Jucătorii Universității Craiova, distruși după eliminarea din Cupa României: ”E o durere foarte mare” / ”Aveam culoar favorabil să câștigăm trofeul”
![Foto 1/1](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F4%2F4%2F13557%2F17122633100a41f9d9.jpeg&w=960&h=640&c=1)
Redactia | Publicat: 04.04.2024 23:41 | Actualizat: 04.04.2024 23:41
Universitatea Craiova a fost eliminată surprinzător de Oțelul Galați din sferturile Cupei României, după 0-1 pe Ion Oblemenco. În urma partidei, portarul David Lazar (32 de ani) și atacantul Jovan Markovic (23 de ani) au tras concluziile.
Universitatea Craiova deja se vedea câștigătoarea Cupei României, însă oltenii nu au reușit să treacă nici măcar de primul obstacol, Oțelul Galați.
Echipa pregătită de Dorinel Munteanu s-a impus în Bănie, scor 1-0, după prelungiri, și se va lupta cu U Cluj pentru un loc în ultimul act.
David Lazar: ”Nu cred că ne-am revenit din șoc”
În urma partidei, David Lazar, prezent la flash-interviu, a recunoscut că fotbaliștii Universității însă sunt șocați și complet dezamăgiți de rezultat.
”Nici nu cred că ne-am revenit din șocul acesta, aveam culoar favorabil pentru câștigarea Cupei României. Știam că ne așteaptă un meci greu cu o echipă agresivă, care aleargă mult.
(n.r. poate fi încă un sezon fără trofeu) E dezamăgitor, am fost cu capul în pământ toți, ne cerem scuze suporterilor și ne pare rău că n-am reușit să continuăm. Cupa era un obiectiv facil pentru noi. Cu FCSB e un meci greu, dar nu cred că e o finală, că mai sunt și alte meciuri, dar noi mergem acolo la victorie”, a declarat David Lazar.
Jovan Markovic: ”Cei de la tribuna a doua ne înjură și ne huiduie”
Jovan Markovic a avut o atitudine curioasă, la finalul meciului cu Oțelul. Atacantul oltenilor a recunoscut că echipa a ratat cel mai important obiectiv, dar apoi a aruncat săgeți spre suporterii juveților, care i-au taxat pentru evoluția din meciul cu Oțelul.
”Am avut o zi proastă, să zic așa. Am ratat, am avut meciul în mâna de câteva ori, ne-au prins și ne-au dat gol. E o durere foarte mare, că ăsta era principalul obiectiv. Ne cerem scuze în fața suporterilor, trebuie să ne cerem scuze duminică (n.r. - contra FCSB, în Superliga).
Cei mai mulți dintre suporteri ne critică, când pierdem. Când câștigăm, sunt cu noi, dar când pierdem doar Peluza Sud (n.r. - Peluza Nord) este cu noi. Ăsta e fotbalul, acceptăm criticile.
Cei de la tribuna a doua, dacă dăm o pasă în spate, ne înjură și ne huiduie, dar ăsta e fotbalul. Cu FCSB e o finală, da, că dacă vom câștiga ne apropiem la patru puncte, dar o să fie greu, că am jucat 120 de minute azi. Eu zic că ne revenim, că mâine avem zi de refacere", a spus atacantul Universității Craiova.
Intră acum pe canalul iAM Sport de WhatsApp și afli instant toate știrile care contează!
Urmărește iAMsport.ro și pe Google News, Facebook sau YouTube. Zi de zi ai conținut de ultimă oră din lumea sportului.
Adaugă comentariu
Pentru a comenta, trebuie să fii logat. Dacă ai deja un cont, intră în cont aici. Daca nu ai cont, click aici pentru a crea un cont nou.
![Momentul în care ai programată nunta, dar Corvinul a câștigat Cupa! Imagini spectaculoase de la sărbătoarea din Hunedoara: ”S-a furat mireasa!”](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F5%2F18%2F15894%2F1716054581fcaaa19f.jpg&w=540&h=360&c=1)
![S-au aflat capii de serie pentru următorul sezon de Cupa României. În ce fază va începe Corvinul Hunedoara](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F5%2F18%2F15874%2Fc150-f27e9e69-17160355699a74a3af.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Corvinul ar putea avea probleme cu UEFA dacă își schimbă forma de organizare: ”Am luat în considerare și situația asta”](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F5%2F18%2F15873%2F1716033856b59f1638.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Florin Maxim confirmă informațiile iAMsport.ro: ”Nu m-am sfătuit cu Lucescu, doar ne-a felicitat la final”](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F5%2F17%2F15828%2F171594349690ffb38a.jpg&w=540&h=360&c=1)
![“Nici măcar n-am exersat loviturile de la 11 metri. N-am vrut să le bag asta în cap“. Maxim, antrenorul momentului, interviu despre culisele finalei de Cupă și trăirile de după victoria istorică](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F5%2F17%2F15822%2F1715934977fef51ca0.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Emoțiile fanilor Corvinului, risipite prin intermediul iAMsport: "Este o chestiune de zile"](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F5%2F16%2F15775%2F1715850263c5348ae1.jpg&w=540&h=360&c=1)
Cele mai citite
