“Stați liniștiți la locurile voastre!”. Cristian Munteanu scrie despre legătura dintre BAC și echipa națională Under21
![Foto 1/1](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2023%2F6%2F28%2F841%2F168795418421ef63c9.jpeg&w=960&h=640&c=1)
Cristian Munteanu | Publicat: 28.06.2023 14:52 | Actualizat: 28.06.2023 20:26
O să spuneți că nu sunt întreg la minte, de la căldură, de la prețurile cireșelor, de la mușcătura vreunui țânțar imigrant. Știm că aștia aduc tot felul de chestii cu ei, nu? Dar eu nu pot trece peste legătura dintre BAC și naționala Under21.
Știu, e bizar, e ca și când lumea s-ar opri din respirat pentru soarta a cinci oameni blocați într-un submarin și ar căsca plictisită când s-ar răsturna vase pline ochi de alți oameni.
Acestea sunt “probele” date la BAC-ul din acest an:
Se dă enunțul “Transformarea Transilvaniei în Principat autonom (...)”
Întrebare de examen: “Numiți Principatul autonom precizat în enunț.”
Se dă enunțul: “(…) domnii Țării Românești și Moldovei au dus o politică de alianțe antiotomane”
Întrebare: “Precizați din enunț o informație referitoare la politica externă a domnilor români”
Așa-i că, dacă aveți IQ peste 20, v-ați întrebat dacă nu am citat cumva de pe foaia de examen pentru trecerea din clasa a IV-a în a V-a? Nu, vă asigur, sunt întrebari pentru tinerii de 18 ani.
Și acum, întorcându-ma la naționala under21, vă/mă întreb: cum să fim altceva decât rușinea acestui European?
Cum să te dezvolți ca fotbalist fără să o faci ca om?
Știu, ca să fii fotbalist nu e musai să înțelegi fizică nucleară. Nu toată lumea e Niels Bohr, care a luat Nobelul pentru Fizică și a fost un portar bun al Universității din Copenhaga. Dar cum poți să înțelegi indicațiile unui antrenor, bune sau rele, dacă tu ești la nivelul în care trebuie să ți se specifice: “Scrieți pe foaia de examen (!!!) litera corespunzătoare…”.
Cum să pricepi de ce vrea antrenorul să stai într-un anumit loc în teren, de ce să pasezi acolo, când sprintezi? Cine crede că pentru fotbal nu îți trebuie creier, greșește enorm. În afară de jucătorii geniali, care fac totul pur și simplu din instinct, toți ceilalți își folosesc creierul, mai mult sau mai puțin. Lui Busquets i-a ținut loc creierul de talent, viteză, forță, dribling, șut. Cred că i-a deschis şi cont în bancă.
Așa că, atunci când tu, România, ai elevi care de abia trec acest BAC, cu aceste întrebări, ai peste 40% dintre tineri analfabeți funcțional, e extrem de dificil să ai sportivi de valoare. Mai ales că ei sunt și cei care, din păcate, au cel mai puțin timp de școală.
Așa că, pentru mine, și nu numai, rezultatele naționalei unde21 nu sunt surprinzătoare. Pentru că suntem țara onlyfans-ului și a trapperilor. Adică puștii care fură bani din poșetele mamelor dar, altfel, sunt desăvârșiți “connoisseuri” ai greutăților pe care le întâmpini în jungla din spatele blocului.
Eșecul lor este și eșecul nostru, ca societate
Așa a arătat și naționala lui Săndoi. Ca o generație care nu știe ce să facă cu ea. Care oscilează între răsfăț și debusolare. Care, chemată la un examen serios, cu contracandidați din Spania, Ucraina și Elveția, s-a întrebat de ce nu s-au dat întrebările pe TikTok.
Sigur că avem senzația că suntem în viață. Am avut-o pe Halep, iar acum îl avem pe Popovici. Avem și canotaj. Și mai ce, la nivel olimpic? Suntem precum copiii amărâți care își pun zahăr, în loc de miere, pe pâinea prăjită cu margarină. Și se amăgesc. Dar, în timp ce ei visează la mai bine, noi avem senzația că suntem deja în vîrful lumii.
Nu are sens să înșir aici toate scuzele pe care ni le găsim mereu. N-a vrut, n-a știut, emoțiile, presiunea, neatenția, soarta. Suntem mai atenți la a nu-i deranja psihic, decât la a-i ajuta să crească, cu tot cu criticile de rigoare. Îi umflăm cu rapiditatea pe care o au oamenii singuri cu păpușile gonflabile, doar pentru a mai lua un ban pe ei, fără să ne intereseze că se vor sparge la primul contact, dur, cu realitatea.
