“Opriți bătaia de joc a milostivului Becali!” Costin Ștucan, editorial dur după convocarea finanțatorului FCSB la comisii
![Foto 1/1](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F1%2F16%2F9363%2F170539925644da1649.jpg&w=960&h=640&c=1)
Costin Ștucan | Publicat: 16.01.2024 12:00 | Actualizat: 16.01.2024 17:22
“O prostie din partea lui Vișan să-l cheme. Ce să-l cheme? Că spune echipa? E patron, poate să facă ce vrea. Dacă iei tot ce a spus Becali unde ajungi?”, spune comentatorul Bogdan Cosmescu, întrebat la Orange Sport despre convocarea lui Becali de către secretarul general al FRF, Radu Vișan.
Cosmescu are dreptate până la un punct. Declarațiile lui Becali sunt înghițite pe nerăsuflate de media pentru că produc audiență, dar veridicitatea, etica și chiar logica vorbelor finanțatorului de la FCSB sunt de multe ori lipsite de consistență.
Dacă luăm de bun tot ce spune Becali unde ajungem?
Enunțul ăsta ar fi perfect dacă am vorbi despre un milionar excentric, retras pe o insulă pustie unde și-a ridicat o biserică în care cântă duminică de duminică.
Gigi Becali, născut George și crescut într-o comună de la marginea Bucureștiului devenită peste ani un paradis imobiliar, este însă finanțatorul unei echipe care, potrivit sondajelor, are cei mai mulți susținători din România. Pentru unii, FCSB este chiar Steaua, deși în cel mai fericit caz ar putea fi doar o continuatoare cu acte false.
Acum mai bine de o lună, Becali dădea următoarea declarație după meciul de Cupă pierdut cu 2-0 în fața lui FCU Craiova:
”I-am spus echipa lui Mititelu. I-am spus echipa dinainte. “Uite, bă, asta este echipa”. M-a rugat prin Dan Idita (n.r. - avocatul lui Becali, un apropiat al lui Mititelu). “Domn’e, roagă-l pe Gigi, poate îmi spune și mie echipa, poate pot și eu să-l bat”.
Pe cuvântul meu de onoare. Am zis că o să fac o echipă ca să poată și el să mă bată o dată. Mi-era milă de el! 20 de ani în fotbal, bagi milioane de euro. Cel mai milă îmi e de Mititelu. Niciodată nu m-a bătut”.
Conștient de potențialele consecințe ale acestei declarații, Adrian Mititelu a reacționat imediat, dezmințind pe Facebook “afirmațiile iresponsabile” ale lui Becali.
Gigi Becali, declarație care sabotează integritatea meciurilor
Cum era logic, FRF s-a sesizat - cu o întârziere cauzată de tăierea porcilor și de desfăcutul șampaniilor de Revelion - și l-a convocat pe Becali la comisii, aparent pentru desconsiderarea competiției.
In regulamentul disciplinar al FRF, există însă articole care ar putea încadra mărturia lui Becali la ceva mai grav și anume integritatea meciurilor. Iată câteva pasaje din articolul 60bis:
- a acționa de o manieră menită a influența derularea și/sau a rezultatului unui meci sau a unei competiții, printr-un comportament contrar stipulațiilor statutare ale FRF, în vederea obținerii unui avantaj pentru sine sau pentru un terț
- utilizarea sau furnizarea de informații necunoscute publicului, intrate în posesia persoanei respective grație funcției deținute în fotbal, care atentează sau sunt susceptibile să atenteze la integritatea unui meci sau a unei competiții organizate de FRF/LPF/AJF
Sau: “Oricine conspiră sau face înțelegeri pentru a influența rezultatul unui joc într-o manieră incompatibilă cu etica sportivă și principiile de conduită prevăzute de acest regulament va fi sancționat cu interzicerea oricărei activități legate de fotbal de la 1 la 2 ani și cu o penalitate sportivă de minim 200.000 de lei”.
Declarația lui Becali e neclară doar pentru ignoranți.
“Am zis că o să fac o echipă ca să poată și el să mă bată o dată. Mi-era milă de el!”.
Becali, omenii în serie
E aceeași formă de “omenie”, de milostenie, pe care credinciosul din Pipera a mai practicat-o și la salvarea Viitorului lui Hagi de la retrogradare, în mai 2013.
Atunci a scăpat.
Becali se așteaptă să scape și acum. Va spune că a glumit, cum va spune și despre declarația batjocotitoare făcută ieri în fața casei poleite din Aleea Alexandru:
“E penibil. El, Vișan, să îl cheme pe Becali…Numai din asta îți dai seama. Cum tu, Vișan, să-l chemi pe Becali?! Tu, Vișan, trebuie să te apleci așa în fața lui și să-i spui sărut mâna (face din cap un semn de plecăciune). Nu are simțul ridicolului. Ce regulament?! Nu există niciun regulament ca Vișan să-l cheme pe Becali. Se duce avocatul că eu nu mă duc. Că-l cheamă Vișan, de la vișină”.
