”Chior în țara orbilor”. De ce consideră Dumitru Graur că e inevitabil ca FCSB să câștige titlul, în ciuda ”eforturilor lui Gigi Becali de a îi pune bețe în roate”
![Cu 8 etape rămase, FCSB are un avans de 7 puncte față de locul secund, ocupat de Universitatea Craiova](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F4%2F2%2F13438%2F1712076878c603efeb.jpeg&w=960&h=640&c=1)
Dumitru Graur | Publicat: 02.04.2024 19:54 | Actualizat: 02.04.2024 19:54
Numai Cel de Sus, atât de mult invocat de patron, mai poate împiedica FCSB-ul să ia titlul anul acesta. Și se pare că Atotputernicul are alte preocupări în acest moment, nu-și pierde vremea cu destinul unei echipe de fotbal din România, fie ea și cea mai iubită între toate.
De ce-i atât de iubită, asta e un alt mister, dar la noi merg în general lucrurile altfel decât la toți ceilalți. Avem un patron detestat și o echipă iubită. Care la rândul ei nu e chiar acea echipă originară ce se bucura de numele de Steaua, acum a ajuns FCSB, însă acest „detaliu” nu pare să deranjeze pe nimeni. Nu mă complic să intru mai în amănunte, ca să nu pierd firul.
Ori povestea este despre cum va lua în fine titlul echipa lui Gigi Becali, după atâta amară așteptare. Și-l va lua, este aproape o certitudine. Aș zice în pofida eforturilor patronului de a-i pune bețe-n roate, așa cum a făcut-o mereu în ultimii ani. Iar dacă FCSB va lua campionatul, acest lucru se va datora în special celorlalte echipe, a căror valoare este mai mult decât îndoielnică. Întotdeauna în țara orbilor chiorul poate deveni împărat!
Cum pune într-un final FCSB mâinile într-un final pe titlu
Stau câteodată și mă minunez cât de prost se joacă în țara noastră, multe dintre meciuri fiind aproape de neprivit. Și totuși românii vor fotbal, dovadă fiind asistențele destul de bogate de la derby-uri, ca și audiențele înregistrate de televiziuni. Competiția aduce pasiune, chiar dacă nivelul propriu-zis al jocului e submediocru.
În partida recentă cu Farul, FCSB a fost dominată în majoritatea timpului, Târnoveanu a făcut minuni în poartă, iar șansa i-a surâs în final, când Șut a înscris unicul gol al jocului. FCSB joacă prost, dar stă detașată în clasament, fiindcă nu are un concurent serios în liga națională. Știm cu toții că joacă practic fără antrenor, patronul fiind cel care stabilește echipa de start, și tot el schimbările din timpul jocului.
Avea dreptate Mitică Dragomir, ziua în care FCSB-ului i se va decerna titlul de campioană ar trebui să coincidă cu cea a desființării Școlii Federale de Antrenori. Sau pardon, se cheamă „Academia Națională de Fotbal”, că la titluri pompoase ne pricepem! Așa titlu, așa antrenori. Așadar, la ce bun mai folosește o diplomă, fie ea de Licență Pro, dacă Gigi Becali a dat un exemplu ce poate fi cu ușurință urmat de alți patroni-antrenori? Și câtă valoare mai pot avea astfel de diplome, de care nici nu prea mai e nevoie.
Problema fotbalului nostru este că nu există progres. Jucăm la fel de prost și cu, și fără antrenori calificați. Nimeni nu pare să mai aibă încredere în ei, suntem țara cu cei mai mulți antrenori demiși din funcție. Universitatea Craiova a schimbat patru, iar FCU Craiova cinci. La Botoșani a fost instalat recent al patrulea într-un singur sezon. Și exemplele pot continua. Sigur, la FCSB cuplul Mihai Pintilii - Elias Charalambous nu are de ce să se teamă, atâta vreme cât cei doi au telefoanele și urechile deschise.
Ce îi lipsește fotbalului românesc
Ca să progreseze, fotbalul are nevoie de antrenori buni, cărora să li se dea șansa continuității. Numai așa se pot crea jucători buni și forma echipe. Uitați-vă la Olaru sau Octavian Popescu, ca să dăm numai două exemple. Nu numai că n-au crescut, ei au stagnat. Niciun progres, doar așteptări pierdute. La FCSB nu știe nimeni jocul, echipa nu pasează, nu are nicio idee de joc. Jucătorii încearcă să joace singuri, urmăriți-i doar pe Olaru și pe Popescu.
