Înapoi în viitor. Andrei Ciobanu scrie despre ”telenovela” stadionului Steaua, încheiată cu un nou refuz pentru FCSB
![Andrei Ciobanu scrie pe iAMSport.ro despre războiul dintre FCSB și CSA Steaua](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2023%2F7%2F19%2F1650%2F16897741472dc6343a.jpg&w=960&h=640&c=1)
Andrei Ciobanu | Publicat: 19.07.2023 16:39 | Actualizat: 22.07.2023 20:09
Faptul că o echipă de fotbal privată închiriază un stadion făcut din bani publici, în nicio țară civilizată din Europa nu ar constitui nici măcar o știre pe burtieră, darămite un breaking news pe primele pagini ale tuturor ziarelor de sport.
Din păcate, însă, într-un stat în care suntem atât de obișnuiți ca lucrurile să fie anormale, de fiecare dată când vedem o urmă de normalitate, ne bucurăm mai tare decât bugetarii la un weekend prelungit.
FCSB, "interzisă" în Ghencea
Doar că urma de normalitate din cazul de față a fost la fel de prezentă ca urmele de alune din ciocolată, adică mai deloc. Telenovela stadionului s-a terminat la fel ca serialul Game of Thrones, adică dezamăgitor. FCSB - Dinamo nu se va juca în Ghencea.
Pe vremuri, “aparatul” decidea absolut tot, de la cine conduce ministerele până la culoarea chiloților pe care îi purta omul de rând și se pare că, 34 de ani mai târziu, mai sunt unii care au impresia că încă suntem în timpurile alea și se pot comporta în continuare ca un stat în stat.
S-au invocat niște clauze exagerate, cu intenția de a tărăgăna niște negocieri până anul viitor, în martie, probabil, când s-o face pate-ul: să plătească un milion de euro dacă se strică gazonul, să se asigure că nu cântă suporterii nu știu ce sloganuri… Mai aveau un pic și-i cereau lui Becali să-și doneze primul nepot Armatei și să își facă tatuaj pe gât cu chipul lui Talpan.
Din cauza felului de a fi al patronului FCSB, nota de plată, cu tot cu un bacșiș extrem de generos, îi este servită echipei în fiecare sezon: arbitraje la ciupeală, cartonașe roșii neacordate, echipe care își pun ca obiectiv principal să-i oprească pe roș-albaștri din a lua titlul și tot felul de alte gesturi din astea nobile.
"Războiul" dintre FCSB și Steaua continuă
Ba mai mult, sunt oameni din cadrul fotbalului românesc care îl detestă atât de tare pe Becali, încât ar trage și pentru Stalin doar ca să nu ia Gigi titlul. Sunt inclusiv steliști printre aceștia.
Pot să înțeleg de ce mulți nu vor să legitimeze un astfel de comportament al unui conducător de club printr-un titlu de campion (deși nu e nici pe departe singurul care procedează în felul acesta. Sunt alții în Superliga care-s mult mai răi decât Becali, din punctul ăsta de vedere, doar că nu vorbesc despre asta la televizor). Asta e, nu avem ce face.
Dar să n-avem dubii. Acest război al mărcii și al brandului este unul îndreptat strict spre patron, iar victimele colaterale sunt milioane de suporteri.
Nu aveau de gând niciodată să îi semneze documentele pentru sâmbăta, era evident, însă mulți dintre noi am sperat. Ca atunci când iți plăcea de cea mai frumoasa fata din liceu, știai că nu ai nicio șansă, dar tot te gândeai că poate-poate.
Oricât de multe ar fi acceptat Becali, mereu s-ar mai fi găsit o clauza și încă una și tot așa, numai ca să poată să zică la final “Na, vedeți? Noi am avut toată deschiderea, dar ce să le fac dacă nu au fost de acord cu cerințele?”.
Ok, nu se va juca în Ghencea meciul cu Dinamo. Nu-i nicio problemă, mai devreme sau mai târziu probabil că tot se va sparge acest buboi și FCSB o să joace acolo.
"Un meci cu Dinamo umple stadionul"
Un meci cu Dinamo ar umple stadionul oriunde s-ar juca, așa că va fi chiar mai răsunător ca prima oară când o să găzduiască FCSB-ul un meci acolo să fie cu Voluntari sau Poli Iași și, astfel, să fie sold-out o partidă fară vreo pretenție de derby.
Ce nu înțeleg însă cei de la CSA este un fapt extrem de simplu: prin toate lucrurile pe care le fac ei, îi apropie și mai mult de FCSB pe toți ceilalți.