Finanțatorul care aduce pe zi ce trece mai tare cu Ceaușescu a anunțat apoi public că “fiecare echipă care va juca cu FCSB va ști primul 11 cu o zi sau două înainte de meci”.
De sub căciula neagră însemnată în frunte cu o cruce de culoarea ciclame, Becali a mustăcit: “Măi, Vișane, măi, să vedem dacă ai ce să faci tu la echipa mea?”.
Cu abilitatea lui cizelată înainte de ’90 prin cercurile de beizadele comuniste, milionarul știe că regulamentele Federației pedepsesc persoanele care atentează la integritatea meciurilor, nu și cluburile de care aparțin aceste persoane.
În cazul lui, e invers. Clubul îi aparține, dar chiar și așa FRF nu poate lua vreo măsură împotriva FCSB.
Becali râde, FRF se face că îl pedepsește.
Poate, însă, este momentul ca Burleanu, Vișan și ceilalți băieți în costume de la Casa Fotbalului să introducă în regulament o lege Becali care să atragă răspunderea cluburilor și să-i descurajeze pe finanțatorul FCSB și pe alții ca el să își mai bată joc pe la televizor de fotbal, de competiții și, în definitiv, de propriii suporteri.
Și poate e momentul ca media să ia un pic mai în serios consecințele grave ale acțiunilor lui Becali, dincolo de obiectivele de audiență.
Intră acum pe canalul iAM Sport de WhatsApp și afli instant toate știrile care contează!
Urmărește iAMsport.ro și pe Google News, Facebook sau YouTube. Zi de zi ai conținut de ultimă oră din lumea sportului.
Comentarii
Felicitări pentru articol! Unul dintre puținii jurnaliști sportivi...
Adaugă comentariu
Pentru a comenta, trebuie să fii logat. Dacă ai deja un cont, intră în cont aici. Daca nu ai cont, click aici pentru a crea un cont nou.
![Editorial Andrei Ciobanu: Nu eșecul deranjează cel mai tare, ci atitudinea roș-albaștrilor!](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F26%2F19400%2F172202749930fd139d.jpeg&w=540&h=360&c=1)
![Editorial Ștefan Beldie: ”Dacă Hagi va fi selecționer, mulți își vor dori să 'rateze'”](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F25%2F19325%2F1721904541d4b9832c.jpeg&w=540&h=360&c=1)
![Andrei Ciobanu, primele concluzii după FCSB - Maccabi: "Nimic nu e jucat!"](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F23%2F19270%2F172176373543bf86e0.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Editorial Andrei Ciobanu: Edi a plecat la fix! Important e pe cine aducem în loc. Gică Hagi e o variantă excelentă, dar are o mare problemă](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F22%2F19207%2F17216652179c9a5e20.jpeg&w=540&h=360&c=1)
![Inima nouă a Craiovei. Marius Mitran remarcă schimbarea pozitivă din jocul oltenilor](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F22%2F19200%2F17216540021f832292.jpeg&w=540&h=360&c=1)
![”FCD în ADN”. Dan Capatos este entuziasmat de victoria lui Dinamo cu Petrolul, dar nu-i iartă pe conducătorii clubului](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F22%2F19181%2F172164899973d6c2d0.jpg&w=540&h=360&c=1)
Cele mai citite
![Utilizat rar de Hagi, Gică Popescu a vorbit cu fiul său despre retragerea din fotbal: ”Vreau să fii fericit!”. Decizia luată de Nicolas înaintea noului sezon și mesajul ”Regelui”](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F24%2F19301%2F1721842748d4da9e5b.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Gică Popescu, despre ”cel mai antipatic antrenor” din cariera sa: ”Mi-a făcut o chestie foarte urâtă”](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F24%2F19295%2F1721829431f228e402.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Câți spectatori au asistat, de fapt, la FCSB - Maccabi Tel Aviv. Avem numărul real! Gigi Becali, după ce asistența a fost ”umflată”: ”Ai ceva la cap?”](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F25%2F19320%2F1721896727ed687d1d.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Care pensionari trebuie sa meargă la Casa de Pensii până la finalul lunii iulie? Ce pot pierde?](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fnewsweek.ro%2Fresize%2F4yagphQbfbRAzWQiDaxmVhd-8wChSXHr0I-jF5dwSFQ%2Fresize%3Afit%3A800%3A600%3A0%2Fgravity%3Ace%2FaHR0cHM6Ly9uZXdzd2Vlay5yby9zdG9yYWdlL3N0b3JhZ2UvbWVkaWEvMjAyNC9KdWx5L2IyMzZmMDA0Njk4OWE5ZTc1ZjNmZGY0NzIwNDM0NmQ4LTMuanBn.jpg&w=540&h=360&c=1)
