”Victorie clară și meritată, după un meci cu adevărat bun al nostru”. Andrei Ciobanu trage concluziile după FCSB - Hermannstadt 3-0
![Meciul tur dintre cele două, din luna septembrie, s-a încheiat la egalitate, scor 2-2](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2023%2F12%2F16%2F7998%2F1702756266ef389499.jpg&w=960&h=640&c=1)
Andrei Ciobanu | Publicat: 16.12.2023 23:42 | Actualizat: 16.12.2023 23:42
După furtul incredibil de la Cluj, dat în direct la televizor și apoi în zeci de mii de reluări pe online, dar degeaba, FCSB a jucat în seara asta ultimul său meci pe teren propriu din acest an.
Ne-am lămurit și cu VAR-ul, tot voia din culise e cea care se face până la urmă și parcă-s mai multe greșeli acum, decât în anii trecuți, dar în fine. Mai bine vorbim despre fotbal, că despre arbitri o facem cu toții fără niciun rost, aparent, că nu se schimbă nimic, doar pierdem vremea de pomană.
Așadar, FCSB. Deși a ratat în ultimele luni nenumărate ocazii de a se desprinde în fruntea clasamentului, astăzi, în mod tragicomic deja, iată că a mai apărut una, dat fiind faptul că U Craiova a făcut 2-2 cu Poli Iași, iar Rapidul 0-0 cu Petrolul.
În același timp, însă, entuziasmul steliștilor trebuia sa fie reținut fiindcă exceptând partida cu CFR jucătorii lui Pintilii au niște luni bune de când nu au mai făcut un meci foarte bun, iar Sibiul e un adversar la fel de comod precum o pietricică în adidași.
FC Hermannstadt, cu unul dintre cei mai apreciați antrenori pe bancă, rapidistul Măldărășanu, venea pe cai mari pe Arena Națională, mai ales după ultimele rezultate pe care le-a înregistrat în compania echipelor de play-off.
"Băluță, cel mai bun transfer!"
Lucrurile însă nu au stat așa cum și-ar fi imaginat sibienii, căci după o greșeală în propria lor jumătate, Băluță centrează perfect pentru căpitanul roș-albastru, iar Olaru prinde un șut extrem de bun din voleu și, ajutat un pic de nesiguranța portarului advers, deschide scorul pentru niște sărbători fericite în tabăra roș-albastră.
Apropo de oltean, am mai spus-o și o repet, mi se pare cel mai bun transfer făcut de FCSB anul asta. Și apropo de Olaru, tot el a dat și golul de 2-0 în minutul 44, după o fază superbă la marginea careului, încheiată cu șut plasat direct în poartă, demonstrând astfel încă o dată că cea mai mare problemă pe care o are el ca fotbalist este lipsa constanței, nicidecum a valorii.
Dacă o rezolvă pe asta, are șanse mari să prindă un transfer “afară”, chiar în Vest, nu la turci sau la arabi. Găman se revanșezază pentru frate-său și îi dă o pasă de gol lui Florinel, care face 3-0, deși sincer, preferam să avem 2-1 la Cluj și doar 2-0 aici.
Mai mult decât atât, Coman demonstrează că este un un tip foarte inteligent și a avut o reacție inedită după ce a înscris, sper că nu a fost doar în capul meu: a stat și s-a uitat câteva zeci de secunde bune spre banca de rezerve, fără a se bucura, parcă spunându-ne “stai să vedem dacă nu mi-l anulează iarăși”.
"Tot anul, hoție pe față împotriva FCSB-ului!"
Azi treaba a fost bună, iar rezultatul mult mai categoric decât mă așteptam, însă total meritat. Ne bucurăm? Sigur, echipa e pe primul loc la distanță semnificativă față de locul 2. Avem semne că lucrurile se vor îmbunătăți în ceea ce privește relația patron-echipă? Asta nu. Dar pentru alte nemulțumiri și sugestii, avem timp la anu’.
Chiar dacă sunt stelist și unii spun că sunt subiectiv, ok, accept. Chiar și-așa, cred că trebuie să fim totuși fair-play și să recunoaștem cu toții că (și) anul acesta au fost extrem de multe momente în care maniera de arbitraj în anumite faze cheie a fost cel puțin ciudată, asta ca să fiu finuț și să nu zic hoție pe față împotriva FCSB-ului.
