresize%3Afit%3A800%3A600%3A0%2Fgravity%3Ace%2FaHR0cHM6Ly9uZXdzd2Vlay5yby9zdG9yYWdlL3N0b3JhZ2UvbWVkaWEvMjAyNC9KdWx5LzA4ZTQzZTg0MGQ5MjVmZDU3YWUyOTlhMGE5YjY5ZTcyLmpwZw.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Elias Charalambous, discurs fără precedent după eșecul cu Oțelul: ”Dacă va trebui să continuăm cu 11-13 jucători, o vom face!”](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F26%2F19399%2F1722027571dc2edc92.jpeg&w=540&h=360&c=1)
![Dorinel Munteanu, neînvins în SuperLiga: ”Mă bucură jocul, mă bucură rezultatul!”](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F27%2F19406%2F17220306991b243e7d.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Fanii FCSB au izbucnit după eșecul cu Oțelul Galați! Ce le-au scandat jucătorilor la finalul partidei](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F27%2F19401%2F1722030385c7d540a1.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Delegația României și-a făcut apariția la ceremonia de deschidere a Jocurilor Olimpice! Imagini spectaculoase de la Paris](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F26%2F19396%2Fc150-8644bf2f-172202236295b4751c.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Oțelul Galați a deschis scorul pe Ghencea după o gafă incredibilă a lui Chiricheș! Ce a făcut fundașul FCSB](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F26%2F19397%2F17220245370eba109d.jpeg&w=540&h=360&c=1)
![Marian Drăgulescu, despre condițiile execrabile în care a stat la o ediție a Jocurilor Olimpice: ”Stăteam 6-7 persoane într-un apartament de trei camere”](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F26%2F19368%2Fc150-d3773b01-172198515891c73443.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Micuța galerie a Oțelului a venit să îi susțină pe jucători la București! Imagini fabuloase din Ghencea](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F26%2F19394%2F172202257427e67b79.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Jucătorul dorit insistent de Gigi Becali la FCSB, prezent în tribune la duelul cu Oțelul](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F26%2F19395%2F1722021369b642f954.jpeg&w=540&h=360&c=1)
![Unde poţi vedea România-Olanda online, la TV sau în aer liber, meciul din optimile EURO 2024](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamnews.ro%2Fimg.php%3Fu%3Dhttps%253A%252F%252Fiamnews.ro%252Fuploads%252Fmodules%252Fnews%252F0%252F2024%252F6%252F30%252F223%252F17197744921ab9c700.jpg%26w%3D300%26h%3D250%26c%3D1&w=540&h=360&c=1)
![BAC 2024. Încep probele scrise la examenul de Bacalaureat. Ce reguli noi trebuie să respecte candidaţii](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamnews.ro%2Fimg.php%3Fu%3Dhttps%253A%252F%252Fiamnews.ro%252Fuploads%252Fmodules%252Fnews%252F0%252F2024%252F6%252F28%252F221%252F1719609981505e748c.jpg%26w%3D300%26h%3D250%26c%3D1&w=540&h=360&c=1)
![Alimentele care scad glicemia. Puţini ştiu cât de benefice sunt](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamnews.ro%2Fimg.php%3Fu%3Dhttps%253A%252F%252Fiamnews.ro%252Fuploads%252Fmodules%252Fnews%252F0%252F2024%252F6%252F26%252F217%252F1719397594c01d451d.jpg%26w%3D300%26h%3D250%26c%3D1&w=540&h=360&c=1)