De ce? Pentru că o echipă căreia i se fac astfel de manevre doar pentru a o opri să joace pe un stadion public, o echipă care se pregătește de a începe încă o campanie europeană (a 20-a consecutivă, de altfel), o echipă care este hulită și trimisă să-și joace meciurile de acasă prin alte orașe, dar chiar și-așa umple până la refuz toate stadioanele din țară, o echipă care, deși de 10 ani se află în procese, având un patron care face schimbări din fața televizorului și se ceartă cu toată lumea în emisiuni, în continuare are cei mai mulți suporteri din țară…
Ei bine, domnilor, această echipă nu are cum să fie “un nimic”, cum o caracterizează unii prin interviuri. Un asemenea atașament și o astfel de iubire pe care o simt suporterii pentru ea, în ciuda multor lucruri anormale care se întâmplă la club, eu nu cred că poate fi rezultatul a doar 20 de ani de simțire.
Aici vorbim de tradiție, de-o dragoste a unor generații întregi, transmisă din tată-n fiu prin aceeași inimă care bate în nuanțe roș-albastre și, indiferent de toate meciurile, procesele și polițele care există împotriva lui Becali, aceste lucruri nu se vor schimba niciodată.
Vorba lui MM: ne-am dus pe fentă. Nu-i problemă, dacă se ia campionatul, nici nu mai contează daca s-a jucat la Târgoviște, în Mioveni sau la bunică-mea în sufragerie.
Intră acum pe canalul iAM Sport de WhatsApp și afli instant toate știrile care contează!
Urmărește iAMsport.ro și pe Google News, Facebook sau YouTube. Zi de zi ai conținut de ultimă oră din lumea sportului.
Adaugă comentariu
Pentru a comenta, trebuie să fii logat. Dacă ai deja un cont, intră în cont aici. Daca nu ai cont, click aici pentru a crea un cont nou.
![Editorial Andrei Ciobanu: Nu eșecul deranjează cel mai tare, ci atitudinea roș-albaștrilor!](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F26%2F19400%2F172202749930fd139d.jpeg&w=540&h=360&c=1)
![Editorial Ștefan Beldie: ”Dacă Hagi va fi selecționer, mulți își vor dori să 'rateze'”](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F25%2F19325%2F1721904541d4b9832c.jpeg&w=540&h=360&c=1)
![Andrei Ciobanu, primele concluzii după FCSB - Maccabi: "Nimic nu e jucat!"](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F23%2F19270%2F172176373543bf86e0.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Editorial Andrei Ciobanu: Edi a plecat la fix! Important e pe cine aducem în loc. Gică Hagi e o variantă excelentă, dar are o mare problemă](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F22%2F19207%2F17216652179c9a5e20.jpeg&w=540&h=360&c=1)
![Inima nouă a Craiovei. Marius Mitran remarcă schimbarea pozitivă din jocul oltenilor](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F22%2F19200%2F17216540021f832292.jpeg&w=540&h=360&c=1)
![”FCD în ADN”. Dan Capatos este entuziasmat de victoria lui Dinamo cu Petrolul, dar nu-i iartă pe conducătorii clubului](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F22%2F19181%2F172164899973d6c2d0.jpg&w=540&h=360&c=1)
Cele mai citite
![Utilizat rar de Hagi, Gică Popescu a vorbit cu fiul său despre retragerea din fotbal: ”Vreau să fii fericit!”. Decizia luată de Nicolas înaintea noului sezon și mesajul ”Regelui”](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F24%2F19301%2F1721842748d4da9e5b.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Gică Popescu, despre ”cel mai antipatic antrenor” din cariera sa: ”Mi-a făcut o chestie foarte urâtă”](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F24%2F19295%2F1721829431f228e402.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Câți spectatori au asistat, de fapt, la FCSB - Maccabi Tel Aviv. Avem numărul real! Gigi Becali, după ce asistența a fost ”umflată”: ”Ai ceva la cap?”](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F25%2F19320%2F1721896727ed687d1d.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Care pensionari trebuie sa meargă la Casa de Pensii până la finalul lunii iulie? Ce pot pierde?](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fnewsweek.ro%2Fresize%2F4yagphQbfbRAzWQiDaxmVhd-8wChSXHr0I-jF5dwSFQ%2Fresize%3Afit%3A800%3A600%3A0%2Fgravity%3Ace%2FaHR0cHM6Ly9uZXdzd2Vlay5yby9zdG9yYWdlL3N0b3JhZ2UvbWVkaWEvMjAyNC9KdWx5L2IyMzZmMDA0Njk4OWE5ZTc1ZjNmZGY0NzIwNDM0NmQ4LTMuanBn.jpg&w=540&h=360&c=1)
