Mihaela Cambei, prima reacție după ce a câștigat argintul olimpic: ”Este concursul vieții mele”
![Mihaela Cambei are 2 titluri europene](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F8%2F8%2F19999%2F1723066101482d1899.jpg&w=960&h=640&c=1)
Redactia | Publicat: 08.08.2024 00:17 | Actualizat: 08.08.2024 00:30
Halterofila Mihaela Cambei (21 de ani) a declarat, miercuri seara, după ce a cucerit medalia de argint la categoria 49 de kilograme de la Jocurile Olimpice de la Paris, că este mândră de reuşita sa, prima clasare feminină pe podiumul olimpic din istoria halterelor româneşti.
Devansată cu doar un kilogram de chinezoaica Zhihui Hou, Mihaela Cambei a recunoscut că a dat totul, în ciuda faptul că a acuzat dureri mari pe final.
Cambei: ”Sunt foarte mândră de ceea ce am obținut”
"Este concursul vieţii mele pentru care m-am antrenat doi ani de zile. La final am simţit că îmi rămâne mâna pe podium, pentru că am avut un cârcel foarte mare la mână, la gât şi deget, cotul mă durea foarte tare, dar am zis că ori la bal, ori la spital. Eu nu am stat să fac calculele, am vrut să îmi fac încercările. Nu ştiu ce s-a întâmplat, care cum a ridicat. Dacă rata chinezoaica, ne cânta imnul în această seară, dar eu sunt mândră de ce am reuşit să aduc, pentru că este prima medalie olimpică din istorie la haltere feminin. Această medalie înseamnă absolut totul pentru mine, toată cariera mea de 11 ani. M-am luptat mult pentru ea şi cred că ăsta este visul oricărui sportiv. Eu sunt foarte mândră de ceea ce am obţinut", a spus Cambei.
"Această medalie o dedic antrenorul lui meu, Valeriu Calancea, care m-a suportat în tot acest timp, părinţilor mei, lui Dumnezeu, care a fost alături de mine şi m-a scos sănătoasă din această competiţie şi întregului staff care a fost alături de mine. Am sărutat greutăţile la final pentru că au fost prietenoase cu mine şi ele m-au ajutat. Acest moment este fix aşa cum mi l-am imaginat şi medalia are fix aceeaşi culoare", a adăugat ea.
Sportiva română a explicat că atmosfera creată de suporterii români în timpul concursului a ajutat-o să urce pe podium.
"Nu ştiu dacă a fost neapărat o tactică asta, este un maximal pentru mine la aruncat, nu am mai aruncat niciodată atât într-un concurs. Mi-a fost un pic teamă, dar am încercat să trag cu disperare. Atmosfera a fost foarte mişto şi cred că asta m-a ajutat foarte mult, pentru că agitaţia în general pe mine mă ajută să fiu şi mai puternică decât sunt, adrenalina mă ajută să fiu mai puternică. Toţi românii care m-au susţinut în această seară şi au strigat pentru mine m-au ajutat foarte mult", a precizat Cambei.
Halterofila română Mihaela Valentina Cambei a cucerit medalia de argint la categoria 49 kg, miercuri seara, la Jocurile Olimpice de la Paris.
A adus a 8-a medalie a României la Jocurile Olimpice de la Paris
Cambei a totalizat 205 kg, fiind devansată la ultima încercare din concurs de campioana olimpică en titre, chinezoaica Zhihui Hou, cu 206 kg.
Ultima medalie olimpică a României la haltere a fost adusă de Nicu Vlad în 1996, bronz la Atlanta. La JO din 2016, Gabriel Sîncrăian a obţinut o medalie de bronz, dar ulterior a fost descalificat pentru dopaj, conform Agerpres.
