Reacția clubului Rapid după controversele legate de arbitraj la UTA Arad – Rapid 1-1. Viorel Moldovan: ”Ținem fruntea sus și jucăm fotbalul cu sinceritate”
![Eric Omondi (UTA, în roșu), Christopher Braun (Rapid, în centru) și Filip Blazek (Rapid, dreapta) în meciul de fotbal UTA Arad - Rapid 1-1, contând pentru Etapa 1 din Superliga Superbet, desfășurat pe Arena ”Francisc Neuman” din Arad, 13 iulie 2024](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F14%2F18772%2Fc150-97b7f1b6-17209497452b47e93d.jpg&w=960&h=640&c=1)
Bogdan Silviu Răducan | Publicat: 14.07.2024 21:38 | Actualizat: 14.07.2024 21:38
Rapid a plecat cu un punct de la Arad datorită unei greșeli de arbitraj. Viorel Moldovan (51 de ani), președintele clubului din Giulești, a răspuns celor care au comentat pe marginea subiectului.
Rapid mergea la Arad cu speranța că vor avea parte de un debut foarte bun în noua stagiune, o victorie contra celor de la UTA.
Iar lucrurile păreau să meargă în direcția dorită, cel puțin în prima repriză, golul lui Christopher Braun (min. 23) fiind o urmare firească a jocului bun al bucureștenilor.
Repriza secundă însă a arătat diferit, UTA a egalat în minutul 60, prin George Cîmpanu, și a fost extrem de aproape de a întoarce rezultatul.
Prima etapă, prima mare greșeală de arbitraj
În minutul 89, Omondi a marcat pentru UTA, Sebastian Colțescu a validat golul și partida a fost reluată de la centru.
După câteva secunde, însă, meciul a fost oprit de central, care a mers la monitor și a dat fault în atac, anulând reușita gazdelor. Colțescu a declarat că nu i-a mers casca și nu a putut auzi că a fost chemat la VAR imediat după faza golului.
Indiferent de motive însă, decizia de a revedea o fază la VAR după ce jocul a fost reluat e una greșită.
Viorel Moldovan: ”Fotbalul e un sport în care erorile umane fac parte din joc”
Imediat după meci, au început să curgă și criticile, justificate, la adresa arbitrului și, desigur, insinuările, nelipsite din peisajul fotbalului autohton.
Ca răspuns la luările de poziție pe marginea incidentului, președintele Rapidului, Viorel Moldovan, a transmis printr-un mesaj punctul de vederea al clubului:
”La Rapid jucăm fotbal cu garda sus, pentru că întotdeauna, pe lângă faptul că ne apărăm de gol, trebuie să ne apărăm de atacuri în care suntem aruncați fără să avem vreo implicare.
Nu lăsăm să treacă momentul de la Arad fără să ne spunem și noi punctul de vedere, din respect pentru munca pe care o depun cei din teren și din staff și pentru pasiunea celor din tribune.
Înțelegem și respectăm faptul că deciziile controversate pot genera emoții puternice. Înțelegem și că ele sunt ocazia perfectă pentru personaje din campionatul românesc să creadă că ne prind în corzi. Ce nu înțeleg ele este că noi ținem fruntea sus și ne jucăm fotbalul cu sinceritate, iar asta e ceva ce nu vor putea știrbi, oricât de mult vor lovi.
Vrem să susținem că fotbalul e un sport în care erorile umane fac parte din joc. Ceea ce putem noi controla este dorința noastră și angajamentul pentru fani să jucăm și să câștigăm în baza performanței noastre, nu a deciziilor ce nu țin de noi. Menținem astfel fair play-ul și valorile fundamentale ale acestui sport.
De asemenea, ne exprimăm încrederea în competența corpului de arbitri și a sistemului VAR, implementat pentru a minimiza astfel de evenimente ca cel petrecut în meciul cu UTA.
