Editorial Adrian Florea, după chinul teribil cu Bulgaria: Opriți tortura albă! Unde-a dispărut Drăgușin? Când au de gând să confirme Coman și Olaru?
![Drăguș a dovedit încă o dată că e o soluție foarte bună și ca vârf împins](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F6%2F4%2F16735%2F1717533753477b475f.jpeg&w=960&h=640&c=1)
Adrian Florea | Publicat: 05.06.2024 09:08 | Actualizat: 05.06.2024 16:08
Teoretic, tortura a fost interzisă definitiv la nivel planetar în 1984, printr-o convenție ONU pe care a parafat-o și țara noastră. Patru decenii mai târziu, România continuă să încalce respectivul acord de cel puțin 4-5 ori pe an, atunci când sunt programate dublele naționalei de fotbal.
Iar tortura pe care tricolorii le-o aplică fanilor proprii e cea mai perversă dintre toate, tortura albă. Adică tortura psihologică. Adică aia care nu lasă semne fizice, ci urme adânci în sufletul și-n conștiința oamenilor.
Remiza albă cu Bulgaria nu e înspăimântătoare doar prin rezultatul în sine, egal cu o echipă care de vreo doi ani încoace n-a câștigat decât în fața Tanzaniei. În fond, un 0-0 se poate întâmpla oricând, oricui.
Dramatice sunt lipsa oricărui orizont tactic al reprezentativei noastre și picajele de formă ale unor jucători pe care-i consideram liderii acestei generații.
Ce se întâmplă cu Drăgușin?
Primul și cel mai consistent semnal de alarmă ar trebui să fie prestația lui Drăgușin. Impecabil pe când evolua meci de meci la Genoa, Radu s-a transformat, de când prinde minute ca boxerii la Tottenham, într-un fundaș ezitant, fricos chiar, care nu-și mai asumă nicio responsabilitate.
Și când alături nu-i mai este Burcă, londonezul nostru pare certat și cu Rus, și cu Nedelcearu, deși nici cu Niță nu s-a înțeles perfect.
Cine în locul lui Screciu?
Absența lui Vladimir Screciu contează enorm și asta se vede mai ales când în locul olteanului e titularizat Marius Marin.
Închizătorul Pisei este de o modestie tehnico-tactică înfiorătoare și poate că n-ar fi rău să i se acorde o șansă în plus lui Șut, autor al unui sezon de primăvară excelent în tricoul noii campioane.
Man, distrat?
Pe val în Italia, unde a promovat la pas cu Parma în Serie A, Dennis Man n-a părut deloc conectat la jocul cu vecinii. Și nu numai ratarea penalty-ului a contribuit la această impresie.
Să fi fost de vină multiplele oferte care sosesc pe adresa lui și care l-au făcut să-și piardă un pic capul? Sau atmosfera de vacanță în care s-a disputat amicalul din Ghencea?
Rugați-vă să fie sănătos și calm Bancu!
Flancurile în defensivă dau impresia că-s bine acoperite de Andrei Rațiu și de Nicușor Bancu. Totuși, analiza nu poate ignora calitatea submediocră a adversarilor.
În plus, o eventuală accidentare ori suspendare a lui Bancu ar produce un tsunami în mintea selecționerului, care efectiv n-are nicio rezervă decentă. Și n-are pentru că e încăpățânat, refuzând să-l cheme pe Borza, de exemplu, dar și pentru că bazinul din care poate pescui "laterali" e extrem de mic și de anemic.
Teoretic, acolo mai poate fi folosit Sorescu, însă Deian a evoluat foarte puțin fundaș stânga de când s-a dus la Gaziantep, o singură dată în 17 apariții în tricoul turcilor. Și e dreptaci, n-are exercițiul jocului pe partea opusă, iar Nae Ungureanu a fost caz rarisim.
La rândul său, Vasile Mogoș ar fi soluție de avarie și pe dreapta, și pe stânga. Din nefericire, tot doar în teorie, întrucât CFR-istul n-a demonstrat niciodată că ar putea deveni un om pe care să te bizui sută la sută.
Ianis, rătăcit
Cumva în aceeași situație cu Drăgușin se află și Ianis Hagi. Folosit puțin spre deloc la Alaves, "Prințișorul" lasă senzația că și-a pierdut reperele și încrederea.
Vrea, aleargă, deposedează, nimic de reproșat la capitolul atitudine. Mai greu momentan cu realizările în plan ofensiv. Și a avut în față, repet, o formație care în preliminariile pentru Euro a terminat ultima în grupă, după ce a strâns 4 puncte din 24 posibile!