Aceasta afirmație este extrem de ușor de probat, pentru cine vrea să mă contrazică, există video pentru toate fazele din toate partidele. Sigur, nu aceasta e cauza principală pentru care echipa nu câștigă titlul de 8 ani, dar contează și asta.
Însă până vom mai discuta despre toate fazele controversate, le vom analiza, ne vom mai înjura în comentarii și toate alea de ne plac nouă mult, să așteptăm să vedem ce facem la Iași, marți seara, apoi va va veni momentul să fim mai buni, cel puțin declarativ și măcar în următoarele două săptămâni, așa, în spiritul Crăciunului.
După aceea ne putem întoarce liniștiți la a ne face “oi”, “t****i”, “javre” sau alte astfel de apelative minunate, de se folosesc între iubitorii de fotbal.
Intră acum pe canalul iAM Sport de WhatsApp și afli instant toate știrile care contează!
Urmărește iAMsport.ro și pe Google News, Facebook sau YouTube. Zi de zi ai conținut de ultimă oră din lumea sportului.
Adaugă comentariu
Pentru a comenta, trebuie să fii logat. Dacă ai deja un cont, intră în cont aici. Daca nu ai cont, click aici pentru a crea un cont nou.
![Editorial Andrei Ciobanu: Nu eșecul deranjează cel mai tare, ci atitudinea roș-albaștrilor!](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F26%2F19400%2F172202749930fd139d.jpeg&w=540&h=360&c=1)
![Editorial Ștefan Beldie: ”Dacă Hagi va fi selecționer, mulți își vor dori să 'rateze'”](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F25%2F19325%2F1721904541d4b9832c.jpeg&w=540&h=360&c=1)
![Andrei Ciobanu, primele concluzii după FCSB - Maccabi: "Nimic nu e jucat!"](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F23%2F19270%2F172176373543bf86e0.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Editorial Andrei Ciobanu: Edi a plecat la fix! Important e pe cine aducem în loc. Gică Hagi e o variantă excelentă, dar are o mare problemă](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F22%2F19207%2F17216652179c9a5e20.jpeg&w=540&h=360&c=1)
![Inima nouă a Craiovei. Marius Mitran remarcă schimbarea pozitivă din jocul oltenilor](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F22%2F19200%2F17216540021f832292.jpeg&w=540&h=360&c=1)
![”FCD în ADN”. Dan Capatos este entuziasmat de victoria lui Dinamo cu Petrolul, dar nu-i iartă pe conducătorii clubului](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F22%2F19181%2F172164899973d6c2d0.jpg&w=540&h=360&c=1)
Cele mai citite
![Utilizat rar de Hagi, Gică Popescu a vorbit cu fiul său despre retragerea din fotbal: ”Vreau să fii fericit!”. Decizia luată de Nicolas înaintea noului sezon și mesajul ”Regelui”](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F24%2F19301%2F1721842748d4da9e5b.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Gică Popescu, despre ”cel mai antipatic antrenor” din cariera sa: ”Mi-a făcut o chestie foarte urâtă”](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F24%2F19295%2F1721829431f228e402.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Câți spectatori au asistat, de fapt, la FCSB - Maccabi Tel Aviv. Avem numărul real! Gigi Becali, după ce asistența a fost ”umflată”: ”Ai ceva la cap?”](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F25%2F19320%2F1721896727ed687d1d.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Care pensionari trebuie sa meargă la Casa de Pensii până la finalul lunii iulie? Ce pot pierde?](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fnewsweek.ro%2Fresize%2F4yagphQbfbRAzWQiDaxmVhd-8wChSXHr0I-jF5dwSFQ%2Fresize%3Afit%3A800%3A600%3A0%2Fgravity%3Ace%2FaHR0cHM6Ly9uZXdzd2Vlay5yby9zdG9yYWdlL3N0b3JhZ2UvbWVkaWEvMjAyNC9KdWx5L2IyMzZmMDA0Njk4OWE5ZTc1ZjNmZGY0NzIwNDM0NmQ4LTMuanBn.jpg&w=540&h=360&c=1)
