Ce fac stranierii români. Andrei Burcă, decisiv în Arabia Saudită. Rareș Ilie, pasă de gol în Elveția

Laurențiu Reghecampf a debutat cu o înfrângere în Arabia Saudită, în cupă, scor 0-2, cu divizionara secundă Al Faisaly Galerie foto (1 fotografii): Ce fac stranierii români. Andrei Burcă, decisiv în Arabia Saudită. Rareș Ilie, pasă de gol în Elveția

Radu Secoșan   |   Publicat: 30.09.2023 22:59   |  Actualizat: 01.10.2023 08:14

iAM Sport vă ține la curent cu toate meciurile stranierilor români. Vineri, duelul zilei se dă între Al Tai, echipa lui Laurențiu Reghecampf (47 de ani) și Andrei Cordea (24 de ani), și Al Nassr, formația pentru care evoluează Cristiano Ronaldo (38 de ani) și Sadio Mane (31 de ani).

Mai jos veți putea vedea programul din această etapă al jucătorilor și antrenorilor din România care activează la cluburi din străinătate.

Al Khaleej - Damac (Cosmin Contra, Nicolae Stanciu) 0-2

Echipa pregătiă de Cosmin Contra, pentru care Stanciu a fost titular și a evoluat 94 de minute, a învins, 2-0.

Mijlocașul român a reușit pasă decisivă la ambele goluri marcate de echipa sa.

Warta Poznan (Bogdan Țîru) - Slask 0-1

Bogdan Țîru a fost rezervă și a intrat pe teren în minutul 81, însă nu și-a putut ajuta echipa, care a pierdut, 0-1, cu Slask.

Bournemouth (Ionuț Radu) - Arsenal 0-4

Fără Ionuț Radu, Bournemouth a pierdut categoric, pe teren propriu, 0-4, partida cu Arsenal. Saka, Odegaard, White și Havertz au marcat pentru londonezi.

Aris - Apollon (Vali Costache) 0-1

Valentin Costache a fost decisiv pentru Apollon. Românul a marcat singurul gol al partidei, în minutul 10.

Mijlocașul ofensiv a fost schimbat cu 16 minute înainte de finalul timpului regulamentar.

Abha (Ciprian Tătărușanu) - Al Ryadh (Alin Toșca) 0-1

Ambii fotbaliști români, Tătărușanu și Toșca, au fost titulari și integraliști.

Formația oaspete s-a impus după reușita lui Andre Gray.

Al-Raed - Al Akhdoud (Florin Tănase, Andrei Burcă) 1-2

Echipa la care joacă Florin Tănase și Andrei Burcă a câștigat, 2-1, în deplasare.

Pentru Al Akhdoud a punctat decisiv Andrei Burcă, fundașul fiind și integralist, spre deosebire de Tănase, titular și el, schimbat însă la pauză.

Turan - Neftchi Baku (Adi Mutu) 0-1

Trupa pregătită de Adrian Mutu a câștigat, 1-0, după un gol marcat în finalul partidei cu Turan de Olanare.

Servette - Laussane (Rareș Ilie) 2-1

Fostul jucător al Rapidului, Rareș Ilie, a fost titular pentru Laussane și a reușit să ofere o pasă decisivă.

Totuși, trupa sa a pierdut, 2-1, iar românul a evoluat timp de 66 de minute.

Grenoble - Bordeaux (Alexi Pitu) 2-0

Alexi Pitu și trupa sa au pierdut meciul din deplasare, cu Grenoble, 0-2.

Românul a fost introdus pe teren în minutul 66. Pentru gazde a punctat moldoveanul Virgiuliu Postolachi.

Beer Sheva (Antonio Sefer) - Hapoel Ierusalim 3-0

Fostul jucător de la Rapid, Sefer, a fost pe lista marcatorilor pentru Beer Sheva.

Gazdele au bătut cu 3-0, mecii în care românul a fost pe teren timp de 79 de minute.