A început un nou sezon de jucat cu garda sus. Suntem pregătiți, iar la meciul cu CFR vom intra în teren cu aceeași motivație să ne jucăm fotbalul demn pe care l-am jucat mereu”, se arată în mesajul lui Viorel Moldovan, publicat pe pagina oficială a clubului Rapid.
Intră acum pe canalul iAM Sport de WhatsApp și afli instant toate știrile care contează!
Urmărește iAMsport.ro și pe Google News, Facebook sau YouTube. Zi de zi ai conținut de ultimă oră din lumea sportului.
Adaugă comentariu
Pentru a comenta, trebuie să fii logat. Dacă ai deja un cont, intră în cont aici. Daca nu ai cont, click aici pentru a crea un cont nou.
![S-a ținut cont de plângerile echipelor din Superliga! Au fost schimbate orele de disputare ale meciurilor din etapa 2. La ce oră sunt programate Slobozia - FCSB, Rapid - CFR sau Dinamo - Petrolul](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F16%2F18895%2F1721127277d0cc21e8.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Ultimele informații legate de situația lui Rrahmani la Rapid + Transferul care îl poate face uitat pe kosovar: ”O sumă importantă”](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F16%2F18893%2F1721125143bee22d93.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Internaționalul dorit de Dinamo, pe lista celor de la Rapid! Fotbalistul i-a pus ”în așteptare” pe giuleșteni](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F16%2F18885%2F1721118452a526ca2e.jpg&w=540&h=360&c=1)
![OFICIAL | FCSB l-a prezentat oficial pe William Baeten. Ce număr o să poarte mijlocașul](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F16%2F18881%2Fc150-77eb861f-1721111187713da7a8.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Dorinel Munteanu și Bogdan Andone, la cuțite: ”A înjurat de la începutul meciului” + ”Nu vede problemele de la echipa lui”](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F16%2F18880%2Fc150-28365db5-1721110423dce12f79.jpeg&w=540&h=360&c=1)
![Mesajul atacantului dorit de FCSB. Ce le-a transmis Garita fanilor și lui Gigi Becali](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F16%2F18878%2Fc150-bb69c4e8-17211096397533a194.jpg&w=540&h=360&c=1)
Cele mai citite
![Gigi Becali a aruncat o sumă amețitoare pentru dedicații la nunta lui Ianis Hagi. Charalambous câștigă acești bani în 3 luni](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F15%2F18825%2F172102555762ff8faf.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Cât au costat rochia soacrei lui Ianis Hagi și cea a Kirei Hagi + Simona Halep, brățară de aproape 50.000 de euro](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F15%2F18833%2F1721030457382595ad.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Soacra lui Ianis Hagi a întors imediat privirile la nunta lui Ianis cu Elena. Cum a fost surprinsă](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F14%2F18773%2F17209499577b9bcbd4.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Pensionat la 59 ani are 6100 lei pensie la recalculare. Cum îl ajută indicele de corecție și grupele](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fnewsweek.ro%2Fresize%2FOmWyG9B0MoVe7XgBlwPPUEssJymZroVGbNEnKec-l8E%2Fresize%3Afit%3A800%3A600%3A0%2Fgravity%3Ace%2FaHR0cHM6Ly9uZXdzd2Vlay5yby9zdG9yYWdlL3N0b3JhZ2UvbWVkaWEvMjAyNC9KdWx5LzViMmZiYTdhNmZjYTFkZTFhZTgxZTVhY2Y2MTc3MjU0LmpwZw.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Amenințări fără precedent la televiziunea rusă: Bucureștiul, lovit de rachete. De ce e nervos Putin?](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fnewsweek.ro%2Fresize%2Fd0rIV3gzUcK67xgXzRm7wjZ41CooM1IA_R1dyGI9AAk%2Fresize%3Afit%3A800%3A600%3A0%2Fgravity%3Ace%2FaHR0cHM6Ly9uZXdzd2Vlay5yby9zdG9yYWdlL3N0b3JhZ2UvbWVkaWEvMjAyNC9KdWx5LzU5YjA0M2FjMThiY2E3ZmY4YTFiYTRjMzU2ZTg5YmRiLmpwZw.jpg&w=540&h=360&c=1)
