Virgil Boglea spune că regretă că a susținut-o pe FCSB în procesul pentru palmaresul Stelei: ”Nu pot să dau înapoi de la principii”

CSA Steaua va fi pregătită de Daniel Oprița în sezonul 2024-2025 Galerie foto (1 fotografii): Virgil Boglea spune că regretă că a susținut-o pe FCSB în procesul pentru palmaresul Stelei: ”Nu pot să dau înapoi de la principii”
Foto: iAMSport  |   CSA Steaua va fi pregătită de Daniel Oprița în sezonul 2024-2025

Cătălin Stroia   |   Publicat: 21.06.2024 11:29   |  Actualizat: 21.06.2024 13:08

Steaua i-a învins pe cei de la FCSB în instanțele din România, în ceea ce privește palmaresul din 1947 până în 1998. Avocatul asociației ”Salvați Steaua”, Virgil Boglea, a fost de partea echipei lui Gigi Becali în cadrul speței și acum regretă decizia.

Pe 23 octombrie 2023, magistrații Curții de Apel București au decis că palmaresul echipei din 1947 și 1998 aparține celor de la CSA Steaua. Totodată, tribunalul a respins cererea clubului Armatei pentru perioada 1998 - 2003, care rămâne la AFC Steaua, societatea lui Viorel Păunescu.

Dar, cel mai important pentru fanii FCSB, instanța a respins cererea grupării lui Gigi Becali de a fi recunoscută drept continuatoarea istorică a Stelei.

Într-un interviu recent acordat, Virgil Boglea a dezvăluit că regretă momentul în care a acceptat să le ia partea în proces celor de la FCSB.

Virgil Boglea: ”O instanță a hotărât ceva”

”Știu că instanța a dat o decizie în această speță, o respect și o accept. Înseamnă că raționamentele pe care le-am expus noi atunci au fost greșite și palmaresul din 1947 în 1998, adică cel care contează, este în patrimoniul Clubului Sportiv al Armatei Steaua.

Eu din perspectivă juridică nu îmi reproșez nimic. Personal, poate că îmi reproșez. (n.r. Că v-ați implicat sau în ce sens?) Probabil că da.

Din octombrie 2023 m-a făcut nu neapărat să reevaluez situația în care ne aflăm, dar să reevaluez poziția pe care am manifestat-o public în ultimii patru ani de zile. Un lucru e cert: o instanță a hotărât ceva ….

Odată cu decizia asta cumva mi-am dat seama că eu până la urmă sunt avocat. Eu nu am cum să mă dau înapoi de la principiile care mi-au creat parcursul profesional și cărora le-am jurat credință odată cu intrarea în profesia pe care o exercit și în ziua de astăzi”, a spus Virgil Boglea pentru Fanatik.

Ce s-a întâmplat în dosarul pentru palmaresul Stelei până la ultima decizie a Curții de Apel

Tribunalul București. Judecătorii au stabilit că Steaua are palmaresul de la înființare până în 2003. FCSB a atacat această decizie la Curtea de Apel București.

La Curtea de Apel, magistrații au decis că Steaua deține palmaresul pentru perioada 1947 - 1998, AFC Steaua a rămas cu perioada 1998-2003, dar n-au stabilit ce se întâmplă cu perioada de după 2003. Decizia a fost atacată la Înalta Curte de Casație și Justiție.

Înalta Curte de Casație și Justiție. Aici, judecătorii au judecat doar pe procedură, nu pe fond. Pe procedură, judecătorii de la Înalta Curte au fost în mare parte de acord cu decizia dată de Curtea de Apel.

Adică au recunoscut că Steaua are palmaresul pentru perioada 1947-1998, că AFC Steaua îl deține pe cel din 1998-2003, dar au retrimis dosarul la Curtea de Apel. Motivul? Curtea de Apel n-a stabilit clar ce se întâmplă cu perioada 2003-2017.


Intră acum pe canalul iAM Sport de WhatsApp și afli instant toate știrile care contează!

Urmărește iAMsport.ro și pe Google News, Facebook sau YouTube. Zi de zi ai conținut de ultimă oră din lumea sportului.

