Ce a declarat Mihai Chiruță după calificarea în semifinale la simplu: ”A fost distracție”
![Mihai Chiruță s-a calificat la canotaj în semifinale la simplu](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F30%2F19592%2Fc150-483def0c-1722338962cd550a9a.jpg&w=960&h=640&c=1)
Redactia | Publicat: 30.07.2024 14:59 | Actualizat: 30.07.2024 14:59
Canotorul român Mihai Chiruţă a declarat că a ”fost distracţie”, după ce s-a calificat, marţi, în semifinalele probei masculine de simplu la Jocurile Olimpice de la Paris.
Canotorul român Mihai Chiruţă s-a calificat în semifinalele probei masculine de simplu, marţi, la Jocurile Olimpice de la Paris, după ce s-a clasat pe locul al treilea în prima serie din sferturile de finală.
Declarația lui Mihai Chiruță după calificarea în semifinale la simplu
''A fost foarte bine, a fost distracţie, aş putea spune, pentru că e o bucurie să poţi concura în curse atât de strânse, cu sportivi atât de buni. Am fost în elementul meu, îmi trăiesc visul, deci este o bucurie pentru mine. Acum sunt plin de adrenalină, mă simt foarte bine şi după planul nostru de antrenament, după următoarea cursă voi fi şi mai bine'', a spus Chiruţă, aflat la prima sa ediţie a Jocurilor Olimpice.
''Plec foarte încrezător pentru finală, am al treilea timp la total, ceea ce e mare lucru. Fiecare a dat totul în aceste curse, nu e ca în calificări. Este important să concurezi împotriva celor mai buni, pentru că am timp să îi cunosc mai bine. Mă ajută foarte mult să le prind strategia şi să îi bat data viitoare'', a mai comentat Mihai Chiruţă.
Canotorul român Mihai Chiruţă s-a calificat în semifinalele probei masculine de simplu, marţi, la Jocurile Olimpice de la Paris, după ce s-a clasat pe locul al treilea în prima serie din sferturile de finală.
Chiruţă a fost înregistrat în 6 min 46 sec 32/100, fiind devansat de germanul Oliver Zeidler (6:45.32) şi de belgianul Tim Brys (6:46.26).
Primii trei clasaţi s-au calificat în semifinalele A/B, restul urmând să evolueze în semifinalele C/D. Semifinalele A/B sunt programate pe 1 august (10:50), iar Finala A va avea loc pe 3 august (11:30).
Intră acum pe canalul iAM Sport de WhatsApp și afli instant toate știrile care contează!
Urmărește iAMsport.ro și pe Google News, Facebook sau YouTube. Zi de zi ai conținut de ultimă oră din lumea sportului.
Adaugă comentariu
Pentru a comenta, trebuie să fii logat. Dacă ai deja un cont, intră în cont aici. Daca nu ai cont, click aici pentru a crea un cont nou.
![Fotografia care face cât o mie de cuvinte. Momentul în care Nadia nu știa că va premia un viitor campion olimpic. Cum arăta David Popovici în urmă cu 10 ani](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F30%2F19615%2F1722373308cb67f1a7.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Prima reacție a lui David Popovici după calificarea în finală la 100 de metri liber: "Am adormit foarte greu. Nu am cum să fiu dezamăgit"](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F30%2F19613%2F1722368188a5c5aca4.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Când concurează Popovici în finala de la 100 de metri liber la Jocurile Olimpice 2024 și unde se vede la tv](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F30%2F19610%2F17223675474dba7332.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Răzvan Florea, după ce David Popovici s-a calificat într-o nouă finală la Jocurile Olimpice: "Să nu ne gândim că va fi un insucces"](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F30%2F19612%2F1722367234e5f0e7f1.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Presa din Ungaria l-a descris într-un singur cuvânt pe David Popovici după calificarea în finală la 100 de metri liber](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F30%2F19611%2F1722366643df9c2864.jpg&w=540&h=360&c=1)
![David Popovici e în finală și la 100 de metri! Românul luptă pentru o nouă medalie mâine. Cum s-a descurcat România la concursul de gimnastică. Programul românilor la Jocurile Olimpice](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F30%2F19579%2Fc150-6a7380a6-172232419695fe3b97.jpg&w=540&h=360&c=1)
Cele mai citite
![Bernadette Szocs, în lacrimi după înfrângerea de la Jocurile Olimpice: ”Îmi pare rău că i-am dezamăgit pe români”](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F28%2F19483%2Fc150-8a61271c-172218287178a5419e.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Mark Foster a observat un detaliu la David Popovici, care l-a ajutat în ultimii centimetri să ia aurul olimpic](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F30%2F19575%2Fc150-a4591b2c-172231983743d69c38.jpg&w=540&h=360&c=1)