Galatasaray - Ankaragucu (Olimpiu Moruțan) 2-1

Cu Moruțan titular contra fostei echipe, Ankaragucu a pierdut, 1-2, cu Galatasaray.

Românul nu a reușit să fie decisiv și a fost scos de pe teren în minutul 61.

Petach Tikva - Bnei Sakhin (Adi Păun) 5-1

Fostul jucător de la CFR Cluj a fost integralist în eșecul drastic suferit de trupa sa, 1-5, cu Petach Tikva.

Al Tai (Andrei Cordea, Laurențiu Reghecampf) - Al Nassr 1-2

Marko Dugandzic și Andrei Cordea au irosit ocazii importante în prima repriză a meciului cu Al Nassr, iar echipa lui Laurențiu Reghecampf a fost pedepsită și învinsă cu 2-1. Talisca 32' și Ronaldo 89', din penalty, au marcat pentru oaspeți, în timp ce Misidjan 79' a înscris pentru gazde.

FK Rostov - Ural (Eric Bicfalvi) 2-2

Eric Bicfalvi a fost titularizat în premieră după accidentare la meciul cu Rostov și a pasat decisiv la al doilea gol al echipei sale, în minutul 17. Din păcate pentru Ural, Rostov a revenit de la 0-2 și a salvat un punct.

Stal Mielec - Korona Kielce (Ronaldo Deaconu, Marius Briceag) 2-3

Korona Kielce a reușit să obțină a doua victorie a sezonului în această rundă, după ce a trecut cu 3-2 de Stal Mielec. Marius Briceag nu a prins lotul, în timp ce Ronaldo Deaconu a fost trimis în teren în ultimul sfert de oră, dar nu a avut vreo reușită.

Samunspor - Gaziantep (Florin Niță, Alex Maxim, Denis Drăguș, Marius Șumudică) 1-2

Cu toți cei trei români și Junior Morais în primul 11, Gaziantep s-a impus în ”duelul de șase puncte” cu Samunspor. Drăguș a deschis scorul în minutul 3, cu al doilea său gol în trei meciuri pentru noua echipă, înainte ca Jevtovic 17' să dubleze avantajul oaspeților. Ntcham a marcat golul consolării, în minutul 90+3, din penalty.

Al Ahli Doha - Muaither (Denis Alibec) 4-2

Al Ahli Doha a obținut primele puncte ale sezonului împotriva lui Muaither, în ciuda golului lui Denis Alibec. Gazdele conduceau deja cu 3-0 când a marcat românul, iar, în ciuda încă unui gol rapid, care a adus scorul la 3-2 în minutul 67, oaspeții nu au reușit să revină. A fost al doilea gol, în al cincilea meci, pentru Alibec în Qatar.

Zalaegerszeg - Puskas Akademia (Marius Corbu) 1-1

Cu Marius Corbu integralist, Puskas Akademia a fost la un pas de a o victorie importantă, după ce a deschis scorul în minutul 88 al confruntării cu Zalaegerszeg, prin Plsek, din penalty. Gazdele au egalat dramatic însă, în minutul 90+9, prin Spoljaric.

Kortrijk (Raul Opruț) - Cercle Brugge, de la ora 21:45

Kortrijk, noua echipă a lui Raul Opruț, se află pe ultimul loc în Belgia, cu doar două puncte după opt etape, cu românul ”uitat” deseori pe banca de rezerve. Vineri, formația românului va spera la o victorie, dar este cotată cu a doua șansă, împotriva lui Cercle Brugge, care speră la calificarea în cupele europene.

Intră acum pe canalul iAM Sport de WhatsApp și afli instant toate știrile care contează!

Urmărește iAMsport.ro și pe Google News, Facebook sau YouTube. Zi de zi ai conținut de ultimă oră din lumea sportului.

Adaugă comentariu

Pentru a comenta, trebuie să fii logat. Dacă ai deja un cont, intră în cont aici. Daca nu ai cont, click aici pentru a crea un cont nou.