![Utilizat rar de Hagi, Gică Popescu a vorbit cu fiul său despre retragerea din fotbal: ”Vreau să fii fericit!”. Decizia luată de Nicolas înaintea noului sezon și mesajul ”Regelui”](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F24%2F19301%2F1721842748d4da9e5b.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Gică Popescu, despre ”cel mai antipatic antrenor” din cariera sa: ”Mi-a făcut o chestie foarte urâtă”](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F24%2F19295%2F1721829431f228e402.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Câți spectatori au asistat, de fapt, la FCSB - Maccabi Tel Aviv. Avem numărul real! Gigi Becali, după ce asistența a fost ”umflată”: ”Ai ceva la cap?”](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F25%2F19320%2F1721896727ed687d1d.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Care pensionari trebuie sa meargă la Casa de Pensii până la finalul lunii iulie? Ce pot pierde?](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fnewsweek.ro%2Fresize%2F4yagphQbfbRAzWQiDaxmVhd-8wChSXHr0I-jF5dwSFQ%2Fresize%3Afit%3A800%3A600%3A0%2Fgravity%3Ace%2FaHR0cHM6Ly9uZXdzd2Vlay5yby9zdG9yYWdlL3N0b3JhZ2UvbWVkaWEvMjAyNC9KdWx5L2IyMzZmMDA0Njk4OWE5ZTc1ZjNmZGY0NzIwNDM0NmQ4LTMuanBn.jpg&w=540&h=360&c=1)
![România primește de la Coreea de Sud, în compensare, 736.000.000 $ pentru că a cumpărat tunuri K9](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fnewsweek.ro%2Fresize%2FFyb9pg94bj-67fkHGX47dUNr3KLVOr6FE9Jth3pBdDM%2Fresize%3Afit%3A800%3A600%3A0%2Fgravity%3Ace%2FaHR0cHM6Ly9uZXdzd2Vlay5yby9zdG9yYWdlL3N0b3JhZ2UvbWVkaWEvMjAyNC9KdWx5L2RmNTExOWNhZmE0NDUyMTJkZmI0NmI2MWExZTk3NTczLmpwZw.jpg&w=540&h=360&c=1)
![ALERTĂ Încă 1.200.000 pensionari scapă de plata impozitului pe pensie în septembrie. Ce pensie au?](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fnewsweek.ro%2Fresize%2FPQGpZvv2F95B2VyjmObSSqH1xdQDi5exWEDloeZESFA%2Fresize%3Afit%3A800%3A600%3A0%2Fgravity%3Ace%2FaHR0cHM6Ly9uZXdzd2Vlay5yby9zdG9yYWdlL3N0b3JhZ2UvbWVkaWEvMjAyNC9KdWx5LzA4ZTQzZTg0MGQ5MjVmZDU3YWUyOTlhMGE5YjY5ZTcyLmpwZw.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Elias Charalambous, discurs fără precedent după eșecul cu Oțelul: ”Dacă va trebui să continuăm cu 11-13 jucători, o vom face!”](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F26%2F19399%2F1722027571dc2edc92.jpeg&w=540&h=360&c=1)
![Dorinel Munteanu, neînvins în SuperLiga: ”Mă bucură jocul, mă bucură rezultatul!”](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F27%2F19406%2F17220306991b243e7d.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Fanii FCSB au izbucnit după eșecul cu Oțelul Galați! Ce le-au scandat jucătorilor la finalul partidei](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F27%2F19401%2F1722030385c7d540a1.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Delegația României și-a făcut apariția la ceremonia de deschidere a Jocurilor Olimpice! Imagini spectaculoase de la Paris](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F26%2F19396%2Fc150-8644bf2f-172202236295b4751c.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Oțelul Galați a deschis scorul pe Ghencea după o gafă incredibilă a lui Chiricheș! Ce a făcut fundașul FCSB](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F26%2F19397%2F17220245370eba109d.jpeg&w=540&h=360&c=1)
![Marian Drăgulescu, despre condițiile execrabile în care a stat la o ediție a Jocurilor Olimpice: ”Stăteam 6-7 persoane într-un apartament de trei camere”](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F26%2F19368%2Fc150-d3773b01-172198515891c73443.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Micuța galerie a Oțelului a venit să îi susțină pe jucători la București! Imagini fabuloase din Ghencea](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F26%2F19394%2F172202257427e67b79.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Jucătorul dorit insistent de Gigi Becali la FCSB, prezent în tribune la duelul cu Oțelul](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F26%2F19395%2F1722021369b642f954.jpeg&w=540&h=360&c=1)
![Unde poţi vedea România-Olanda online, la TV sau în aer liber, meciul din optimile EURO 2024](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamnews.ro%2Fimg.php%3Fu%3Dhttps%253A%252F%252Fiamnews.ro%252Fuploads%252Fmodules%252Fnews%252F0%252F2024%252F6%252F30%252F223%252F17197744921ab9c700.jpg%26w%3D300%26h%3D250%26c%3D1&w=540&h=360&c=1)
![BAC 2024. Încep probele scrise la examenul de Bacalaureat. Ce reguli noi trebuie să respecte candidaţii](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamnews.ro%2Fimg.php%3Fu%3Dhttps%253A%252F%252Fiamnews.ro%252Fuploads%252Fmodules%252Fnews%252F0%252F2024%252F6%252F28%252F221%252F1719609981505e748c.jpg%26w%3D300%26h%3D250%26c%3D1&w=540&h=360&c=1)
![Alimentele care scad glicemia. Puţini ştiu cât de benefice sunt](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamnews.ro%2Fimg.php%3Fu%3Dhttps%253A%252F%252Fiamnews.ro%252Fuploads%252Fmodules%252Fnews%252F0%252F2024%252F6%252F26%252F217%252F1719397594c01d451d.jpg%26w%3D300%26h%3D250%26c%3D1&w=540&h=360&c=1)