Steaua ’86 sau România ’94? Aceasta-i întrebarea! Cristian Munteanu scrie despre declarațiile dure date de Alin Stoica
![Alin Stoica are 13 selecții la națională, pentru care nu a marcat niciun gol](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F5%2F28%2F16382%2F1716896570ba2fcf9e.jpg&w=960&h=640&c=1)
Cristian Munteanu | Publicat: 28.05.2024 14:48 | Actualizat: 28.05.2024 15:25
Alin Stoica, fostul fotbalist al celor de la Anderlecht, s-a lansat într-o tiradă îndreptată împotriva meciului de adio al “Generației de Aur”. El pune la îndoială titulatura echipei naționale.
Salut, Alin. Știu că nu mă cunoști și e foarte bine așa. Eu da. Te-am văzut când eram la juniorii Stelei și ne venise antrenor Tudorel Stoica. Poate cel mai frumos an și jumătate din “cariera” mea. După aceea s-a întors Anghelini și iarăși am luat-o la galop în ture de complex.
Cu nea Tudorel ai sosit și tu. Nu știam de ce să ne minunăm mai întâi. De calitățile tale sau de metodele lui “ăl bătrân”. Tu, Mitu și Aliuță ați fost cele mai mari talente, din Ghencea, ale acelor ani. Niciunul, însă, nu s-a ridicat mai mult de câțiva metri de la pământ. V-a apăsat ceva greu pe aripi. În cazul tău, probabil autosuficiența.
Steaua a câștigat aproape totul
Îmi aduc aminte cât de dur era Tudorel cu tine. Mai ales când alegeai să mai pui o mărgică pe ață. Îți plăceau șiragurile făcute din colegi driblați până la exasperare. Sigur, apoi tu făceai ture în plus, abdomene, flotări, în contul jocului neserios, dar degeaba. Ai rămas un răsfățat.
Dincolo de toate acestea, ai ridicat o problemă care, periodic, aduce o ceață roșie în mintea microbistului român. E generația ’94 a Naționalei cu adevărat “de aur” sau Steaua ’86 ar trebui să poarte această coroană meșterită din inimile fanilor?
Da, Steaua a câștigat ceva. Mai mult decât “ceva”. Aproape totul. Cupa Campionilor Europeni = Liga Campionilor. Apoi și Supercupa Europei. Cât pe ce și Cupa Intercontinentală. Mi s-au zburlit tastele laptopului doar când scriu toate acestea.
Sincer, din punctul meu de vedere, e un fel de jignire față de celelalte generații ale naționalei. Faci meci de retragere când n-ai câștigat nimic... Alin Stoica pentru Playsport
Ai dreptate. Toți cei de pe lângă noi au performanțe mai mari sau măcar cât ale noastre. Grecii – câștigători Euro 2004, bulgarii – bronz la Mondialul din ’94, Ungaria - dublă vice-campioană mondială, Serbia – dublă vice-campioană europeană (ca Iugoslavia), Ucraina – sferturi la Mondialul din 2006 și tot sferturi la Euro 2020.
Avem cu toții conștiința faptului că se putea mai mult. Inclusiv actorii care sunt chemați acum la rampă de nenumărate ori. Știm de impresarii și domnișoarele care se plimbau prin hotelul de la Telese Terme, în ’90, știm de conflictele din ’94 sau de cele din 2000. Știm și noi, știu și ei.
Simțim că Hagi putea să fie mai mare decât Stoichkov, dar a rămas doar “mai” talentat. Bulgarul a luat trofeele. Inclusiv Balonul de Aur. Adevăruri incomode.
Venim la ospăț fiecare cu ce avem acasă
Dar...
Au spus alții, mai deștepți decât mine, că Naționala este "icoana la care se închină orice suporter". Când a făcut Craiova Maxima cea mai mare performanță internațională a ei, fanii celor de la Dinamo și Steaua i-au găsit nod în papură. Chiar dacă acesta, Corneliu, avea doar zece ani în ’83.
A venit rândul celor din Ștefan cel Mare să se urce pe cai… mari. Toți cei care nu țineau cu ei au mârâit satisfăcuți când s-au oprit în semifinale. Dacă nu toți, majoritatea.
Apoi ne-a luminat întunericul comunismului Steaua ’86. Știi vorbele de atunci ale fanilor celorlalte echipe? “Ați bătut doar o echipă serioasă, Anderlecht, și în finală ați avut noroc cu Duckadam!”