Anonimii Coman și Olaru
Superstaruri în SuperLigă, Florinel Coman și Darius Olaru continuă să ducă tava la prima reprezentativă.
Ori nu le sunt puse în valoare cum trebuie calitățile, ori ei se blochează pur și simplu când tricoul roș-albastru mai primește și ceva galben.
La 26 de ani, cât au împlinit cei doi fotbaliști ai FCSB-ului în această primăvară, timpul chiar nu mai are răbdare cu ei.
Niță și Drăguș nu trebuie să lipsească din primul 11
Pe lângă acest ocean de decepții și frământări, partida de marți seara ne-a oferit și două confirmări reconfortante.
În primul rând, buturile propriei porți sunt pe mâini bune. Florin Niță a rămas același goalkeeper serios și inspirat, astfel că vacanța de 6 luni pe care Moldovan și-a luat-o la Madrid nu ne afectează prea mult.
În al doilea rând, Denis Drăguș e mai viu și mai pus pe treabă decât Alibec și Pușcaș la un loc, chit că eu consider că randamentul lui ar fi superior ca aripă.
Cu 12 zile înaintea debutului cu Ucraina, Europeanul ne prinde tot nepregătiți. Edi și ai lui par să nu-și fi abandonat rolurile din filmul omagial comandat de Federație și nu știu dacă mai au vreme s-o facă!
Intră acum pe canalul iAM Sport de WhatsApp și afli instant toate știrile care contează!
Urmărește iAMsport.ro și pe Google News, Facebook sau YouTube. Zi de zi ai conținut de ultimă oră din lumea sportului.
Adaugă comentariu
Pentru a comenta, trebuie să fii logat. Dacă ai deja un cont, intră în cont aici. Daca nu ai cont, click aici pentru a crea un cont nou.
![Editorial Andrei Ciobanu: Nu eșecul deranjează cel mai tare, ci atitudinea roș-albaștrilor!](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F26%2F19400%2F172202749930fd139d.jpeg&w=540&h=360&c=1)
![Editorial Ștefan Beldie: ”Dacă Hagi va fi selecționer, mulți își vor dori să 'rateze'”](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F25%2F19325%2F1721904541d4b9832c.jpeg&w=540&h=360&c=1)
![Andrei Ciobanu, primele concluzii după FCSB - Maccabi: "Nimic nu e jucat!"](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F23%2F19270%2F172176373543bf86e0.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Editorial Andrei Ciobanu: Edi a plecat la fix! Important e pe cine aducem în loc. Gică Hagi e o variantă excelentă, dar are o mare problemă](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F22%2F19207%2F17216652179c9a5e20.jpeg&w=540&h=360&c=1)
![Inima nouă a Craiovei. Marius Mitran remarcă schimbarea pozitivă din jocul oltenilor](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F22%2F19200%2F17216540021f832292.jpeg&w=540&h=360&c=1)
![”FCD în ADN”. Dan Capatos este entuziasmat de victoria lui Dinamo cu Petrolul, dar nu-i iartă pe conducătorii clubului](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F22%2F19181%2F172164899973d6c2d0.jpg&w=540&h=360&c=1)
Cele mai citite
![Utilizat rar de Hagi, Gică Popescu a vorbit cu fiul său despre retragerea din fotbal: ”Vreau să fii fericit!”. Decizia luată de Nicolas înaintea noului sezon și mesajul ”Regelui”](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F24%2F19301%2F1721842748d4da9e5b.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Gică Popescu, despre ”cel mai antipatic antrenor” din cariera sa: ”Mi-a făcut o chestie foarte urâtă”](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F24%2F19295%2F1721829431f228e402.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Câți spectatori au asistat, de fapt, la FCSB - Maccabi Tel Aviv. Avem numărul real! Gigi Becali, după ce asistența a fost ”umflată”: ”Ai ceva la cap?”](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F25%2F19320%2F1721896727ed687d1d.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Care pensionari trebuie sa meargă la Casa de Pensii până la finalul lunii iulie? Ce pot pierde?](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fnewsweek.ro%2Fresize%2F4yagphQbfbRAzWQiDaxmVhd-8wChSXHr0I-jF5dwSFQ%2Fresize%3Afit%3A800%3A600%3A0%2Fgravity%3Ace%2FaHR0cHM6Ly9uZXdzd2Vlay5yby9zdG9yYWdlL3N0b3JhZ2UvbWVkaWEvMjAyNC9KdWx5L2IyMzZmMDA0Njk4OWE5ZTc1ZjNmZGY0NzIwNDM0NmQ4LTMuanBn.jpg&w=540&h=360&c=1)