Dacă ar fi avut antrenor adevărat, ei ar fi avut probabil șansa de crește și de a se afirma în fotbalul mare. Mângâiați de patron, care încă e în stare să creadă că-i va putea vinde pe sume uriașe, celor doi le lipsește în primul rând știința jocului colectiv. Cred sincer că dacă ar fi apucat să plece cât mai repede peste hotare, ar fi avut o șansă să se dezvolte, să învețe cu adevărat jocul. Era o șansă, pe care din păcate n-au avut-o și nici nu știu dacă o vor avea. Așa au rămas la cheremul lui Gigi, mulțumiți în mediocritatea atotcuprinzătoare a fotbalului intern.
Bun, așadar. FCSB va lua foarte probabil campionatul, după o pauză de 9 ani (ultimul a fost în 2015, când pe bancă se afla Costel Gâlcă). Visul „antrenorului” Gigi Becali este să se califice în Champions League! Îi poate contrazice cineva ambițiile? Dar cine îl crede?!
Intră acum pe canalul iAM Sport de WhatsApp și afli instant toate știrile care contează!
Urmărește iAMsport.ro și pe Google News, Facebook sau YouTube. Zi de zi ai conținut de ultimă oră din lumea sportului.
Adaugă comentariu
Pentru a comenta, trebuie să fii logat. Dacă ai deja un cont, intră în cont aici. Daca nu ai cont, click aici pentru a crea un cont nou.
![Editorial Andrei Ciobanu: Nu eșecul deranjează cel mai tare, ci atitudinea roș-albaștrilor!](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F26%2F19400%2F172202749930fd139d.jpeg&w=540&h=360&c=1)
![Editorial Ștefan Beldie: ”Dacă Hagi va fi selecționer, mulți își vor dori să 'rateze'”](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F25%2F19325%2F1721904541d4b9832c.jpeg&w=540&h=360&c=1)
![Andrei Ciobanu, primele concluzii după FCSB - Maccabi: "Nimic nu e jucat!"](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F23%2F19270%2F172176373543bf86e0.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Editorial Andrei Ciobanu: Edi a plecat la fix! Important e pe cine aducem în loc. Gică Hagi e o variantă excelentă, dar are o mare problemă](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F22%2F19207%2F17216652179c9a5e20.jpeg&w=540&h=360&c=1)
![Inima nouă a Craiovei. Marius Mitran remarcă schimbarea pozitivă din jocul oltenilor](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F22%2F19200%2F17216540021f832292.jpeg&w=540&h=360&c=1)
![”FCD în ADN”. Dan Capatos este entuziasmat de victoria lui Dinamo cu Petrolul, dar nu-i iartă pe conducătorii clubului](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F22%2F19181%2F172164899973d6c2d0.jpg&w=540&h=360&c=1)
Cele mai citite
![Utilizat rar de Hagi, Gică Popescu a vorbit cu fiul său despre retragerea din fotbal: ”Vreau să fii fericit!”. Decizia luată de Nicolas înaintea noului sezon și mesajul ”Regelui”](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F24%2F19301%2F1721842748d4da9e5b.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Gică Popescu, despre ”cel mai antipatic antrenor” din cariera sa: ”Mi-a făcut o chestie foarte urâtă”](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F24%2F19295%2F1721829431f228e402.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Câți spectatori au asistat, de fapt, la FCSB - Maccabi Tel Aviv. Avem numărul real! Gigi Becali, după ce asistența a fost ”umflată”: ”Ai ceva la cap?”](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F25%2F19320%2F1721896727ed687d1d.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Care pensionari trebuie sa meargă la Casa de Pensii până la finalul lunii iulie? Ce pot pierde?](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fnewsweek.ro%2Fresize%2F4yagphQbfbRAzWQiDaxmVhd-8wChSXHr0I-jF5dwSFQ%2Fresize%3Afit%3A800%3A600%3A0%2Fgravity%3Ace%2FaHR0cHM6Ly9uZXdzd2Vlay5yby9zdG9yYWdlL3N0b3JhZ2UvbWVkaWEvMjAyNC9KdWx5L2IyMzZmMDA0Njk4OWE5ZTc1ZjNmZGY0NzIwNDM0NmQ4LTMuanBn.jpg&w=540&h=360&c=1)