De asta Naționala anilor ’94 și mai încolo este atât de iubită. Pentru că venim la ospăț fiecare cu ce avem acasă și împărțim. Unul are salam de Sibiu, altul cârnați de Pleșcoi, unii au pălincă, țuică, și le pun pe masă. Și, cel mai important, sunt invitați la bucate și cei care nu au nimic. Și ei se roagă la aceeași icoană.
Aveam mai mult loc pentru dragoste
Dragostea nu e pe bază de meritocrație, Alin. E suma bătăilor ratate de inimă + lacrimile care curg sincron pe obraji roșii, galbeni și albaștri. Da, poate sună patetic. Naționala e singura capelă în care pateticului i se poate adăuga un șnur și arde neîncetat.
Inegalabila, acum putem spune sigur asta, performanță a Stelei a trăit trei zile și trei nopți. Apoi oamenii s-au cocoșat iarăși sub apăsarea frigului, foamei, fricii. Da, palmele lui Duckadam ne-au mai îndreptat umerii.
În ’94 eram liberi. Dispăruseră frigul, foamea, frica. Așa că aveam mai mult loc pentru dragoste, pentru vis. Hagi era al tuturor. La fel și Popescu, Ilie, Radu, Dorinel, Bogdan, Florin, Dan, Mihali, Didi, Tibor, Ioan, Belo și toți ceilalți. Nu trăgeau de ei culorile diferitelor echipe, nu riscau să-i rupă în bucăți. Erau toți în galben, culoarea în care ne îmbrăcăm amintirile.
Dragostea nu e pe bază de meritocrație. Deși, poate, ar trebui. Dar Naționala e singurul păcat ce poate purta aura unui sfânt.
Intră acum pe canalul iAM Sport de WhatsApp și afli instant toate știrile care contează!
Urmărește iAMsport.ro și pe Google News, Facebook sau YouTube. Zi de zi ai conținut de ultimă oră din lumea sportului.
Adaugă comentariu
Pentru a comenta, trebuie să fii logat. Dacă ai deja un cont, intră în cont aici. Daca nu ai cont, click aici pentru a crea un cont nou.
![Editorial Andrei Ciobanu: Nu eșecul deranjează cel mai tare, ci atitudinea roș-albaștrilor!](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F26%2F19400%2F172202749930fd139d.jpeg&w=540&h=360&c=1)
![Editorial Ștefan Beldie: ”Dacă Hagi va fi selecționer, mulți își vor dori să 'rateze'”](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F25%2F19325%2F1721904541d4b9832c.jpeg&w=540&h=360&c=1)
![Andrei Ciobanu, primele concluzii după FCSB - Maccabi: "Nimic nu e jucat!"](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F23%2F19270%2F172176373543bf86e0.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Editorial Andrei Ciobanu: Edi a plecat la fix! Important e pe cine aducem în loc. Gică Hagi e o variantă excelentă, dar are o mare problemă](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F22%2F19207%2F17216652179c9a5e20.jpeg&w=540&h=360&c=1)
![Inima nouă a Craiovei. Marius Mitran remarcă schimbarea pozitivă din jocul oltenilor](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F22%2F19200%2F17216540021f832292.jpeg&w=540&h=360&c=1)
![”FCD în ADN”. Dan Capatos este entuziasmat de victoria lui Dinamo cu Petrolul, dar nu-i iartă pe conducătorii clubului](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F22%2F19181%2F172164899973d6c2d0.jpg&w=540&h=360&c=1)
Cele mai citite
![Utilizat rar de Hagi, Gică Popescu a vorbit cu fiul său despre retragerea din fotbal: ”Vreau să fii fericit!”. Decizia luată de Nicolas înaintea noului sezon și mesajul ”Regelui”](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F24%2F19301%2F1721842748d4da9e5b.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Gică Popescu, despre ”cel mai antipatic antrenor” din cariera sa: ”Mi-a făcut o chestie foarte urâtă”](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F24%2F19295%2F1721829431f228e402.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Câți spectatori au asistat, de fapt, la FCSB - Maccabi Tel Aviv. Avem numărul real! Gigi Becali, după ce asistența a fost ”umflată”: ”Ai ceva la cap?”](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F25%2F19320%2F1721896727ed687d1d.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Care pensionari trebuie sa meargă la Casa de Pensii până la finalul lunii iulie? Ce pot pierde?](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fnewsweek.ro%2Fresize%2F4yagphQbfbRAzWQiDaxmVhd-8wChSXHr0I-jF5dwSFQ%2Fresize%3Afit%3A800%3A600%3A0%2Fgravity%3Ace%2FaHR0cHM6Ly9uZXdzd2Vlay5yby9zdG9yYWdlL3N0b3JhZ2UvbWVkaWEvMjAyNC9KdWx5L2IyMzZmMDA0Njk4OWE5ZTc1ZjNmZGY0NzIwNDM0NmQ4LTMuanBn.jpg&w=540&h=360&c=1)
