Câți bani a produs National Arena din concertul Coldplay. Diferență mare față de meciurile de fotbal

Coldplay a făcut spectacol pe National Arena Galerie foto(19) Galerie foto (19 fotografii): Câți bani a produs National Arena din concertul Coldplay. Diferență mare față de meciurile de fotbal
Coldplay a făcut spectacol pe National Arena

Redactia   |   Publicat: 13.06.2024 11:14   |  Actualizat: 13.06.2024 21:14

Administrația Lacuri, Parcuri și Agrement, care se ocupă de National Arena, a încasat o sumă importantă din închirierea stadionului pentru concertele Coldplay.

Celebra trupă Coldplay și-a programat două concerte în București, pe National Arena, în zilele de 12 și 13 iunie. Inițial, legendara formație își stabilise un singur concert, pe 12 iunie, însă cererea senzațională de bilete i-a determinat pe membrii trupei să-și rezerve și următoarea seară.

GALERIE FOTO | Coldplay, concert pe National Arena

Coldplay a produs un spectacol de zile mari la concertul din București

Evenimentul a adus câștiguri importante și pentru Administrația Lacuri, Parcuri și Agrement, care a încasat mult mai mult decât pentru un meci de fotbal.

Câți bani a încasat ALPAB din concertul susținut de Coldplay pe National Arena

Cel mai mare stadion al țării este rezervat până în toamnă pentru evenimente extrafotbal, printre care sunt și cele două concerte susținute de Coldplay.

Pentru cele două seri de concert, încasările ALPAB sunt mult mai mari față de banii primiți pentru un meci de fotbal, dar în continuare sunt mici față de cheltuielile de administrare de care National Arena are nevoie.

Potrivit tarifelor anunțate de ALPAB, închirierea National Arena pentru o seară de concert costă 56.000 de euro fără TVA. Pentru cele două concerte, ALPAB a încasat astfel 112.000 euro fără TVA. La această sumă de adaugă încă 10.000 de euro pe seară, fără TVA, pentru servicii de operare.

Cât costă pentru o echipă de fotbal să închirieze National Arena

Suma este mult mai mare față de încasările generate de închirierea arenei pentru un meci de fotbal. De exemplu, pentru o partidă din Superliga, o echipă de fotbal trebuie să plătească 13.000 de euro fără TVA, la care se adaugă încă 10.000 de euro fără TVA - bani pentru servicii de operare.

  • Meci din cadrul campionatului intern de fotbal - 13.000 euro/eveniment / fără TVA;
  • Meci din cadrul Cupei Ligii sau a Cupei României - 13.000 euro/eveniment / fără TVA;
  • Meci din cadrul UEFA Champions League - 28.000 euro/eveniment / fără TVA;
  • Meci din cadrul UEFA Europa League - 23.000 euro/eveniment / fără TVA;
  • Servicii de operare stadion Arena Naţională - 10.000 euro/meci (eveniment) / fără TVA.

În ciuda solicitărilor pentru diverse evenimente, National Arena este în continuare în pierdere.

Anul trecut, cel mai mare stadion al țării a avut încasări de 6.680.000 lei și cheltuieli de 21.840.000 lei.

Cât au costat biletele la Coldplay

Înființată ân 1997, la Londra, Coldplay este una dintre cele mai apreciate trupe rock din lume, cu milioane de fani pe tot Mapamondul. Drept urmare, și cererile pentru bilete la concertele lor sunt extrem de ridicate.

Pentru concertele din România, cel mai ieftin bilet a costat 199 de lei și cel mai scump a fost 4.915 lei.

Prețurile biletelor la concertul Coldplay de la București:

  • Categoria 6: 199 lei
  • Categoria 5: 300 lei
  • Categoria 4: 415 lei
  • Categoria 3: 585 lei
  • Categoria 2: 645 lei
  • Categoria 1: 725 lei
  • Standing A: 480 lei
  • Calypso Seats: 990 lei
  • Supersolis Experience: 1.333 lei
  • Kubik Experience: 1608 lei
  • Floris Early Entry Experience: 1.307 lei
  • Kaotica Lounge Experience : 2.736 lei
  • Ultimate Specheres Experience: 4.915 lei

Intră acum pe canalul iAM Sport de WhatsApp și afli instant toate știrile care contează!

Urmărește iAMsport.ro și pe Google News, Facebook sau YouTube. Zi de zi ai conținut de ultimă oră din lumea sportului.

Adaugă comentariu

Pentru a comenta, trebuie să fii logat. Dacă ai deja un cont, intră în cont aici. Daca nu ai cont, click aici pentru a crea un cont nou.