![România primește de la Coreea de Sud, în compensare, 736.000.000 $ pentru că a cumpărat tunuri K9](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fnewsweek.ro%2Fresize%2FFyb9pg94bj-67fkHGX47dUNr3KLVOr6FE9Jth3pBdDM%2Fresize%3Afit%3A800%3A600%3A0%2Fgravity%3Ace%2FaHR0cHM6Ly9uZXdzd2Vlay5yby9zdG9yYWdlL3N0b3JhZ2UvbWVkaWEvMjAyNC9KdWx5L2RmNTExOWNhZmE0NDUyMTJkZmI0NmI2MWExZTk3NTczLmpwZw.jpg&w=540&h=360&c=1)
![ALERTĂ Încă 1.200.000 pensionari scapă de plata impozitului pe pensie în septembrie. Ce pensie au?](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fnewsweek.ro%2Fresize%2FPQGpZvv2F95B2VyjmObSSqH1xdQDi5exWEDloeZESFA%2Fresize%3Afit%3A800%3A600%3A0%2Fgravity%3Ace%2FaHR0cHM6Ly9uZXdzd2Vlay5yby9zdG9yYWdlL3N0b3JhZ2UvbWVkaWEvMjAyNC9KdWx5LzA4ZTQzZTg0MGQ5MjVmZDU3YWUyOTlhMGE5YjY5ZTcyLmpwZw.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Elias Charalambous, discurs fără precedent după eșecul cu Oțelul: ”Dacă va trebui să continuăm cu 11-13 jucători, o vom face!”](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F26%2F19399%2F1722027571dc2edc92.jpeg&w=540&h=360&c=1)
![Dorinel Munteanu, neînvins în SuperLiga: ”Mă bucură jocul, mă bucură rezultatul!”](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F27%2F19406%2F17220306991b243e7d.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Fanii FCSB au izbucnit după eșecul cu Oțelul Galați! Ce le-au scandat jucătorilor la finalul partidei](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F27%2F19401%2F1722030385c7d540a1.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Delegația României și-a făcut apariția la ceremonia de deschidere a Jocurilor Olimpice! Imagini spectaculoase de la Paris](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F26%2F19396%2Fc150-8644bf2f-172202236295b4751c.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Oțelul Galați a deschis scorul pe Ghencea după o gafă incredibilă a lui Chiricheș! Ce a făcut fundașul FCSB](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F26%2F19397%2F17220245370eba109d.jpeg&w=540&h=360&c=1)
![Marian Drăgulescu, despre condițiile execrabile în care a stat la o ediție a Jocurilor Olimpice: ”Stăteam 6-7 persoane într-un apartament de trei camere”](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F26%2F19368%2Fc150-d3773b01-172198515891c73443.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Micuța galerie a Oțelului a venit să îi susțină pe jucători la București! Imagini fabuloase din Ghencea](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F26%2F19394%2F172202257427e67b79.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Jucătorul dorit insistent de Gigi Becali la FCSB, prezent în tribune la duelul cu Oțelul](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F26%2F19395%2F1722021369b642f954.jpeg&w=540&h=360&c=1)
![Unde poţi vedea România-Olanda online, la TV sau în aer liber, meciul din optimile EURO 2024](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamnews.ro%2Fimg.php%3Fu%3Dhttps%253A%252F%252Fiamnews.ro%252Fuploads%252Fmodules%252Fnews%252F0%252F2024%252F6%252F30%252F223%252F17197744921ab9c700.jpg%26w%3D300%26h%3D250%26c%3D1&w=540&h=360&c=1)
![BAC 2024. Încep probele scrise la examenul de Bacalaureat. Ce reguli noi trebuie să respecte candidaţii](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamnews.ro%2Fimg.php%3Fu%3Dhttps%253A%252F%252Fiamnews.ro%252Fuploads%252Fmodules%252Fnews%252F0%252F2024%252F6%252F28%252F221%252F1719609981505e748c.jpg%26w%3D300%26h%3D250%26c%3D1&w=540&h=360&c=1)
![Alimentele care scad glicemia. Puţini ştiu cât de benefice sunt](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamnews.ro%2Fimg.php%3Fu%3Dhttps%253A%252F%252Fiamnews.ro%252Fuploads%252Fmodules%252Fnews%252F0%252F2024%252F6%252F26%252F217%252F1719397594c01d451d.jpg%26w%3D300%26h%3D250%26c%3D1&w=540&h=360&c=1)