Adaugă comentariu

Pentru a comenta, trebuie să fii logat. Dacă ai deja un cont, intră în cont aici. Daca nu ai cont, click aici pentru a crea un cont nou.

Șumudică a dat verdictul despre parcursul lui Neil Lennon la Rapid. Cum va fi văzut noul antrenor de către suporteri după Rapid - CFR Cluj
Șumudică a dat verdictul despre parcursul lui Neil Lennon la Rapid. Cum va fi văzut noul antrenor de către suporteri după Rapid - CFR Cluj
Șumudică a dat verdictul despre parcursul lui Neil Lennon la Rapid. Cum va fi văzut noul antrenor de către suporteri după Rapid - CFR Cluj
Ce transferuri pregătește CFR Cluj după egalul cu Rapid + "Adevărul" despre aducerea lui Louis Munteanu
Ce transferuri pregătește CFR Cluj după egalul cu Rapid + "Adevărul" despre aducerea lui Louis Munteanu
Ce transferuri pregătește CFR Cluj după egalul cu Rapid + "Adevărul" despre aducerea lui Louis Munteanu
Fotbalistul Universității Craiova, considerat ”cel mai bun jucător din România din ultimii 10 ani”
Fotbalistul Universității Craiova, considerat ”cel mai bun jucător din România din ultimii 10 ani”
Fotbalistul Universității Craiova, considerat ”cel mai bun jucător din România din ultimii 10 ani”
Fără titlu din 2003 în România, Rapid ar avea o singură contracandidată dacă ar juca în Scoția, conform lui Neil Lennon: ”Cu bugetul lor...”
Fără titlu din 2003 în România, Rapid ar avea o singură contracandidată dacă ar juca în Scoția, conform lui Neil Lennon: ”Cu bugetul lor...”
Fără titlu din 2003 în România, Rapid ar avea o singură contracandidată dacă ar juca în Scoția, conform lui Neil Lennon: ”Cu bugetul lor...”
Ce lovitură a încercat Gigi Becali! Jucătorul care a impresionat la CFR Cluj, dorit de FCSB
Ce lovitură a încercat Gigi Becali! Jucătorul care a impresionat la CFR Cluj, dorit de FCSB
Ce lovitură a încercat Gigi Becali! Jucătorul care a impresionat la CFR Cluj, dorit de FCSB
Cristi Balaj a dat verdictul după cea mai controversată fază de la Rapid - CFR Cluj 2-2
Cristi Balaj a dat verdictul după cea mai controversată fază de la Rapid - CFR Cluj 2-2
Cristi Balaj a dat verdictul după cea mai controversată fază de la Rapid - CFR Cluj 2-2

