De la un “D” magnific, la vorbe de ocară! Dan Capatos scrie despre momentul în care s-a îndrăgostit de Dinamo
![Dan Capatos scrie despre momentul în care s-a îndrăgostit de Dinamo](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2023%2F11%2F13%2F6429%2F169987834188fef68d.jpg&w=960&h=640&c=1)
Dan Capatos | Publicat: 13.11.2023 14:42 | Actualizat: 13.11.2023 19:37
Dan Capatos, unul dintre cei mai cunoscuți și înfocați suporteri ai lui Dinamo, povestește cum a devenit "câine" în noua rubrică iAMSport.ro: "Guest Writer". Aici, personaje marcante ale societății, showbizului și nu numai vor scrie la invitația iAMSport.ro despre cum văd lumea sportului și ne vor oferi o perspectivă diferită asupra acestui domeniu extrem de dinamic.
1979, toamna. Intrasem în clasa întâi pe la 6 ani și vreo 3 luni și luam deja în piept cifrele și alfabetul. Spre deosebire de mulți alți copii, mai ales fetițe, scriam atât de urât încât, dacă ar fi putut, caietele mele ar fi intrat în greva generală.
Ai mei erau exasperați, nu reușeau să găsească vreo metodă să mă facă să nu mai agresez penița stiloului în asemenea hal.
Dan Capatos, despre momentul când s-a îndrăgostit de Dinamo
Într-una din multele vizite pe la neamuri, mama vede pe biroul unui var de al meu un abțibild cu un mare “D” roșu, pictat parcă de Michelangelo.
A reușit să îl facă pe văr-miu să i-l dea și, bucuroasă - nevoie mare, mi-l lipește pe caietul de română: “uite, măcar litera asta încearcă să o faci așa”.
Pentru unul care reușea să se exprime în scris doar prin unghiuri și colțuri, curbele ireale ale acelui “D”, prima stemă a Clubului Dinamo București, însemnau perfecțiunea.
Am aflat rapid ce reprezintă și așa a început povestea mea de dragoste pentru acest club. Practic, pentru mine fotbal însemna Dinamo. Iar Dinamo era acel “D” pe care am început să îl scriu perfect și prin caiete.
2023, "D-ul" a dispărut de mult
2023, toamna! “D”-ul acela a dispărut de mult. La fel și “desenele” din jocul echipei. Au dispărut meciurile istorice, antrenorii faimoși, jucătorii emblematici, cupele și campionatele câștigate, stadioanele pline, practic tot ce înseamnă cu adevărat acea literă “D”!
Să privești acum un meci al lui Dinamo pare o tortură inventată la Guantanamo special pentru suporterii alb-roșii. Cum s-a ajuns aici? De ce? Cine e vinovat? Ce se poate face?
Uite, astea sunt întrebări care mistuie orice dinamovist. Și îl termină psihic. Lucru lesne de observat, doar la o simplă citire a comentariilor lăsate pe rețelele sociale sau în subsolul articolelor despre echipă.
Dacă în 1979, când am aflat ce înseamnă acel “D”, suporterii se auzeau, ca o singură voce, doar pe stadioane, în 2023 sunt sute de mii de voci care nu reușesc să se armonizeze. De ce? Iată o altă întrebare importantă.
Cu multe variante de răspuns. Cel mai important poate este acela că sunt deja adolescenți de 16-17 ani care nu au văzut un Dinamo mare. Sau cu D mare.
Și alții, la fel de mulți, dintre cei care sunt acum vocali pe rețelele de socializare care aveau 4-5 ani când Dinamo câștigă ultimul campionat. Cum să-i înțeleagă ei pe bătrânii ca mine?
"Cum să retrogradeze Dinamo?"
Cum să înțeleagă dezastrul unui loc 2 la final de campionat? Cum să urmărești campionate cu câte 10-15 înfrângeri? CUM SĂ RETROGRADEZE DINAMO???
Și multe alte “cum”-uri cu care am învățat să trăim și cărora le-am supraviețuit. Dar cu ce preț? Suntem mai dezbinați ca oricând. Mai neînțeleși în propria familie. Mai singuri și mai neimplicați sentimental.