![România primește de la Coreea de Sud, în compensare, 736.000.000 $ pentru că a cumpărat tunuri K9](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fnewsweek.ro%2Fresize%2FFyb9pg94bj-67fkHGX47dUNr3KLVOr6FE9Jth3pBdDM%2Fresize%3Afit%3A800%3A600%3A0%2Fgravity%3Ace%2FaHR0cHM6Ly9uZXdzd2Vlay5yby9zdG9yYWdlL3N0b3JhZ2UvbWVkaWEvMjAyNC9KdWx5L2RmNTExOWNhZmE0NDUyMTJkZmI0NmI2MWExZTk3NTczLmpwZw.jpg&w=540&h=360&c=1)
![ALERTĂ Încă 1.200.000 pensionari scapă de plata impozitului pe pensie în septembrie. Ce pensie au?](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fnewsweek.ro%2Fresize%2FPQGpZvv2F95B2VyjmObSSqH1xdQDi5exWEDloeZESFA%2Fresize%3Afit%3A800%3A600%3A0%2Fgravity%3Ace%2FaHR0cHM6Ly9uZXdzd2Vlay5yby9zdG9yYWdlL3N0b3JhZ2UvbWVkaWEvMjAyNC9KdWx5LzA4ZTQzZTg0MGQ5MjVmZDU3YWUyOTlhMGE5YjY5ZTcyLmpwZw.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Elias Charalambous, discurs fără precedent după eșecul cu Oțelul: ”Dacă va trebui să continuăm cu 11-13 jucători, o vom face!”](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F26%2F19399%2F1722027571dc2edc92.jpeg&w=540&h=360&c=1)
![Dorinel Munteanu, neînvins în SuperLiga: ”Mă bucură jocul, mă bucură rezultatul!”](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F27%2F19406%2F17220306991b243e7d.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Fanii FCSB au izbucnit după eșecul cu Oțelul Galați! Ce le-au scandat jucătorilor la finalul partidei](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F27%2F19401%2F1722030385c7d540a1.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Delegația României și-a făcut apariția la ceremonia de deschidere a Jocurilor Olimpice! Imagini spectaculoase de la Paris](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F26%2F19396%2Fc150-8644bf2f-172202236295b4751c.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Oțelul Galați a deschis scorul pe Ghencea după o gafă incredibilă a lui Chiricheș! Ce a făcut fundașul FCSB](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F26%2F19397%2F17220245370eba109d.jpeg&w=540&h=360&c=1)
![Marian Drăgulescu, despre condițiile execrabile în care a stat la o ediție a Jocurilor Olimpice: ”Stăteam 6-7 persoane într-un apartament de trei camere”](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F26%2F19368%2Fc150-d3773b01-172198515891c73443.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Micuța galerie a Oțelului a venit să îi susțină pe jucători la București! Imagini fabuloase din Ghencea](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F26%2F19394%2F172202257427e67b79.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Jucătorul dorit insistent de Gigi Becali la FCSB, prezent în tribune la duelul cu Oțelul](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F26%2F19395%2F1722021369b642f954.jpeg&w=540&h=360&c=1)
![Unde poţi vedea România-Olanda online, la TV sau în aer liber, meciul din optimile EURO 2024](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamnews.ro%2Fimg.php%3Fu%3Dhttps%253A%252F%252Fiamnews.ro%252Fuploads%252Fmodules%252Fnews%252F0%252F2024%252F6%252F30%252F223%252F17197744921ab9c700.jpg%26w%3D300%26h%3D250%26c%3D1&w=540&h=360&c=1)
![BAC 2024. Încep probele scrise la examenul de Bacalaureat. Ce reguli noi trebuie să respecte candidaţii](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamnews.ro%2Fimg.php%3Fu%3Dhttps%253A%252F%252Fiamnews.ro%252Fuploads%252Fmodules%252Fnews%252F0%252F2024%252F6%252F28%252F221%252F1719609981505e748c.jpg%26w%3D300%26h%3D250%26c%3D1&w=540&h=360&c=1)
![Alimentele care scad glicemia. Puţini ştiu cât de benefice sunt](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamnews.ro%2Fimg.php%3Fu%3Dhttps%253A%252F%252Fiamnews.ro%252Fuploads%252Fmodules%252Fnews%252F0%252F2024%252F6%252F26%252F217%252F1719397594c01d451d.jpg%26w%3D300%26h%3D250%26c%3D1&w=540&h=360&c=1)