Cele mai citite

Cum arată Ioan Niculae la 70 de ani. Are probleme grave după ce amanta l-a trădat ”pentru 10 milioane € cash”
Cum arată Ioan Niculae la 70 de ani. Are probleme grave după ce amanta l-a trădat ”pentru 10 milioane € cash”
Diverse  |  19 Iulie 2024, 10:03
1.
Cum arată Ioan Niculae la 70 de ani. Are probleme grave după ce amanta l-a trădat ”pentru 10 milioane € cash”
Gică Popescu a lămurit zvonurile provocate de relația dintre Gică Craioveanu și fosta lui iubită: ”Cea mai mare minciună”
Gică Popescu a lămurit zvonurile provocate de relația dintre Gică Craioveanu și fosta lui iubită: ”Cea mai mare minciună”
Special  |  20 Iulie 2024, 09:48
2.
Gică Popescu a lămurit zvonurile provocate de relația dintre Gică Craioveanu și fosta lui iubită: ”Cea mai mare minciună”
George Copos nu se dezminte nici în închisoare. Cum încerca fostul patron al Rapidului să ”fure” din pastele lui Gică Popescu: ”George, de ce sari peste mijlocași?”
George Copos nu se dezminte nici în închisoare. Cum încerca fostul patron al Rapidului să ”fure” din pastele lui Gică Popescu: ”George, de ce sari peste mijlocași?”
Special  |  18 Iulie 2024, 19:08
3.
George Copos nu se dezminte nici în închisoare. Cum încerca fostul patron al Rapidului să ”fure” din pastele lui Gică Popescu: ”George, de ce sari peste mijlocași?”
RECALCULARE Ce se întâmplă cu 1.000.000 de pensii începând de luni? Șeful Casei de Pensii anunță
RECALCULARE Ce se întâmplă cu 1.000.000 de pensii începând de luni? Șeful Casei de Pensii anunță
RECALCULARE Ce se întâmplă cu 1.000.000 de pensii începând de luni? Șeful Casei de Pensii anunță
ACUZAȚII Pensionarii vor da bani înapoi după recalcularea pensiei. Cum răspunde ministrul Muncii?
ACUZAȚII Pensionarii vor da bani înapoi după recalcularea pensiei. Cum răspunde ministrul Muncii?
ACUZAȚII Pensionarii vor da bani înapoi după recalcularea pensiei. Cum răspunde ministrul Muncii?
VIDEO Cum a ajuns un Boeing al lui Ceaușescu să alimenteze armata SUA? Unde a dispărut al doilea?
VIDEO Cum a ajuns un Boeing al lui Ceaușescu să alimenteze armata SUA? Unde a dispărut al doilea?
VIDEO Cum a ajuns un Boeing al lui Ceaușescu să alimenteze armata SUA? Unde a dispărut al doilea?
Știri de ultimă oră din sport
Șeful Petrolului dezvăluie care este situația financiară a ploieștenilor și discuțiile cu Mehmet Topal: "Nu i-am ascuns nimic, pentru că riscam!"
exclusiv Șeful Petrolului dezvăluie care este situația financiară a ploieștenilor și discuțiile cu Mehmet Topal: "Nu i-am ascuns nimic, pentru că riscam!"
SuperLiga   |  21 Iulie 2024, 15:48
Șeful Petrolului dezvăluie care este situația financiară a ploieștenilor și discuțiile cu Mehmet Topal: "Nu i-am ascuns nimic, pentru că riscam!"
Șumudică a dat verdictul despre parcursul lui Neil Lennon la Rapid. Cum va fi văzut noul antrenor de către suporteri după Rapid - CFR Cluj
Șumudică a dat verdictul despre parcursul lui Neil Lennon la Rapid. Cum va fi văzut noul antrenor de către suporteri după Rapid - CFR Cluj
SuperLiga   |  21 Iulie 2024, 15:42
Șumudică a dat verdictul despre parcursul lui Neil Lennon la Rapid. Cum va fi văzut noul antrenor de către suporteri după Rapid - CFR Cluj
Fără titlu din 2003 în România, Rapid ar avea o singură contracandidată dacă ar juca în Scoția, conform lui Neil Lennon: ”Cu bugetul lor...”
video Fără titlu din 2003 în România, Rapid ar avea o singură contracandidată dacă ar juca în Scoția, conform lui Neil Lennon: ”Cu bugetul lor...”
SuperLiga   |  21 Iulie 2024, 14:28
Fără titlu din 2003 în România, Rapid ar avea o singură contracandidată dacă ar juca în Scoția, conform lui Neil Lennon: ”Cu bugetul lor...”
Kevin De Bruyne, aproape de plecarea de la Manchester City!
Kevin De Bruyne, aproape de plecarea de la Manchester City!