Cine e de vină? Altă întrebare cu zeci de variante de răspuns. Ce e de făcut? Știu, încă o duzină de răspunsuri. Sau sute. Sau mii. Fiecare dintre noi are propria varianta de salvare. Fiecare are în față un vinovat.
Toți propunem soluții în scrâșnet de măsele. M-am trezit și eu că de ceva vreme tot fac mișto de actualii acționari și sunt convins că am dreptate.
Primesc deopotrivă laude și înjurături de la “câinii” mei, colegi de suferință și imprăștii și eu sudalme în stânga și-n dreapta, convins că dețin adevărul absolut.
În punctul asta suntem: sute de mii de acționari, sute de mii de antrenori, sute de mii de suporteri risipiți de vremuri. În 1979 eram două forțe uriașe: Dinamo și suporterii ei!
Care au făcut un băiețel de clasa 1 să scrie cel mai frumos “D” care s-a scris vreodată. Acum, același suporter de atunci are momente când revine la scrisul lui “urat”. Când? Cam după fiecare etapă…
Intră acum pe canalul iAM Sport de WhatsApp și afli instant toate știrile care contează!
Urmărește iAMsport.ro și pe Google News, Facebook sau YouTube. Zi de zi ai conținut de ultimă oră din lumea sportului.
Adaugă comentariu
Pentru a comenta, trebuie să fii logat. Dacă ai deja un cont, intră în cont aici. Daca nu ai cont, click aici pentru a crea un cont nou.
![Editorial Andrei Ciobanu: Nu eșecul deranjează cel mai tare, ci atitudinea roș-albaștrilor!](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F26%2F19400%2F172202749930fd139d.jpeg&w=540&h=360&c=1)
![Editorial Ștefan Beldie: ”Dacă Hagi va fi selecționer, mulți își vor dori să 'rateze'”](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F25%2F19325%2F1721904541d4b9832c.jpeg&w=540&h=360&c=1)
![Andrei Ciobanu, primele concluzii după FCSB - Maccabi: "Nimic nu e jucat!"](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F23%2F19270%2F172176373543bf86e0.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Editorial Andrei Ciobanu: Edi a plecat la fix! Important e pe cine aducem în loc. Gică Hagi e o variantă excelentă, dar are o mare problemă](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F22%2F19207%2F17216652179c9a5e20.jpeg&w=540&h=360&c=1)
![Inima nouă a Craiovei. Marius Mitran remarcă schimbarea pozitivă din jocul oltenilor](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F22%2F19200%2F17216540021f832292.jpeg&w=540&h=360&c=1)
![”FCD în ADN”. Dan Capatos este entuziasmat de victoria lui Dinamo cu Petrolul, dar nu-i iartă pe conducătorii clubului](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F22%2F19181%2F172164899973d6c2d0.jpg&w=540&h=360&c=1)
Cele mai citite
![Utilizat rar de Hagi, Gică Popescu a vorbit cu fiul său despre retragerea din fotbal: ”Vreau să fii fericit!”. Decizia luată de Nicolas înaintea noului sezon și mesajul ”Regelui”](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F24%2F19301%2F1721842748d4da9e5b.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Gică Popescu, despre ”cel mai antipatic antrenor” din cariera sa: ”Mi-a făcut o chestie foarte urâtă”](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F24%2F19295%2F1721829431f228e402.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Câți spectatori au asistat, de fapt, la FCSB - Maccabi Tel Aviv. Avem numărul real! Gigi Becali, după ce asistența a fost ”umflată”: ”Ai ceva la cap?”](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F25%2F19320%2F1721896727ed687d1d.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Care pensionari trebuie sa meargă la Casa de Pensii până la finalul lunii iulie? Ce pot pierde?](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fnewsweek.ro%2Fresize%2F4yagphQbfbRAzWQiDaxmVhd-8wChSXHr0I-jF5dwSFQ%2Fresize%3Afit%3A800%3A600%3A0%2Fgravity%3Ace%2FaHR0cHM6Ly9uZXdzd2Vlay5yby9zdG9yYWdlL3N0b3JhZ2UvbWVkaWEvMjAyNC9KdWx5L2IyMzZmMDA0Njk4OWE5ZTc1ZjNmZGY0NzIwNDM0NmQ4LTMuanBn.jpg&w=540&h=360&c=1)