Radu Drăgușin, dorit de un club important din Europa! Echipa care încearcă să îl transfere de la Tottenham
Veste pentru Dennis Man privind procesul cu Anamaria Prodan
Andrei Rațiu, dorit de două cluburi importante din Europa: ”S-au interesat de el!” Cu cine a fost comparat fundașul de către presa internațională
Dinamo Kiev, ofertă clară pentru un fotbalist român, chiar în timpul EURO 2024. Ce scrie presa din Ucraina
Răzvan Raț, acord pentru transferul la Real Madrid: ”Trebuia să semnez!” Motivul greu de acceptat pentru care a picat totul
Horațiu Moldovan, anunț neașteptat despre viitorul său: ”Vreau să plec de la Atletico Madrid”

Cele mai citite

Șeful arbitrilor UEFA a analizat faza penalty-ului primit de România cu Slovacia: ”După 30 de ani, vă pot spune asta”
EURO 2024  |  28 Iunie 2024, 14:05
1.
Florin Prunea, prins în ofsaid, chiar în timp ce stătea cu soția în pat: 'M-a luat tandru, m-a pupat'
Diverse  |  29 Iunie 2024, 18:25
2.
George Ogăraru, un nou atac la adresa lui Emil Grădinescu: ”Nu ar trebui să fii acolo!” Ce l-a deranjat pe oficialul Stelei
Liga 2  |  27 Iunie 2024, 21:31
3.
Cât de sănătos este să mănânci covrigi sărați sau cu mac? Dieteticianul dă un verdict surprinzător
DOCUMENT Guvernul a anunțat ordinea în care trimite adeverințele cu pensiile recalculate. În ce dată
Ce alimente trebuie să mănânci înainte să bei alcool? Scapi de mahmureală și de durerea de cap
Știri de ultimă oră din sport
Mihai Stoica, despre tricolorul pe care îl vrea titular în duelul cu Olanda: ”Arată foarte bine, se bate cu Mister Olympia”
EURO 2024   |  30 Iunie 2024, 10:04
Cine sunt cei doi ”tricolori” care l-au impresionat pe Mircea Sandu la Euro 2024: ”Au fost excepționali!”
EURO 2024   |  30 Iunie 2024, 09:43
Cum și-a schimbat Vlad Chiricheș stilul de viață pentru a-și prelungi cariera: "Sunt monitorizat 24 de ore”
SuperLiga   |  30 Iunie 2024, 08:12
Germania – Danemarca 2-0. Victorie muncită pentru gazdele EURO 2024
EURO 2024   |  29 Iunie 2024, 23:53
Suspans maxim în Germania - Danemarca! Nordicii au avut gol anulat și la doar câteva minute VAR-ul i-a penalizat din nou
video Danezii ”și-au pierdut mințile” după întreruperea meciului cu Germania! Imagini memorabile de la Dortmund
EURO 2024   |  29 Iunie 2024, 23:25
Mihai Stoica nu a avut milă de campioana Europei: ”Lamentabil. Nu sunt scuze!”
EURO 2024   |  29 Iunie 2024, 23:15
Motivul pentru care meciul Germania - Danemarca a fost întrerupt! Imagini apocaliptice de la EURO 2024
EURO 2024   |  29 Iunie 2024, 22:37
Selecţionerul Ucrainei a fost dat afară din vestiar după înfrângerea usturătoare cu România, de la EURO 2024
Carbohidraţii "răi" şi efectele pe care le au asupra organismului. Când trebuie consumaţi şi cum
Top 10 alimente care nu îngraşă! Sunt aliatul dietelor de slăbit
Se introduce în Superliga o regulă de la EURO? Șeful arbitrilor UEFA face o dezvăluire
EURO 2024   |  10:27
Presa din Germania, despre victoria nemților: ”Mult noroc de la VAR”
EURO 2024   |  10:13
EURO 2024   |  10:04
EURO 2024   |  09:43