![De ce NU este bine să bei apă rece pe CANICULĂ? Ce se întâmplă în organism și ce poți păți?](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fnewsweek.ro%2Fresize%2FvzLKpV99-tvFDXlPBFzlus6T1d_AQRJOEQOa4W5bWc8%2Fresize%3Afit%3A800%3A600%3A0%2Fgravity%3Ace%2FaHR0cHM6Ly9uZXdzd2Vlay5yby9zdG9yYWdlL3N0b3JhZ2UvbWVkaWEvMjAyNC9KdWx5LzU4NGNkMjg3NGVjY2QwN2YzOWVhN2U5NGU3ZDU3ODBjLmpwZw.jpg&w=540&h=360&c=1)
![S-a hotărât! Decizia luată de Gareth Southgate, selecționerul Angliei](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F16%2F18896%2Fc150-cb3ccdf7-1721127035fedeebe5.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Cristi Chivu, pe banca echipei naționale? Fostul căpitan nu exclude această posibilitate: ”Aștept”](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F16%2F18884%2F17211156665539786a.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Cine va câștiga Balonul de Aur, în opinia lui Ilie Dumitrescu. Este o surpriză, nu a jucat la Euro 2024](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F15%2F18824%2Fc150-5be4f936-17210252107ad62304.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Dorinel Munteanu și Bogdan Andone, la cuțite: ”A înjurat de la începutul meciului” + ”Nu vede problemele de la echipa lui”](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F16%2F18880%2Fc150-28365db5-1721110423dce12f79.jpeg&w=540&h=360&c=1)
![FCSB - Virtus, de la 20:30, pe iAMsport.ro. Roș-albaștrii se gândesc deja la Maccabi, după 7-1 în meciul tur](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F16%2F18879%2F1721116182ef5c45ac.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Mihai Stoica a răbufnit după remiza cu U Cluj: ”E Cenușăreasa și trebuia să plece la miezul nopții?”](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F15%2F18843%2F172103998710bdeebf.jpeg&w=540&h=360&c=1)
![Andrei Prepeliță așteaptă în continuare jucători la Buzău: ”Căutăm soluții!”. Concluzii după remiza cu Petrolul](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F15%2F18873%2Fc150-3e5828a7-17210774466e420092.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Valeriu Iftime a rămas înmărmurit după ieșirea nervoasă a lui Andone: ”Nu credeam că-i sare așa siguranța!”](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F15%2F18876%2F172107692755b22f40.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Unde poţi vedea România-Olanda online, la TV sau în aer liber, meciul din optimile EURO 2024](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamnews.ro%2Fimg.php%3Fu%3Dhttps%253A%252F%252Fiamnews.ro%252Fuploads%252Fmodules%252Fnews%252F0%252F2024%252F6%252F30%252F223%252F17197744921ab9c700.jpg%26w%3D300%26h%3D250%26c%3D1&w=540&h=360&c=1)
![BAC 2024. Încep probele scrise la examenul de Bacalaureat. Ce reguli noi trebuie să respecte candidaţii](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamnews.ro%2Fimg.php%3Fu%3Dhttps%253A%252F%252Fiamnews.ro%252Fuploads%252Fmodules%252Fnews%252F0%252F2024%252F6%252F28%252F221%252F1719609981505e748c.jpg%26w%3D300%26h%3D250%26c%3D1&w=540&h=360&c=1)
![Alimentele care scad glicemia. Puţini ştiu cât de benefice sunt](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamnews.ro%2Fimg.php%3Fu%3Dhttps%253A%252F%252Fiamnews.ro%252Fuploads%252Fmodules%252Fnews%252F0%252F2024%252F6%252F26%252F217%252F1719397594c01d451d.jpg%26w%3D300%26h%3D250%26c%3D1&w=540&h=360&c=1)