![România primește de la Coreea de Sud, în compensare, 736.000.000 $ pentru că a cumpărat tunuri K9](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fnewsweek.ro%2Fresize%2FFyb9pg94bj-67fkHGX47dUNr3KLVOr6FE9Jth3pBdDM%2Fresize%3Afit%3A800%3A600%3A0%2Fgravity%3Ace%2FaHR0cHM6Ly9uZXdzd2Vlay5yby9zdG9yYWdlL3N0b3JhZ2UvbWVkaWEvMjAyNC9KdWx5L2RmNTExOWNhZmE0NDUyMTJkZmI0NmI2MWExZTk3NTczLmpwZw.jpg&w=540&h=360&c=1)
![ALERTĂ Încă 1.200.000 pensionari scapă de plata impozitului pe pensie în septembrie. Ce pensie au?](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fnewsweek.ro%2Fresize%2FPQGpZvv2F95B2VyjmObSSqH1xdQDi5exWEDloeZESFA%2Fresize%3Afit%3A800%3A600%3A0%2Fgravity%3Ace%2FaHR0cHM6Ly9uZXdzd2Vlay5yby9zdG9yYWdlL3N0b3JhZ2UvbWVkaWEvMjAyNC9KdWx5LzA4ZTQzZTg0MGQ5MjVmZDU3YWUyOTlhMGE5YjY5ZTcyLmpwZw.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Ion Țiriac, după ce a văzut scenele de la deschiderea Jocurilor Olimpice: ”Ăsta este Parisul zilei de azi”](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F27%2F19430%2F1722081124ee68e0c3.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Iubitele celebre ale lui Ciprian Marica care au fost înșelate rând pe rând. Cum a fost trădată Ilinca Vandici](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F27%2F19423%2F17220708157161965c.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Mesajul postat de Bogdan Apostu pentru soția lui, cu ocazia zilei de naștere](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F27%2F19427%2F17220774364c5bd1dd.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Evoluție bună pentru Andrei Muntean la Jocurile Olimpice la proba de gimnastică](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F27%2F19426%2Fc150-bdc2d56a-172207382761635edb.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Liderul Peluzei Nord i-a certat pe jucătorii de la FCSB: ”Vă bateţi joc de noi!”](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F27%2F19413%2Fc150-f5297a42-17220669540a597790.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Cu câte medalii se întoarce România de la Paris? ”Jumătate din acestea vor fi de aur” + Cine poate fi surpriza delegației României](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F27%2F19421%2Fc150-e13f1808-172207030031a027b2.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Erori majore la JO Paris 2024. Coreea de Sud, confundată cu Coreea de Nord. Steagul Jocurilor Olimpice a fost arborat invers](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F27%2F19415%2Fc150-b26d5e24-1722064331920027b4.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Poli Iași - Gloria Buzău, de la 19:00, LIVE SCORE pe iAMsport.ro. Buzoienii, fără victorie în SuperLigă](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F27%2F19419%2Fc150-53c2adfa-172206897324d1962c.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Unde poţi vedea România-Olanda online, la TV sau în aer liber, meciul din optimile EURO 2024](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamnews.ro%2Fimg.php%3Fu%3Dhttps%253A%252F%252Fiamnews.ro%252Fuploads%252Fmodules%252Fnews%252F0%252F2024%252F6%252F30%252F223%252F17197744921ab9c700.jpg%26w%3D300%26h%3D250%26c%3D1&w=540&h=360&c=1)
![BAC 2024. Încep probele scrise la examenul de Bacalaureat. Ce reguli noi trebuie să respecte candidaţii](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamnews.ro%2Fimg.php%3Fu%3Dhttps%253A%252F%252Fiamnews.ro%252Fuploads%252Fmodules%252Fnews%252F0%252F2024%252F6%252F28%252F221%252F1719609981505e748c.jpg%26w%3D300%26h%3D250%26c%3D1&w=540&h=360&c=1)
![Alimentele care scad glicemia. Puţini ştiu cât de benefice sunt](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamnews.ro%2Fimg.php%3Fu%3Dhttps%253A%252F%252Fiamnews.ro%252Fuploads%252Fmodules%252Fnews%252F0%252F2024%252F6%252F26%252F217%252F1719397594c01d451d.jpg%26w%3D300%26h%3D250%26c%3D1&w=540&h=360&c=1)