![El e noul favorit să preia echipa națională după refuzul lui Gică Hagi! Varianta ”de avarie” a FRF](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F28%2F19496%2F172219467240b0d9f6.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Marius Budăi a anunțat calendarul plăților pensiilor în septembrie. Cum vor primi pensionarii banii](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fnewsweek.ro%2Fresize%2FxmdS-b0WKOjRg-GFJH_cG2DydzkkZzOnbmJRDK6SbC4%2Fresize%3Afit%3A800%3A600%3A0%2Fgravity%3Ace%2FaHR0cHM6Ly9uZXdzd2Vlay5yby9zdG9yYWdlL3N0b3JhZ2UvbWVkaWEvMjAyNC9KdWx5LzJlOGIzYjhiNjFmMDMzMDU3OGE2OTU3NTZkZWNkNGFmLmpwZw.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Inventatorul prăjiturii Tiramisu a murit la 81 de ani. Povestea din spatele faimosului desert](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fnewsweek.ro%2Fresize%2FM8wMH1TbIn6DELsDOH0sZsFzHHxy8z1Q2y-p1T1lXzg%2Fresize%3Afit%3A800%3A600%3A0%2Fgravity%3Ace%2FaHR0cHM6Ly9uZXdzd2Vlay5yby9zdG9yYWdlL3N0b3JhZ2UvbWVkaWEvMjAyNC9KdWx5Lzc4M2RiMTE4MDQ2NjQ2ZGU2ZTMyYzMwNjI5MjAwNmVkLnBuZw.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Recunoașteti persoanajele? Cel mai mare sportiv român din istorie premiază un campion olimpic](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fnewsweek.ro%2Fresize%2FkdyHlMZ1TpFvg335ez3mUS6-A5EoHOnG20hnTTFsYMU%2Fresize%3Afit%3A800%3A600%3A0%2Fgravity%3Ace%2FaHR0cHM6Ly9uZXdzd2Vlay5yby9zdG9yYWdlL3N0b3JhZ2UvbWVkaWEvMjAyNC9KdWx5L2RkODAzZmViZmZkOGFlZGJlZGU2NTkzNjNlOGI0MmEzLmpwZWc.jpg&w=540&h=360&c=1)
![OFICIAL | Fiul fostului antrenor de la FCSB a semnat cu o echipă de tradiție din Liga 1](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F30%2F19614%2F17223704435dc8297e.jpg&w=540&h=360&c=1)
!["Pace" în Cluj, între U și CFR? Promisiunea făcută după ani de așteptare](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F30%2F19607%2F1722354683a9b85102.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Prima reacție a lui David Popovici după calificarea în finală la 100 de metri liber: "Am adormit foarte greu. Nu am cum să fiu dezamăgit"](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F30%2F19613%2F1722368188a5c5aca4.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Când concurează Popovici în finala de la 100 de metri liber la Jocurile Olimpice 2024 și unde se vede la tv](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F30%2F19610%2F17223675474dba7332.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Răzvan Florea, după ce David Popovici s-a calificat într-o nouă finală la Jocurile Olimpice: "Să nu ne gândim că va fi un insucces"](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F30%2F19612%2F1722367234e5f0e7f1.jpg&w=540&h=360&c=1)
![David Popovici e în finală și la 100 de metri! Românul luptă pentru o nouă medalie mâine. Cum s-a descurcat România la concursul de gimnastică. Programul românilor la Jocurile Olimpice](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F30%2F19579%2Fc150-6a7380a6-172232419695fe3b97.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Elias Charalambous știe ce va face diferența în duelul cu Maccabi Tel Aviv: ”Ne-am pregătit pentru penalty-uri, dar aici se va face diferența”](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F30%2F19609%2F1722363680552b4e28.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Un fost arbitru îl critică pe Marcel Bîrsan, după partida CFR - Craiova: ”Când ai asemenea porniri înseamnă că ai o problemă”](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F29%2F19543%2Fc150-532e928c-172227302174ab9418.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Unde poţi vedea România-Olanda online, la TV sau în aer liber, meciul din optimile EURO 2024](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamnews.ro%2Fimg.php%3Fu%3Dhttps%253A%252F%252Fiamnews.ro%252Fuploads%252Fmodules%252Fnews%252F0%252F2024%252F6%252F30%252F223%252F17197744921ab9c700.jpg%26w%3D300%26h%3D250%26c%3D1&w=540&h=360&c=1)
![BAC 2024. Încep probele scrise la examenul de Bacalaureat. Ce reguli noi trebuie să respecte candidaţii](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamnews.ro%2Fimg.php%3Fu%3Dhttps%253A%252F%252Fiamnews.ro%252Fuploads%252Fmodules%252Fnews%252F0%252F2024%252F6%252F28%252F221%252F1719609981505e748c.jpg%26w%3D300%26h%3D250%26c%3D1&w=540&h=360&c=1)
![Alimentele care scad glicemia. Puţini ştiu cât de benefice sunt](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamnews.ro%2Fimg.php%3Fu%3Dhttps%253A%252F%252Fiamnews.ro%252Fuploads%252Fmodules%252Fnews%252F0%252F2024%252F6%252F26%252F217%252F1719397594c01d451d.jpg%26w%3D300%26h%3D250%26c%3D1&w=540&h=360&c=1)