7 rânduri. 7, de la Coman, nu de la Lăcătuș
![Andrei Ciobanu, editorial eveniment după FCSB - Dinamo](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2023%2F7%2F22%2F1773%2F1690058492b7e72c82.jpg&w=960&h=640&c=1)
Andrei Ciobanu | Publicat: 22.07.2023 23:37 | Actualizat: 23.07.2023 10:56
1. În clipa în care reușești să faci galeriile steliste și dinamoviste să cânte la unison același lucru, pentru aceeași cauză, chiar poți să fii mândru, fiindcă ai reușit cu adevărat ceva istoric. Bravo CSA, mulțumim! Exact cum spuneam săptămâna trecută, toată nedreptatea asta țintită spre echipa lui Becali îi este benefică, popularitatea echipei crește și stadioanele vor fi din ce în ce mai pline, indiferent care vor fi ele.
2. Să te încăpățânezi ca un derby istoric precum FCSB - Dinamo să se joace pe un stadion cu o capacitate de 7.000 de locuri e ca și cum concertul Coldplay de anul viitor s-ar ține la mine în sufragerie.
Se pare că mulți dintre cei implicați în fotbalului românesc parcă uită că acesta există, în primul rând, pentru suporteri, pentru oamenii ăia care își fac programul pe week-end în funcție de meciul echipei preferate, pentru cei care merg sute de kilometri prin țară pentru a-și susține preferații și, cum e cazul lui Dinamo, pentru cei care scot bani din buzunarul propriu pentru a se asigura că favoriții lor continuă să existe.
Oare băieții ăia care au donat bani, au cumpărat carduri și s-au implicat în salvarea clubului lor preferat, nu meritau să vadă meciul cu eterna rivală de pe stadion? Zic și eu.
Andrei Ciobanu, după FCSB - Dinamo: 7 rânduri. 7, de la Coman, nu de la Lăcătuș
3. După toată telenovela cu stadionul ”Florin Costel Talpan” (dacă tot se comportă ca și cum ar fi proprietatea lui privată, moștenită de la bunică-sa, așa ar trebui să se numească) fanii steliști s-au îngrămădit încă de vineri dimineață la cozi kilometrice, ca să facă rost de bilete la derby.
Unii din Capitală, alții veniți din toate colțurile țării, toți au sperat până în ultima clipă că vor prinde și ei tichete de acces, pentru ca în final, mulți dintre ei să vadă partida tot la televizor, mulțumim nea Costel.
”Joacă Steaua zici că-i Barcelona”
4. Despre meci, numa’ de bine. Joacă Steaua zici că-i Barcelona și Charalambous zici că-i Guardiola. În prima repriză. Sunt încântat de ce am văzut astăzi, dar am spus încă de săptămâna trecută că primele două etape nu ar trebui să fie vreo problemă.
Să vedem miercuri și (nu doar atunci) dacă și în Europa merg traseele astea așa frumos pictate de Olaru, dacă reduta Djokovic-Șut rămâne de netrecut și dacă Miculescu va rata iar singur cu portarul. O fi prieten cu Pușcaș și se ia, altfel nu-mi explic. Apoi a venit repriza a doua.
5. Nu mă feresc de cuvinte, Coman e monstru, a deblocat meciul cu execuția aia senzațională și a fortat-o pe Dinamo să iasă la atac, deci nu prea mai avea ce sa se întâmple în meci.
Astăzi părea că joacă a 12-a cu a 7-a. Și a 7-a joacă și legați la ochi. Cred ca și dinamoviștii (atât jucători, cât și suporterii) erau resemnați înainte de meciul ăsta, fiind totuși conștienți că e mai posibil să câștigi o cursă de Formula 1 cu un Logan decât să bată azi câinii.
Dacă va juca așa tot sezonul, chiar cred că ”șeptarul roș-albastru” poate sa ajungă într-un campionat bun din Vest și, mai important, să facă față acolo. Fizic excepțional, atitudine de superstar și în sfârșit formă.
Ca să nu mai spun că faza aia cu telefonul mobil aruncat în teren o să fie virală în toată Europa mâine dimineață. Bine ai revenit, Florinel, de când te-așteptam.
”Era să vedem o replică a meciului Elveția - România”
6. Nu credeam că și azi voi termina meciul cu emoții. Se pare că obiceiurile proaste de anul trecut nu o părăsesc nici acum pe FCSB. Controlează meciul de la început până la final, ratează din toate pozițiile, apoi trăiește meciul cu mari emoții la final. De ce?