![România primește de la Coreea de Sud, în compensare, 736.000.000 $ pentru că a cumpărat tunuri K9](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fnewsweek.ro%2Fresize%2FFyb9pg94bj-67fkHGX47dUNr3KLVOr6FE9Jth3pBdDM%2Fresize%3Afit%3A800%3A600%3A0%2Fgravity%3Ace%2FaHR0cHM6Ly9uZXdzd2Vlay5yby9zdG9yYWdlL3N0b3JhZ2UvbWVkaWEvMjAyNC9KdWx5L2RmNTExOWNhZmE0NDUyMTJkZmI0NmI2MWExZTk3NTczLmpwZw.jpg&w=540&h=360&c=1)
![ALERTĂ Încă 1.200.000 pensionari scapă de plata impozitului pe pensie în septembrie. Ce pensie au?](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fnewsweek.ro%2Fresize%2FPQGpZvv2F95B2VyjmObSSqH1xdQDi5exWEDloeZESFA%2Fresize%3Afit%3A800%3A600%3A0%2Fgravity%3Ace%2FaHR0cHM6Ly9uZXdzd2Vlay5yby9zdG9yYWdlL3N0b3JhZ2UvbWVkaWEvMjAyNC9KdWx5LzA4ZTQzZTg0MGQ5MjVmZDU3YWUyOTlhMGE5YjY5ZTcyLmpwZw.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Andrei Muntean, după participarea la Jocurile Olimpice: ”Sunt împăcat cu gândul că am făcut tot ce am putut”](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F27%2F19426%2Fc150-bdc2d56a-172207382761635edb.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Irina Begu și Ana Bogdan, învinse în primul tur la Jocurile Olimpice](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F27%2F19431%2Fc150-4640b73b-1722082826da223f43.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Iubitele celebre ale lui Ciprian Marica care au fost înșelate rând pe rând. Cum a fost trădată Ilinca Vandici](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F27%2F19423%2F17220708157161965c.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Mesajul postat de Bogdan Apostu pentru soția lui, cu ocazia zilei de naștere](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F27%2F19427%2F17220774364c5bd1dd.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Liderul Peluzei Nord i-a certat pe jucătorii de la FCSB: ”Vă bateţi joc de noi!”](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F27%2F19413%2Fc150-f5297a42-17220669540a597790.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Cu câte medalii se întoarce România de la Paris? ”Jumătate din acestea vor fi de aur” + Cine poate fi surpriza delegației României](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F27%2F19421%2Fc150-e13f1808-172207030031a027b2.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Rapid încearcă un nou transfer. EXCLUSIV | Ultimul compartiment pe care încearcă să-l întărească. Un fotbalist cu 22 de meciuri națională a devenit prioritate. Ce jucători au mai fost pe listă](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F27%2F19418%2F17220686032b57497c.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Erori majore la JO Paris 2024. Coreea de Sud, confundată cu Coreea de Nord. Steagul Jocurilor Olimpice a fost arborat invers](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F27%2F19415%2Fc150-b26d5e24-1722064331920027b4.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Unde poţi vedea România-Olanda online, la TV sau în aer liber, meciul din optimile EURO 2024](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamnews.ro%2Fimg.php%3Fu%3Dhttps%253A%252F%252Fiamnews.ro%252Fuploads%252Fmodules%252Fnews%252F0%252F2024%252F6%252F30%252F223%252F17197744921ab9c700.jpg%26w%3D300%26h%3D250%26c%3D1&w=540&h=360&c=1)
![BAC 2024. Încep probele scrise la examenul de Bacalaureat. Ce reguli noi trebuie să respecte candidaţii](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamnews.ro%2Fimg.php%3Fu%3Dhttps%253A%252F%252Fiamnews.ro%252Fuploads%252Fmodules%252Fnews%252F0%252F2024%252F6%252F28%252F221%252F1719609981505e748c.jpg%26w%3D300%26h%3D250%26c%3D1&w=540&h=360&c=1)
![Alimentele care scad glicemia. Puţini ştiu cât de benefice sunt](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamnews.ro%2Fimg.php%3Fu%3Dhttps%253A%252F%252Fiamnews.ro%252Fuploads%252Fmodules%252Fnews%252F0%252F2024%252F6%252F26%252F217%252F1719397594c01d451d.jpg%26w%3D300%26h%3D250%26c%3D1&w=540&h=360&c=1)