Până la urmă, când pentru un adolescent de 18 ani născocești întrebări care au răspunsul conținut, îți e teamă, ca societate, să se uiți în oglindă. Și, sigur, nu deranjezi praful de pe ea, ca să poți arăta ca în imaginația ta.
Burleanu reales, la al XIV-lea congres!
Eșecul naționalei Under21, deși aici poate intra orice doriți voi, fie că e vorba de sport sau de altceva, nu este doar al lor. Ei sunt cei care se văd și, astfel, își încasează cea mai mare parte din dislike-uri. Însă e suficient să ne uităm la discursul halucinant al președintelui FRF, Burleanu, la vorbele sale lipsite de conținut, la amatorismul care-i ține de mână, strâns, mandatul.
Dar, poate ceea ce doare cel mai mult la naționala Under21 e lipsa personalității, și, deci, a curajului. Pentru că, dacă la 18 ani nu ai măcar senzația că te poți lupta cu zmeii, atunci când? A, pardon, ca să știi de zmei trebuie să citești. Știu, fotbalulul nu are nicio legătură cu educația. Dar parcă tot e mai mare decât legătura dintre Burleanu și fotbal. Noi, însă, stăm liniștiți la locurile noastre. Exact ca îndemnul lui Ceaușescu.
Intră acum pe canalul iAM Sport de WhatsApp și afli instant toate știrile care contează!
Urmărește iAMsport.ro și pe Google News, Facebook sau YouTube. Zi de zi ai conținut de ultimă oră din lumea sportului.
Adaugă comentariu
Pentru a comenta, trebuie să fii logat. Dacă ai deja un cont, intră în cont aici. Daca nu ai cont, click aici pentru a crea un cont nou.
![Editorial Andrei Ciobanu: Nu eșecul deranjează cel mai tare, ci atitudinea roș-albaștrilor!](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F26%2F19400%2F172202749930fd139d.jpeg&w=540&h=360&c=1)
![Editorial Ștefan Beldie: ”Dacă Hagi va fi selecționer, mulți își vor dori să 'rateze'”](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F25%2F19325%2F1721904541d4b9832c.jpeg&w=540&h=360&c=1)
![Andrei Ciobanu, primele concluzii după FCSB - Maccabi: "Nimic nu e jucat!"](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F23%2F19270%2F172176373543bf86e0.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Editorial Andrei Ciobanu: Edi a plecat la fix! Important e pe cine aducem în loc. Gică Hagi e o variantă excelentă, dar are o mare problemă](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F22%2F19207%2F17216652179c9a5e20.jpeg&w=540&h=360&c=1)
![Inima nouă a Craiovei. Marius Mitran remarcă schimbarea pozitivă din jocul oltenilor](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F22%2F19200%2F17216540021f832292.jpeg&w=540&h=360&c=1)
![”FCD în ADN”. Dan Capatos este entuziasmat de victoria lui Dinamo cu Petrolul, dar nu-i iartă pe conducătorii clubului](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F22%2F19181%2F172164899973d6c2d0.jpg&w=540&h=360&c=1)
Cele mai citite
![Utilizat rar de Hagi, Gică Popescu a vorbit cu fiul său despre retragerea din fotbal: ”Vreau să fii fericit!”. Decizia luată de Nicolas înaintea noului sezon și mesajul ”Regelui”](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F24%2F19301%2F1721842748d4da9e5b.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Gică Popescu, despre ”cel mai antipatic antrenor” din cariera sa: ”Mi-a făcut o chestie foarte urâtă”](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F24%2F19295%2F1721829431f228e402.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Câți spectatori au asistat, de fapt, la FCSB - Maccabi Tel Aviv. Avem numărul real! Gigi Becali, după ce asistența a fost ”umflată”: ”Ai ceva la cap?”](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F25%2F19320%2F1721896727ed687d1d.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Care pensionari trebuie sa meargă la Casa de Pensii până la finalul lunii iulie? Ce pot pierde?](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fnewsweek.ro%2Fresize%2F4yagphQbfbRAzWQiDaxmVhd-8wChSXHr0I-jF5dwSFQ%2Fresize%3Afit%3A800%3A600%3A0%2Fgravity%3Ace%2FaHR0cHM6Ly9uZXdzd2Vlay5yby9zdG9yYWdlL3N0b3JhZ2UvbWVkaWEvMjAyNC9KdWx5L2IyMzZmMDA0Njk4OWE5ZTc1ZjNmZGY0NzIwNDM0NmQ4LTMuanBn.jpg&w=540&h=360&c=1)