Se simt mai buni și se relaxează, iar adversarul îi pedepsește. De ce să nu ai 3-0 și să stai liniștit toată partida? Eu unul, nu pot să înțeleg. Era să vedem o replică a meciului Elveția - România, doar că Dinamo a dat un gol și o bară. Aici trebuie lucrat neapărat. Iar cei care au venit de pe bancă, din păcate, nu au adus niciun plus, ba chiar jocul a părut mai încâlcit și mai greoi
7. În a doua repriză nu s-a mai jucat mare lucru, dar meciul de astazi nu a fost despre fotbal. A fost un statement, o palmă dată CSA-ului, o sărbătoare a sportului rege, cântată în tribune de ambele galerii, galerii care se opun, ținându-se de mână, unor nedreptăți făcute fotbalului.
Rămân la părerea mea: dacă FCSB o să ia în serios și duelurile cu echipele mici și n-o să se găsească cu mai puține puncte decât meciuri jucate, va câștiga titlul cu cel puțin 3 etape înainte de final.
Intră acum pe canalul iAM Sport de WhatsApp și afli instant toate știrile care contează!
Urmărește iAMsport.ro și pe Google News, Facebook sau YouTube. Zi de zi ai conținut de ultimă oră din lumea sportului.
Comentarii
👍
Adaugă comentariu
Pentru a comenta, trebuie să fii logat. Dacă ai deja un cont, intră în cont aici. Daca nu ai cont, click aici pentru a crea un cont nou.
![Editorial Andrei Ciobanu: Nu eșecul deranjează cel mai tare, ci atitudinea roș-albaștrilor!](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F26%2F19400%2F172202749930fd139d.jpeg&w=540&h=360&c=1)
![Editorial Ștefan Beldie: ”Dacă Hagi va fi selecționer, mulți își vor dori să 'rateze'”](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F25%2F19325%2F1721904541d4b9832c.jpeg&w=540&h=360&c=1)
![Andrei Ciobanu, primele concluzii după FCSB - Maccabi: "Nimic nu e jucat!"](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F23%2F19270%2F172176373543bf86e0.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Editorial Andrei Ciobanu: Edi a plecat la fix! Important e pe cine aducem în loc. Gică Hagi e o variantă excelentă, dar are o mare problemă](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F22%2F19207%2F17216652179c9a5e20.jpeg&w=540&h=360&c=1)
![Inima nouă a Craiovei. Marius Mitran remarcă schimbarea pozitivă din jocul oltenilor](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F22%2F19200%2F17216540021f832292.jpeg&w=540&h=360&c=1)
![”FCD în ADN”. Dan Capatos este entuziasmat de victoria lui Dinamo cu Petrolul, dar nu-i iartă pe conducătorii clubului](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F22%2F19181%2F172164899973d6c2d0.jpg&w=540&h=360&c=1)
Cele mai citite
![Utilizat rar de Hagi, Gică Popescu a vorbit cu fiul său despre retragerea din fotbal: ”Vreau să fii fericit!”. Decizia luată de Nicolas înaintea noului sezon și mesajul ”Regelui”](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F24%2F19301%2F1721842748d4da9e5b.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Gică Popescu, despre ”cel mai antipatic antrenor” din cariera sa: ”Mi-a făcut o chestie foarte urâtă”](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F24%2F19295%2F1721829431f228e402.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Câți spectatori au asistat, de fapt, la FCSB - Maccabi Tel Aviv. Avem numărul real! Gigi Becali, după ce asistența a fost ”umflată”: ”Ai ceva la cap?”](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F25%2F19320%2F1721896727ed687d1d.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Care pensionari trebuie sa meargă la Casa de Pensii până la finalul lunii iulie? Ce pot pierde?](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fnewsweek.ro%2Fresize%2F4yagphQbfbRAzWQiDaxmVhd-8wChSXHr0I-jF5dwSFQ%2Fresize%3Afit%3A800%3A600%3A0%2Fgravity%3Ace%2FaHR0cHM6Ly9uZXdzd2Vlay5yby9zdG9yYWdlL3N0b3JhZ2UvbWVkaWEvMjAyNC9KdWx5L2IyMzZmMDA0Njk4OWE5ZTc1ZjNmZGY0NzIwNDM0NmQ4LTMuanBn.jpg&w=540&h=360&c=1)