Premier League   |  21 Iulie 2024, 13:55
Kevin De Bruyne, aproape de plecarea de la Manchester City!
Ce lovitură a încercat Gigi Becali! Jucătorul care a impresionat la CFR Cluj, dorit de FCSB
Ce lovitură a încercat Gigi Becali! Jucătorul care a impresionat la CFR Cluj, dorit de FCSB
SuperLiga   |  21 Iulie 2024, 13:38
Ce lovitură a încercat Gigi Becali! Jucătorul care a impresionat la CFR Cluj, dorit de FCSB
Hagi, Dobrin, Balaci și Mutu, în TOP 5 făcut de Gică Popescu. Cine ocupă primul loc
Hagi, Dobrin, Balaci și Mutu, în TOP 5 făcut de Gică Popescu. Cine ocupă primul loc
Special   |  21 Iulie 2024, 13:37
Hagi, Dobrin, Balaci și Mutu, în TOP 5 făcut de Gică Popescu. Cine ocupă primul loc
Cristi Balaj a dat verdictul după cea mai controversată fază de la Rapid - CFR Cluj 2-2
exclusiv Cristi Balaj a dat verdictul după cea mai controversată fază de la Rapid - CFR Cluj 2-2
SuperLiga   |  21 Iulie 2024, 12:54
Cristi Balaj a dat verdictul după cea mai controversată fază de la Rapid - CFR Cluj 2-2
Cum arată piciorul lui Albion Rrahmani după meciul cu CFR Cluj! Atacantul kosovar a ieșit pe brațe de pe teren
foto Cum arată piciorul lui Albion Rrahmani după meciul cu CFR Cluj! Atacantul kosovar a ieșit pe brațe de pe teren
SuperLiga   |  21 Iulie 2024, 12:22
Cum arată piciorul lui Albion Rrahmani după meciul cu CFR Cluj! Atacantul kosovar a ieșit pe brațe de pe teren
Unde poţi vedea România-Olanda online, la TV sau în aer liber, meciul din optimile EURO 2024
Unde poţi vedea România-Olanda online, la TV sau în aer liber, meciul din optimile EURO 2024
Unde poţi vedea România-Olanda online, la TV sau în aer liber, meciul din optimile EURO 2024
BAC 2024. Încep probele scrise la examenul de Bacalaureat. Ce reguli noi trebuie să respecte candidaţii
BAC 2024. Încep probele scrise la examenul de Bacalaureat. Ce reguli noi trebuie să respecte candidaţii
BAC 2024. Încep probele scrise la examenul de Bacalaureat. Ce reguli noi trebuie să respecte candidaţii
Alimentele care scad glicemia. Puţini ştiu cât de benefice sunt
Alimentele care scad glicemia. Puţini ştiu cât de benefice sunt
Alimentele care scad glicemia. Puţini ştiu cât de benefice sunt
exclusiv Șeful Petrolului dezvăluie care este situația financiară a ploieștenilor și discuțiile cu Mehmet Topal: "Nu i-am ascuns...
SuperLiga   |  15:48
Șeful Petrolului dezvăluie care este situația financiară a ploieștenilor și discuțiile cu Mehmet Topal: "Nu i-am ascuns nimic, pentru că riscam!"
Șumudică a dat verdictul despre parcursul lui Neil Lennon la Rapid. Cum va fi văzut noul antrenor de către suporteri după...
SuperLiga   |  15:42
Șumudică a dat verdictul despre parcursul lui Neil Lennon la Rapid. Cum va fi văzut noul antrenor de către suporteri după Rapid - CFR Cluj
Ce transferuri pregătește CFR Cluj după egalul cu Rapid + "Adevărul" despre aducerea lui Louis Munteanu
SuperLiga   |  15:32
Ce transferuri pregătește CFR Cluj după egalul cu Rapid + "Adevărul" despre aducerea lui Louis Munteanu
exclusiv Se naște o nouă forță în România? Milionarul care e gata să devină acționar majoritar la un club de tradiție
Liga 2   |  15:19
Se naște o nouă forță în România? Milionarul care e gata să devină acționar majoritar la un club de tradiție
Neil Lennon a confirmat următorul transfer al Rapidului: ”Va aduce calitate lotului”
Fotbal   |  15:15
Neil Lennon a confirmat următorul transfer al Rapidului: ”Va aduce calitate lotului”
Fotbalistul Universității Craiova, considerat ”cel mai bun jucător din România din ultimii 10 ani”
SuperLiga   |  14:46
Fotbalistul Universității Craiova, considerat ”cel mai bun jucător din România din ultimii 10 ani”
video Fără titlu din 2003 în România, Rapid ar avea o singură contracandidată dacă ar juca în Scoția, conform lui Neil Lennon: ”Cu...
SuperLiga   |  14:28