România are acum opt medalii la JO 2024, trei de aur, patru de argint şi una de bronz. Aur au câştigat înotătorul David Popovici la 200 metri liber, canotorii Andrei Cornea şi Marian Enache la dublu vâsle masculin şi echipajul feminin de opt plus unu (Maria Magdalena Rusu, Roxana Anghel, Ancuţa Bodnar, Maria Lehaci, Adriana Adam, Amalia Bereş, Ioana Vrînceanu, Simona Radiş, Victoria Ştefania Petreanu), argintul a fost obţinut de Ancuţa Bodnar şi Simona Radiş la dublu vâsle feminin, Ioana Vrînceanu şi Roxana Anghel la dublu rame feminin, Gianina van Groningen şi Ionela Cozmiuc la dublu vâsle feminin - categorie uşoară, precum şi de halterofila Mihaela Cambei la cat. 49 kg, iar bronzul a fost cucerit de David Popovici la 100 metri liber.
Intră acum pe canalul iAM Sport de WhatsApp și afli instant toate știrile care contează!
Urmărește iAMsport.ro și pe Google News, Facebook sau YouTube. Zi de zi ai conținut de ultimă oră din lumea sportului.
Adaugă comentariu
Pentru a comenta, trebuie să fii logat. Dacă ai deja un cont, intră în cont aici. Daca nu ai cont, click aici pentru a crea un cont nou.
![Când judecă TAS cazul Sabrinei, după contestația făcută la Jocurile Olimpice](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F8%2F7%2F19990%2F1723049289c77033d3.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Sabrina Voinea a luat decizia în privința retragerii din gimnastică, după scandalul de la Jocurile Olimpice](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F8%2F7%2F19986%2F1723042177afc7ccdc.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Judecător TAS, despre cazul Sabrina Voinea: ”Nu a mai fost o asemenea situație!” Când ar putea primi verdictul](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F8%2F7%2F19984%2F1723037277724bd215.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Algerianca Imane Khelif a ajuns în finala Jocurilor Olimpice: ”Atitudinea celor care au comentat a fost taxată”](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F8%2F7%2F19977%2F1723022290e34bec22.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Marcel Ciolacu, criticat pentru că încearcă să se agațe de drama trăită de Sabrina Voinea și Ana Bărbosu: ”Se folosește de situație ca să arate cât de mărinimos este”](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F8%2F7%2F19974%2F1723018684f1dd8b27.jpg&w=540&h=360&c=1)
Cele mai citite
![Jordan Chiles i-a ”suflat” medalia Anei Bărbosu, iar acum îi răspunde Nadiei Comăneci: ”E amuzant că unii oameni nu pot fi niciodată fericiți pentru cineva...”](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F8%2F6%2F19921%2F1722923438891fcd94.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Ce a spus Michelle Obama despre podiumul de la gimnastică, după ce Ana Bărbosu a rămas fără medalie: ”Încă sunt copleșită”](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F8%2F7%2F19975%2F1723019049a2511153.jpg&w=540&h=360&c=1)
![CNN reacționează după ce Jordan Chiles i-a luat medalia Ana Mariei Bărbosu în ultima secundă la Jocurile Olimpice](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F8%2F5%2F19895%2F172286718068997ad1.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Times: Cum să nu fie Putin îngrijorat? Baza NATO din România găzduiește bombardiere nucleare](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fnewsweek.ro%2Fresize%2F2q_69EMFPWXUMbew0n_yYEJkgumlbhfj6JLFmO4oAmo%2Fresize%3Afit%3A800%3A600%3A0%2Fgravity%3Ace%2FaHR0cHM6Ly9uZXdzd2Vlay5yby9zdG9yYWdlL3N0b3JhZ2UvbWVkaWEvMjAyNC9BdWd1c3QvNTk2NWMxNzZmOTVkMmI5Nzc0YzIyZmRhZDU1NzU1NDAuanBn.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Bunică, îndepărtată de familie pentru că s-a angajat la o școală. Voia o aniversare ca în povești!](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fnewsweek.ro%2Fresize%2FbJI-xX1EnWRiJkQ_68jzAMDBh-WryiKLYXUd1aRw8ks%2Fresize%3Afit%3A800%3A600%3A0%2Fgravity%3Ace%2FaHR0cHM6Ly9uZXdzd2Vlay5yby9zdG9yYWdlL3N0b3JhZ2UvbWVkaWEvMjAyNC9BdWd1c3QvYzE3ZjVmMzBkMDI5YTM2NTJjMTdmMmJmNWMyZmFkMGUuanBn.