Elias Charalambous, după remiza dintre FCSB și Maccabi Tel Aviv: ”Dacă era cineva care trebuia să câștige, noi eram ăia”
![Foto 1/1](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F23%2F19268%2F1721766512bf82195a.jpg&w=960&h=640&c=1)
Daniela Nicolescu | Publicat: 24.07.2024 08:15 | Actualizat: 24.07.2024 17:29
Meciul dintre FCSB și Maccabi Tel Aviv, din prima manșă din turul doi preliminar al Ligii Campionilor, s-a încheiat cu o remiză, 1-1. Elias Charalambous (43 de ani) a tras câteva concluzii la finalul partidei.
FCSB și Maccabi Tel Aviv au remizat în prima manșă din turul doi preliminar al Ligii Campionilor, 1-1. Oaspeții au deschis scorul în minutul 71, prin Dan Biton, iar golul egalizator a venit în minutul 76, prin Joyskim Dawa. La finalul meciului, Elias Charalambous a vorbit despre prestația echipei sale.
Elias Charalambous: ”Dacă era cineva care trebuia să câștige, noi eram ăia”
După meci, Elias Charalambous s-a arătat încântat de prestația echipei sale. Antrenorul nu consideră că au fost diferențe mari între FCSB și Maccabi Tel Aviv și crede că echipa sa ar fi putut câștiga partida disputată pe Stadionul Steaua.
”Am spus înainte de meci că azi e prima repriză și că din punctul meu de vedere calificarea va fi decisă în deplasare, sunt mulțumit de ce am jucat, jucătorii au respectat planul, la singură noastră greșeală ei au reușit să marcheze.
Următorul meci va fi mai greu, Maccabi e o echipa grea, mergem acolo saptămâna viitoare, va fi greu, dar vom face tot ce depinde de noi să mergem mai departe. Noi am fost mai buni, am avut 7-8 ocazii mari, adversarii nu au avut atât de multe, dacă era cineva care trebuia să câștige, noi eram ăia. Știam că e o echipă bună, dar am spus mereu, depinde de ceea ce facem noi, azi am prins o zi bună, cu puțin mai mult noroc puteam câștigă, dar și dacă câștigam…calificarea se decidea săptămâna viitoare.
Am spus că eu cred că echipa a arătat că și-a îmbunătățit jocul, meci după meci vom fi mai buni, vor veni și golurile, dacă ar fi să aleg cel mai bun jucător al lor, l-aș alege pe portar. Nu-i ușor să-ți creezi ocazii la acest nivel, va fi mult mai greu saptămâna viitoare. Cred că meciul a fost 50\50, nu-i așa mare diferență, suntem două echipe similare, detaliile vor face diferența”, a spus Elias Charalambous, după meci.
Echipele de start
FCSB: Târnovanu - Crețu, Dawa, Ngezana, Radunovic - Lixandru, Șut - Ștefănescu, Olaru, Băluță - D. Popa
Rezerve: A. Vlad - Panțîru, Haruț, Miculescu, Kiki, Edjouma, Antwi, Chiricheș, Baeten, Musi, Alhassan, Luis Phelipe
Antrenor: Elias Charalambous
Maccabi Tel Aviv: Mashpati - A. Cohen, Shlomo, Nachmias, Asante, Davidzada - Do. Peretz, Van Overeem, Kanichowsky - Zahavi, Addo
Rezerve: Melika, Biton, Malede, Hozez, Niddam, Baltaxa, Abu Farchi, Rosen, Nawi, Lin, Cordoba, Bitton
Antrenor: Zarko Lazetic
Intră acum pe canalul iAM Sport de WhatsApp și afli instant toate știrile care contează!
Urmărește iAMsport.ro și pe Google News, Facebook sau YouTube. Zi de zi ai conținut de ultimă oră din lumea sportului.
Adaugă comentariu
Pentru a comenta, trebuie să fii logat. Dacă ai deja un cont, intră în cont aici. Daca nu ai cont, click aici pentru a crea un cont nou.