![România primește de la Coreea de Sud, în compensare, 736.000.000 $ pentru că a cumpărat tunuri K9](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fnewsweek.ro%2Fresize%2FFyb9pg94bj-67fkHGX47dUNr3KLVOr6FE9Jth3pBdDM%2Fresize%3Afit%3A800%3A600%3A0%2Fgravity%3Ace%2FaHR0cHM6Ly9uZXdzd2Vlay5yby9zdG9yYWdlL3N0b3JhZ2UvbWVkaWEvMjAyNC9KdWx5L2RmNTExOWNhZmE0NDUyMTJkZmI0NmI2MWExZTk3NTczLmpwZw.jpg&w=540&h=360&c=1)
![ALERTĂ Încă 1.200.000 pensionari scapă de plata impozitului pe pensie în septembrie. Ce pensie au?](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fnewsweek.ro%2Fresize%2FPQGpZvv2F95B2VyjmObSSqH1xdQDi5exWEDloeZESFA%2Fresize%3Afit%3A800%3A600%3A0%2Fgravity%3Ace%2FaHR0cHM6Ly9uZXdzd2Vlay5yby9zdG9yYWdlL3N0b3JhZ2UvbWVkaWEvMjAyNC9KdWx5LzA4ZTQzZTg0MGQ5MjVmZDU3YWUyOTlhMGE5YjY5ZTcyLmpwZw.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Elias Charalambous, discurs fără precedent după eșecul cu Oțelul: ”Dacă va trebui să continuăm cu 11-13 jucători, o vom face!”](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F26%2F19399%2F1722027571dc2edc92.jpeg&w=540&h=360&c=1)
![Dorinel Munteanu, neînvins în SuperLiga: ”Mă bucură jocul, mă bucură rezultatul!”](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F27%2F19406%2F17220306991b243e7d.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Fanii FCSB au izbucnit după eșecul cu Oțelul Galați! Ce le-au scandat jucătorilor la finalul partidei](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F27%2F19401%2F1722030385c7d540a1.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Delegația României și-a făcut apariția la ceremonia de deschidere a Jocurilor Olimpice! Imagini spectaculoase de la Paris](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F26%2F19396%2Fc150-8644bf2f-172202236295b4751c.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Oțelul Galați a deschis scorul pe Ghencea după o gafă incredibilă a lui Chiricheș! Ce a făcut fundașul FCSB](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F26%2F19397%2F17220245370eba109d.jpeg&w=540&h=360&c=1)
![Marian Drăgulescu, despre condițiile execrabile în care a stat la o ediție a Jocurilor Olimpice: ”Stăteam 6-7 persoane într-un apartament de trei camere”](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F26%2F19368%2Fc150-d3773b01-172198515891c73443.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Micuța galerie a Oțelului a venit să îi susțină pe jucători la București! Imagini fabuloase din Ghencea](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F26%2F19394%2F172202257427e67b79.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Jucătorul dorit insistent de Gigi Becali la FCSB, prezent în tribune la duelul cu Oțelul](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F26%2F19395%2F1722021369b642f954.jpeg&w=540&h=360&c=1)
![Unde poţi vedea România-Olanda online, la TV sau în aer liber, meciul din optimile EURO 2024](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamnews.ro%2Fimg.php%3Fu%3Dhttps%253A%252F%252Fiamnews.ro%252Fuploads%252Fmodules%252Fnews%252F0%252F2024%252F6%252F30%252F223%252F17197744921ab9c700.jpg%26w%3D300%26h%3D250%26c%3D1&w=540&h=360&c=1)
![BAC 2024. Încep probele scrise la examenul de Bacalaureat. Ce reguli noi trebuie să respecte candidaţii](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamnews.ro%2Fimg.php%3Fu%3Dhttps%253A%252F%252Fiamnews.ro%252Fuploads%252Fmodules%252Fnews%252F0%252F2024%252F6%252F28%252F221%252F1719609981505e748c.jpg%26w%3D300%26h%3D250%26c%3D1&w=540&h=360&c=1)
![Alimentele care scad glicemia. Puţini ştiu cât de benefice sunt](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamnews.ro%2Fimg.php%3Fu%3Dhttps%253A%252F%252Fiamnews.ro%252Fuploads%252Fmodules%252Fnews%252F0%252F2024%252F6%252F26%252F217%252F1719397594c01d451d.jpg%26w%3D300%26h%3D250%26c%3D1&w=540&h=360&c=1)