![România primește de la Coreea de Sud, în compensare, 736.000.000 $ pentru că a cumpărat tunuri K9](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fnewsweek.ro%2Fresize%2FFyb9pg94bj-67fkHGX47dUNr3KLVOr6FE9Jth3pBdDM%2Fresize%3Afit%3A800%3A600%3A0%2Fgravity%3Ace%2FaHR0cHM6Ly9uZXdzd2Vlay5yby9zdG9yYWdlL3N0b3JhZ2UvbWVkaWEvMjAyNC9KdWx5L2RmNTExOWNhZmE0NDUyMTJkZmI0NmI2MWExZTk3NTczLmpwZw.jpg&w=540&h=360&c=1)
![ALERTĂ Încă 1.200.000 pensionari scapă de plata impozitului pe pensie în septembrie. Ce pensie au?](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fnewsweek.ro%2Fresize%2FPQGpZvv2F95B2VyjmObSSqH1xdQDi5exWEDloeZESFA%2Fresize%3Afit%3A800%3A600%3A0%2Fgravity%3Ace%2FaHR0cHM6Ly9uZXdzd2Vlay5yby9zdG9yYWdlL3N0b3JhZ2UvbWVkaWEvMjAyNC9KdWx5LzA4ZTQzZTg0MGQ5MjVmZDU3YWUyOTlhMGE5YjY5ZTcyLmpwZw.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Elias Charalambous, discurs fără precedent după eșecul cu Oțelul: ”Dacă va trebui să continuăm cu 11-13 jucători, o vom face!”](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F26%2F19399%2F1722027571dc2edc92.jpeg&w=540&h=360&c=1)
![Dorinel Munteanu, neînvins în SuperLiga: ”Mă bucură jocul, mă bucură rezultatul!”](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F27%2F19406%2F17220306991b243e7d.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Fanii FCSB au izbucnit după eșecul cu Oțelul Galați! Ce le-au scandat jucătorilor la finalul partidei](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F27%2F19401%2F1722030385c7d540a1.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Delegația României și-a făcut apariția la ceremonia de deschidere a Jocurilor Olimpice! Imagini spectaculoase de la Paris](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F26%2F19396%2Fc150-8644bf2f-172202236295b4751c.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Oțelul Galați a deschis scorul pe Ghencea după o gafă incredibilă a lui Chiricheș! Ce a făcut fundașul FCSB](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F26%2F19397%2F17220245370eba109d.jpeg&w=540&h=360&c=1)
![Marian Drăgulescu, despre condițiile execrabile în care a stat la o ediție a Jocurilor Olimpice: ”Stăteam 6-7 persoane într-un apartament de trei camere”](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F26%2F19368%2Fc150-d3773b01-172198515891c73443.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Micuța galerie a Oțelului a venit să îi susțină pe jucători la București! Imagini fabuloase din Ghencea](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F26%2F19394%2F172202257427e67b79.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Jucătorul dorit insistent de Gigi Becali la FCSB, prezent în tribune la duelul cu Oțelul](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F26%2F19395%2F1722021369b642f954.jpeg&w=540&h=360&c=1)
![Unde poţi vedea România-Olanda online, la TV sau în aer liber, meciul din optimile EURO 2024](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamnews.ro%2Fimg.php%3Fu%3Dhttps%253A%252F%252Fiamnews.ro%252Fuploads%252Fmodules%252Fnews%252F0%252F2024%252F6%252F30%252F223%252F17197744921ab9c700.jpg%26w%3D300%26h%3D250%26c%3D1&w=540&h=360&c=1)
![BAC 2024. Încep probele scrise la examenul de Bacalaureat. Ce reguli noi trebuie să respecte candidaţii](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamnews.ro%2Fimg.php%3Fu%3Dhttps%253A%252F%252Fiamnews.ro%252Fuploads%252Fmodules%252Fnews%252F0%252F2024%252F6%252F28%252F221%252F1719609981505e748c.jpg%26w%3D300%26h%3D250%26c%3D1&w=540&h=360&c=1)
![Alimentele care scad glicemia. Puţini ştiu cât de benefice sunt](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamnews.ro%2Fimg.php%3Fu%3Dhttps%253A%252F%252Fiamnews.ro%252Fuploads%252Fmodules%252Fnews%252F0%252F2024%252F6%252F26%252F217%252F1719397594c01d451d.jpg%26w%3D300%26h%3D250%26c%3D1&w=540&h=360&c=1)