![România primește de la Coreea de Sud, în compensare, 736.000.000 $ pentru că a cumpărat tunuri K9](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fnewsweek.ro%2Fresize%2FFyb9pg94bj-67fkHGX47dUNr3KLVOr6FE9Jth3pBdDM%2Fresize%3Afit%3A800%3A600%3A0%2Fgravity%3Ace%2FaHR0cHM6Ly9uZXdzd2Vlay5yby9zdG9yYWdlL3N0b3JhZ2UvbWVkaWEvMjAyNC9KdWx5L2RmNTExOWNhZmE0NDUyMTJkZmI0NmI2MWExZTk3NTczLmpwZw.jpg&w=540&h=360&c=1)
![ALERTĂ Încă 1.200.000 pensionari scapă de plata impozitului pe pensie în septembrie. Ce pensie au?](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fnewsweek.ro%2Fresize%2FPQGpZvv2F95B2VyjmObSSqH1xdQDi5exWEDloeZESFA%2Fresize%3Afit%3A800%3A600%3A0%2Fgravity%3Ace%2FaHR0cHM6Ly9uZXdzd2Vlay5yby9zdG9yYWdlL3N0b3JhZ2UvbWVkaWEvMjAyNC9KdWx5LzA4ZTQzZTg0MGQ5MjVmZDU3YWUyOTlhMGE5YjY5ZTcyLmpwZw.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Elias Charalambous, discurs fără precedent după eșecul cu Oțelul: ”Dacă va trebui să continuăm cu 11-13 jucători, o vom face!”](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F26%2F19399%2F1722027571dc2edc92.jpeg&w=540&h=360&c=1)
![Dorinel Munteanu, neînvins în SuperLiga: ”Mă bucură jocul, mă bucură rezultatul!”](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F27%2F19406%2F17220306991b243e7d.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Fanii FCSB au izbucnit după eșecul cu Oțelul Galați! Ce le-au scandat jucătorilor la finalul partidei](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F27%2F19401%2F1722030385c7d540a1.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Delegația României și-a făcut apariția la ceremonia de deschidere a Jocurilor Olimpice! Imagini spectaculoase de la Paris](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F26%2F19396%2Fc150-8644bf2f-172202236295b4751c.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Oțelul Galați a deschis scorul pe Ghencea după o gafă incredibilă a lui Chiricheș! Ce a făcut fundașul FCSB](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F26%2F19397%2F17220245370eba109d.jpeg&w=540&h=360&c=1)
![Marian Drăgulescu, despre condițiile execrabile în care a stat la o ediție a Jocurilor Olimpice: ”Stăteam 6-7 persoane într-un apartament de trei camere”](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F26%2F19368%2Fc150-d3773b01-172198515891c73443.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Micuța galerie a Oțelului a venit să îi susțină pe jucători la București! Imagini fabuloase din Ghencea](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F26%2F19394%2F172202257427e67b79.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Jucătorul dorit insistent de Gigi Becali la FCSB, prezent în tribune la duelul cu Oțelul](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F26%2F19395%2F1722021369b642f954.jpeg&w=540&h=360&c=1)
![Unde poţi vedea România-Olanda online, la TV sau în aer liber, meciul din optimile EURO 2024](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamnews.ro%2Fimg.php%3Fu%3Dhttps%253A%252F%252Fiamnews.ro%252Fuploads%252Fmodules%252Fnews%252F0%252F2024%252F6%252F30%252F223%252F17197744921ab9c700.jpg%26w%3D300%26h%3D250%26c%3D1&w=540&h=360&c=1)
![BAC 2024. Încep probele scrise la examenul de Bacalaureat. Ce reguli noi trebuie să respecte candidaţii](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamnews.ro%2Fimg.php%3Fu%3Dhttps%253A%252F%252Fiamnews.ro%252Fuploads%252Fmodules%252Fnews%252F0%252F2024%252F6%252F28%252F221%252F1719609981505e748c.jpg%26w%3D300%26h%3D250%26c%3D1&w=540&h=360&c=1)
![Alimentele care scad glicemia. Puţini ştiu cât de benefice sunt](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamnews.ro%2Fimg.php%3Fu%3Dhttps%253A%252F%252Fiamnews.ro%252Fuploads%252Fmodules%252Fnews%252F0%252F2024%252F6%252F26%252F217%252F1719397594c01d451d.jpg%26w%3D300%26h%3D250%26c%3D1&w=540&h=360&c=1)