![România primește de la Coreea de Sud, în compensare, 736.000.000 $ pentru că a cumpărat tunuri K9](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fnewsweek.ro%2Fresize%2FFyb9pg94bj-67fkHGX47dUNr3KLVOr6FE9Jth3pBdDM%2Fresize%3Afit%3A800%3A600%3A0%2Fgravity%3Ace%2FaHR0cHM6Ly9uZXdzd2Vlay5yby9zdG9yYWdlL3N0b3JhZ2UvbWVkaWEvMjAyNC9KdWx5L2RmNTExOWNhZmE0NDUyMTJkZmI0NmI2MWExZTk3NTczLmpwZw.jpg&w=540&h=360&c=1)
![ALERTĂ Încă 1.200.000 pensionari scapă de plata impozitului pe pensie în septembrie. Ce pensie au?](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fnewsweek.ro%2Fresize%2FPQGpZvv2F95B2VyjmObSSqH1xdQDi5exWEDloeZESFA%2Fresize%3Afit%3A800%3A600%3A0%2Fgravity%3Ace%2FaHR0cHM6Ly9uZXdzd2Vlay5yby9zdG9yYWdlL3N0b3JhZ2UvbWVkaWEvMjAyNC9KdWx5LzA4ZTQzZTg0MGQ5MjVmZDU3YWUyOTlhMGE5YjY5ZTcyLmpwZw.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Elias Charalambous, discurs fără precedent după eșecul cu Oțelul: ”Dacă va trebui să continuăm cu 11-13 jucători, o vom face!”](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F26%2F19399%2F1722027571dc2edc92.jpeg&w=540&h=360&c=1)
![Dorinel Munteanu, neînvins în SuperLiga: ”Mă bucură jocul, mă bucură rezultatul!”](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F27%2F19406%2F17220306991b243e7d.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Fanii FCSB au izbucnit după eșecul cu Oțelul Galați! Ce le-au scandat jucătorilor la finalul partidei](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F27%2F19401%2F1722030385c7d540a1.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Delegația României și-a făcut apariția la ceremonia de deschidere a Jocurilor Olimpice! Imagini spectaculoase de la Paris](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F26%2F19396%2Fc150-8644bf2f-172202236295b4751c.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Oțelul Galați a deschis scorul pe Ghencea după o gafă incredibilă a lui Chiricheș! Ce a făcut fundașul FCSB](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F26%2F19397%2F17220245370eba109d.jpeg&w=540&h=360&c=1)
![Marian Drăgulescu, despre condițiile execrabile în care a stat la o ediție a Jocurilor Olimpice: ”Stăteam 6-7 persoane într-un apartament de trei camere”](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F26%2F19368%2Fc150-d3773b01-172198515891c73443.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Micuța galerie a Oțelului a venit să îi susțină pe jucători la București! Imagini fabuloase din Ghencea](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F26%2F19394%2F172202257427e67b79.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Jucătorul dorit insistent de Gigi Becali la FCSB, prezent în tribune la duelul cu Oțelul](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F26%2F19395%2F1722021369b642f954.jpeg&w=540&h=360&c=1)
![Unde poţi vedea România-Olanda online, la TV sau în aer liber, meciul din optimile EURO 2024](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamnews.ro%2Fimg.php%3Fu%3Dhttps%253A%252F%252Fiamnews.ro%252Fuploads%252Fmodules%252Fnews%252F0%252F2024%252F6%252F30%252F223%252F17197744921ab9c700.jpg%26w%3D300%26h%3D250%26c%3D1&w=540&h=360&c=1)
![BAC 2024. Încep probele scrise la examenul de Bacalaureat. Ce reguli noi trebuie să respecte candidaţii](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamnews.ro%2Fimg.php%3Fu%3Dhttps%253A%252F%252Fiamnews.ro%252Fuploads%252Fmodules%252Fnews%252F0%252F2024%252F6%252F28%252F221%252F1719609981505e748c.jpg%26w%3D300%26h%3D250%26c%3D1&w=540&h=360&c=1)
![Alimentele care scad glicemia. Puţini ştiu cât de benefice sunt](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamnews.ro%2Fimg.php%3Fu%3Dhttps%253A%252F%252Fiamnews.ro%252Fuploads%252Fmodules%252Fnews%252F0%252F2024%252F6%252F26%252F217%252F1719397594c01d451d.jpg%26w%3D300%26h%3D250%26c%3D1&w=540&h=360&c=1)