![Antrenorul lui Maccabi a început să se teamă de FCSB: "Va fi greu"](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F24%2F19284%2Fc150-570a4741-1721811984945acf0d.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Alex Băluță se gândește deja la Sparta Praga: ”Îmi amintesc că am și înscris împotriva lor”](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F24%2F19278%2Fc150-e984c6a9-1721807828e9e8fb9e.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Risto Radunovic nu se descurajează după remiza cu Maccabi: ”Mă gândesc doar la calificare”](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F24%2F19277%2Fc150-36564cd5-172180180914dae071.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Joyskim Dawa, semnal de alarmă înaintea returului cu Maccabi: ”Va fi un test mare”](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F23%2F19273%2F172176601547bbeb60.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Pierdere importantă pentru FCSB. A ieșit de pe teren în lacrimi](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F23%2F19269%2F1721762041a52cc896.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Ce a scandat galeria FCSB pe Ghencea, la câteva ore după ce FRF a anunțat că CSA Steaua se va numi Steaua București](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F23%2F19266%2Fc150-54b25723-172175841833c86629.jpg&w=540&h=360&c=1)
Cele mai citite
![Numele noului selecționer al României. Răzvan Burleanu a ales antrenorul. Decebal Rădulescu dezvăluie știrea momentului](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F23%2F19254%2Fc150-47f5347f-1721745304cbfb5fab.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Au spus ”da” după 6 ani de relație. Cine a lipsit de la marele eveniment](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F22%2F19176%2Fc150-48ec4fe4-1721630817374afc85.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Ștucan, despre pretextul din spatele plecării lui Iordănescu: “Un mare alintat care a dorit să fie rugat să rămână. Pentru vara de neuitat, merită însă doar aplauze”](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F22%2F19204%2F1721655441aa56c055.jpeg&w=540&h=360&c=1)
![ALERTĂ Încă 1.200.000 pensionari scapă de plata impozitului pe pensie în septembrie. Ce pensie au?](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fnewsweek.ro%2Fresize%2FPQGpZvv2F95B2VyjmObSSqH1xdQDi5exWEDloeZESFA%2Fresize%3Afit%3A800%3A600%3A0%2Fgravity%3Ace%2FaHR0cHM6Ly9uZXdzd2Vlay5yby9zdG9yYWdlL3N0b3JhZ2UvbWVkaWEvMjAyNC9KdWx5LzA4ZTQzZTg0MGQ5MjVmZDU3YWUyOTlhMGE5YjY5ZTcyLmpwZw.jpg&w=540&h=360&c=1)
![RECALCULARE Șeful Casei de Pensii anunță cine ia pensie de 1.281 lei și cine 60.000 lei. „E oficial”](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fnewsweek.ro%2Fresize%2FCQLh3AgmpXQveHBybKLTnt67WW44N9XeSY_3dOHHWj0%2Fresize%3Afit%3A800%3A600%3A0%2Fgravity%3Ace%2FaHR0cHM6Ly9uZXdzd2Vlay5yby9zdG9yYWdlL3N0b3JhZ2UvbWVkaWEvMjAyNC9KdWx5LzBmZmIzZjA3ZDVmMzZjMGJiZGUwYWYxNDY0ZjljYzI5LmpwZw.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Armata britanică a testat arma cu laser de pe un vehicul blindat. Distruge ținte cu viteza luminii](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fnewsweek.ro%2Fresize%2FXmQA0V86OcT3AZ8iCX3BO39CDfi6p-s0rsGYy1qHPSA%2Fresize%3Afit%3A800%3A600%3A0%2Fgravity%3Ace%2FaHR0cHM6Ly9uZXdzd2Vlay5yby9zdG9yYWdlL3N0b3JhZ2UvbWVkaWEvMjAyNC9KdWx5LzQ1NzQwZjEzMjc3MTZkYTllNWQ0MmIxMDQzYmNhMDM3LmpwZw.jpg&w=540&h=360&c=1)
![OFICIAL | Alexandru Stan, Alexandru Ișfan și Ion Gheorghe au semnat cu aceeași echipă din Superligă!](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F24%2F19297%2F172183362140ce2052.jpg&w=540&h=360&c=1)
![”Cutremur” la FC Botoșani! Cel mai important jucător al echipei vrea să părăsească clubul: ”Are alte discuții”](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F24%2F19293%2F17218309590db2cf1b.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Răzvan Pîrcălabu și-ar fi dorit șase calificări la JO 2024: ”Asta era ambiţia mea”](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F24%2F19283%2Fc150-8050c6de-17218104191560fb18.jpeg&w=540&h=360&c=1)
![Adrian Ilie a criticat un fotbalist de la FCSB după meciul cu Maccabi: ”Nu e jucător de cupe europene”. Ce sfat i-a dat lui Olaru](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F24%2F19290%2Fc150-6b2098f6-17218222074b0f3883.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Transfer de senzație în Liga 2! A refuzat oferte din Portugalia pentru a semna cu o nou-promovată](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F24%2F19280%2F172180902949f7f36d.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Unul dintre cele 3 meciuri de joi ale echipelor românești în cupele europene este netelevizat. Unde se văd celelalte două](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F24%2F19291%2F1721821970d87d9ba2.jpg&w=540&h=360&c=1)
![FCSB, o ”curiozitate” în lumea fotbalului: ”Nu poți face treabă cu suflătorii șefului” + Atacantul care nu are ce căuta la FCSB: ”E ușchit cu mintea”](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F24%2F19285%2F1721813877d7d33bdb.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Antrenorul lui Maccabi a început să se teamă de FCSB: "Va fi greu"](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F24%2F19284%2Fc150-570a4741-1721811984945acf0d.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Unde poţi vedea România-Olanda online, la TV sau în aer liber, meciul din optimile EURO 2024](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamnews.ro%2Fimg.php%3Fu%3Dhttps%253A%252F%252Fiamnews.ro%252Fuploads%252Fmodules%252Fnews%252F0%252F2024%252F6%252F30%252F223%252F17197744921ab9c700.jpg%26w%3D300%26h%3D250%26c%3D1&w=540&h=360&c=1)
![BAC 2024. Încep probele scrise la examenul de Bacalaureat. Ce reguli noi trebuie să respecte candidaţii](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamnews.ro%2Fimg.php%3Fu%3Dhttps%253A%252F%252Fiamnews.ro%252Fuploads%252Fmodules%252Fnews%252F0%252F2024%252F6%252F28%252F221%252F1719609981505e748c.jpg%26w%3D300%26h%3D250%26c%3D1&w=540&h=360&c=1)
![Alimentele care scad glicemia. Puţini ştiu cât de benefice sunt](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamnews.ro%2Fimg.php%3Fu%3Dhttps%253A%252F%252Fiamnews.ro%252Fuploads%252Fmodules%252Fnews%252F0%252F2024%252F6%252F26%252F217%252F1719397594c01d451d.jpg%26w%3D300%26h%3D250%26c%3D1&w=540&h=360&c=1)