![România primește de la Coreea de Sud, în compensare, 736.000.000 $ pentru că a cumpărat tunuri K9](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fnewsweek.ro%2Fresize%2FFyb9pg94bj-67fkHGX47dUNr3KLVOr6FE9Jth3pBdDM%2Fresize%3Afit%3A800%3A600%3A0%2Fgravity%3Ace%2FaHR0cHM6Ly9uZXdzd2Vlay5yby9zdG9yYWdlL3N0b3JhZ2UvbWVkaWEvMjAyNC9KdWx5L2RmNTExOWNhZmE0NDUyMTJkZmI0NmI2MWExZTk3NTczLmpwZw.jpg&w=540&h=360&c=1)
![ALERTĂ Încă 1.200.000 pensionari scapă de plata impozitului pe pensie în septembrie. Ce pensie au?](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fnewsweek.ro%2Fresize%2FPQGpZvv2F95B2VyjmObSSqH1xdQDi5exWEDloeZESFA%2Fresize%3Afit%3A800%3A600%3A0%2Fgravity%3Ace%2FaHR0cHM6Ly9uZXdzd2Vlay5yby9zdG9yYWdlL3N0b3JhZ2UvbWVkaWEvMjAyNC9KdWx5LzA4ZTQzZTg0MGQ5MjVmZDU3YWUyOTlhMGE5YjY5ZTcyLmpwZw.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Iubitele celebre ale lui Ciprian Marica care au fost înșelate rând pe rând. Cum a fost trădată Ilinca Vandici](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F27%2F19423%2F17220708157161965c.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Mesajul postat de Bogdan Apostu pentru soția lui, cu ocazia zilei de naștere](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F27%2F19427%2F17220774364c5bd1dd.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Evoluție bună pentru Andrei Muntean la Jocurile Olimpice la proba de gimnastică](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F27%2F19426%2Fc150-bdc2d56a-172207382761635edb.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Liderul Peluzei Nord i-a certat pe jucătorii de la FCSB: ”Vă bateţi joc de noi!”](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F27%2F19413%2Fc150-f5297a42-17220669540a597790.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Cu câte medalii se întoarce România de la Paris? ”Jumătate din acestea vor fi de aur” + Cine poate fi surpriza delegației României](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F27%2F19421%2Fc150-e13f1808-172207030031a027b2.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Erori majore la JO Paris 2024. Coreea de Sud, confundată cu Coreea de Nord. Steagul Jocurilor Olimpice a fost arborat invers](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F27%2F19415%2Fc150-b26d5e24-1722064331920027b4.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Poli Iași - Gloria Buzău, de la 19:00, LIVE SCORE pe iAMsport.ro. Buzoienii, fără victorie în SuperLigă](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F27%2F19419%2Fc150-53c2adfa-172206897324d1962c.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Sepsi Sf. Gheorghe - Dinamo București de la 22:00, pe iAMsport.ro](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F27%2F19417%2F1722067647a20ad3ab.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Unde poţi vedea România-Olanda online, la TV sau în aer liber, meciul din optimile EURO 2024](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamnews.ro%2Fimg.php%3Fu%3Dhttps%253A%252F%252Fiamnews.ro%252Fuploads%252Fmodules%252Fnews%252F0%252F2024%252F6%252F30%252F223%252F17197744921ab9c700.jpg%26w%3D300%26h%3D250%26c%3D1&w=540&h=360&c=1)
![BAC 2024. Încep probele scrise la examenul de Bacalaureat. Ce reguli noi trebuie să respecte candidaţii](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamnews.ro%2Fimg.php%3Fu%3Dhttps%253A%252F%252Fiamnews.ro%252Fuploads%252Fmodules%252Fnews%252F0%252F2024%252F6%252F28%252F221%252F1719609981505e748c.jpg%26w%3D300%26h%3D250%26c%3D1&w=540&h=360&c=1)
![Alimentele care scad glicemia. Puţini ştiu cât de benefice sunt](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamnews.ro%2Fimg.php%3Fu%3Dhttps%253A%252F%252Fiamnews.ro%252Fuploads%252Fmodules%252Fnews%252F0%252F2024%252F6%252F26%252F217%252F1719397594c01d451d.jpg%26w%3D300%26h%3D250%26c%3D1&w=540&h=360&c=1)