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Ce înseamnă dacă găsești ridicate ștergătoarele de la parbriz? Ce amendă îți poate da poliția?](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fnewsweek.ro%2Fresize%2FLAjbOd8GV_ijvPskDt82XZXkJb69xiPR2kS8xQSq5TA%2Fresize%3Afit%3A800%3A600%3A0%2Fgravity%3Ace%2FaHR0cHM6Ly9uZXdzd2Vlay5yby9zdG9yYWdlL3N0b3JhZ2UvbWVkaWEvMjAyNC9BdWd1c3QvYTM4YWViM2ZlN2U5ODAwYjgzNWY0YTZhMGRjMzdhNjguanBn.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Mihaela Cambei, prima reacție după ce a câștigat argintul olimpic: ”Este concursul vieții mele”](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F8%2F8%2F19999%2F1723066101482d1899.jpg&w=540&h=360&c=1)
![FC Porto, ofertă pentru un internațional român](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F8%2F7%2F19995%2F17230572645e71e6bd.jpg&w=540&h=360&c=1)
![OFICIAL | Florin Tănase a semnat cu FCSB](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F8%2F7%2F19993%2F1723054869cc5eed8d.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Farul transferă în Seria A. Mutarea neașteptată făcută de Gică Hagi](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F8%2F7%2F19989%2F1723049455911e5493.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Tensiune la Rapid. Neil Lennon, atenționat de conducerea giuleșteană: ”Trebuie să fie de acord!”](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F8%2F7%2F19991%2F1723051259eee45b45.jpg&w=540&h=360&c=1)
![OFICIAL | Dinamo, transfer de impact! Jucătorul de 2.500.000 de euro a semnat](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F8%2F7%2F19985%2F172304132078e34c11.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Când judecă TAS cazul Sabrinei, după contestația făcută la Jocurile Olimpice](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F8%2F7%2F19990%2F1723049289c77033d3.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Controversa iscată după ce Sabrina Voinea a decis să meargă la TAS: ”Mi se pare un pic cam mult să suspectezi că oficialii folosesc un fake”](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F8%2F7%2F19976%2F17230262193695fbc9.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Mihaela Cambei, prima reacție după ce a câștigat argintul olimpic: ”Este concursul vieții mele”](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F8%2F8%2F19999%2F1723066101482d1899.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Când judecă TAS cazul Sabrinei, după contestația făcută la Jocurile Olimpice](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F8%2F7%2F19990%2F1723049289c77033d3.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Controversa iscată după ce Sabrina Voinea a decis să meargă la TAS: ”Mi se pare un pic cam mult să suspectezi că oficialii folosesc un fake”](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F8%2F7%2F19976%2F17230262193695fbc9.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Roxana Dobre şi Florin Salam s-au împăcat! S-a întors la el, după ce se mutase alături de copii la bunici](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamnews.ro%2Fimg.php%3Fu%3Dhttps%253A%252F%252Fiamnews.ro%252Fuploads%252Fmodules%252Fnews%252F0%252F2024%252F8%252F4%252F278%252F1722768343f9493fb2.jpg%26w%3D300%26h%3D250%26c%3D1&w=540&h=360&c=1)
![Dan Negru, reacţie nervoasă după moartea lui Nicu Covaci: "Respectul îl dăm doar celor morţi"](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamnews.ro%2Fimg.php%3Fu%3Dhttps%253A%252F%252Fiamnews.ro%252Fuploads%252Fmodules%252Fnews%252F0%252F2024%252F8%252F3%252F276%252F1722687399b915569e.jpg%26w%3D300%26h%3D250%26c%3D1&w=540&h=360&c=1)
![Povestea de film a lui Andrei Cornea, campion la Jocurile Olimpice! A tăiat lemne pentru bani până la 16 ani](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamnews.ro%2Fimg.php%3Fu%3Dhttps%253A%252F%252Fiamnews.ro%252Fuploads%252Fmodules%252Fnews%252F0%252F2024%252F8%252F2%252F272%252F172254822125af8245.jpg%26w%3D300%26h%3D250%26c%3D1&w=540&h=360&c=1)