Jude Bellingham a petrecut cu vedete precum Idris Elba și Virgil van Dijk la lansarea Gin & Juice a lui Dr Dre și Snoop Dogg
Jude Bellingham a petrecut cu vedete precum Idris Elba și Virgil van Dijk la lansarea Gin & Juice a lui Dr Dre și Snoop Dogg
Jude Bellingham a petrecut cu vedete precum Idris Elba și Virgil van Dijk la lansarea Gin & Juice a lui Dr Dre și Snoop Dogg
Cum arată soția lui Cristi Chivu. Adelina a fost prezentă pe Giulești, la meciul Rapid - CFR Cluj
Cum arată soția lui Cristi Chivu. Adelina a fost prezentă pe Giulești, la meciul Rapid - CFR Cluj
Cum arată soția lui Cristi Chivu. Adelina a fost prezentă pe Giulești, la meciul Rapid - CFR Cluj
Cristiano Ronaldo, vacanță de vis la Marea Roșie. Georgina i-a fost alături starului portughez
Cristiano Ronaldo, vacanță de vis la Marea Roșie. Georgina i-a fost alături starului portughez
Cristiano Ronaldo, vacanță de vis la Marea Roșie. Georgina i-a fost alături starului portughez
Zeta, scoasă din sărite de un jucător de la CFR Cluj: ”Fiica mea și-a dat seama de unele lucruri”
Zeta, scoasă din sărite de un jucător de la CFR Cluj: ”Fiica mea și-a dat seama de unele lucruri”
Zeta, scoasă din sărite de un jucător de la CFR Cluj: ”Fiica mea și-a dat seama de unele lucruri”
Cel mai sexy fan de la Slobozia - FCSB! Alexandru Pantea a venit să își susțină colegii, alături de iubita sa. Cât de frumoasă este Alina
Cel mai sexy fan de la Slobozia - FCSB! Alexandru Pantea a venit să își susțină colegii, alături de iubita sa. Cât de frumoasă este Alina
Cel mai sexy fan de la Slobozia - FCSB! Alexandru Pantea a venit să își susțină colegii, alături de iubita sa. Cât de frumoasă este Alina
Ce pasiune are fostul căpitan al Rapidului? Giani Kiriță a ramas ”mască” când l-a văzut: ”Ești robot”
Ce pasiune are fostul căpitan al Rapidului? Giani Kiriță a ramas ”mască” când l-a văzut: ”Ești robot”
Ce pasiune are fostul căpitan al Rapidului? Giani Kiriță a ramas ”mască” când l-a văzut: ”Ești robot”

Cele mai citite

Cum arată Ioan Niculae la 70 de ani. Are probleme grave după ce amanta l-a trădat ”pentru 10 milioane € cash”
Cum arată Ioan Niculae la 70 de ani. Are probleme grave după ce amanta l-a trădat ”pentru 10 milioane € cash”
Diverse  |  19 Iulie 2024, 10:03
1.
Cum arată Ioan Niculae la 70 de ani. Are probleme grave după ce amanta l-a trădat ”pentru 10 milioane € cash”
Gică Popescu a lămurit zvonurile provocate de relația dintre Gică Craioveanu și fosta lui iubită: ”Cea mai mare minciună”
Gică Popescu a lămurit zvonurile provocate de relația dintre Gică Craioveanu și fosta lui iubită: ”Cea mai mare minciună”
Special  |  20 Iulie 2024, 09:48
2.
Gică Popescu a lămurit zvonurile provocate de relația dintre Gică Craioveanu și fosta lui iubită: ”Cea mai mare minciună”
George Copos nu se dezminte nici în închisoare. Cum încerca fostul patron al Rapidului să ”fure” din pastele lui Gică Popescu: ”George, de ce sari peste mijlocași?”
George Copos nu se dezminte nici în închisoare. Cum încerca fostul patron al Rapidului să ”fure” din pastele lui Gică Popescu: ”George, de ce sari peste mijlocași?”
Special  |  18 Iulie 2024, 19:08
3.
George Copos nu se dezminte nici în închisoare. Cum încerca fostul patron al Rapidului să ”fure” din pastele lui Gică Popescu: ”George, de ce sari peste mijlocași?”
RECALCULARE Ce se întâmplă cu 1.000.000 de pensii începând de luni? Șeful Casei de Pensii anunță
RECALCULARE Ce se întâmplă cu 1.000.000 de pensii începând de luni? Șeful Casei de Pensii anunță
RECALCULARE Ce se întâmplă cu 1.000.000 de pensii începând de luni? Șeful Casei de Pensii anunță
ACUZAȚII Pensionarii vor da bani înapoi după recalcularea pensiei. Cum răspunde ministrul Muncii?
ACUZAȚII Pensionarii vor da bani înapoi după recalcularea pensiei. Cum răspunde ministrul Muncii?
ACUZAȚII Pensionarii vor da bani înapoi după recalcularea pensiei. Cum răspunde ministrul Muncii?
VIDEO Cum a ajuns un Boeing al lui Ceaușescu să alimenteze armata SUA? Unde a dispărut al doilea?
VIDEO Cum a ajuns un Boeing al lui Ceaușescu să alimenteze armata SUA? Unde a dispărut al doilea?
VIDEO Cum a ajuns un Boeing al lui Ceaușescu să alimenteze armata SUA? Unde a dispărut al doilea?
Știri de ultimă oră din sport
Fotbalistul dorit de FCSB, făcut praf: "Un no-name. Vedetă peste noapte"
exclusiv Fotbalistul dorit de FCSB, făcut praf: "Un no-name. Vedetă peste noapte"
SuperLiga   |  21 Iulie 2024, 16:31
Fotbalistul dorit de FCSB, făcut praf: "Un no-name. Vedetă peste noapte"
Concluziile lui Victor Angelescu, după remiza dintre Rapid și CFR Cluj: ”Trebuie să vedem cum ne adaptăm la antrenor și staff”
Concluziile lui Victor Angelescu, după remiza dintre Rapid și CFR Cluj: ”Trebuie să vedem cum ne adaptăm la antrenor și staff”
SuperLiga   |  21 Iulie 2024, 16:23
Concluziile lui Victor Angelescu, după remiza dintre Rapid și CFR Cluj: ”Trebuie să vedem cum ne adaptăm la antrenor și staff”
Șumudică a dat verdictul despre parcursul lui Neil Lennon la Rapid. Cum va fi văzut noul antrenor de către suporteri după Rapid - CFR Cluj
Șumudică a dat verdictul despre parcursul lui Neil Lennon la Rapid. Cum va fi văzut noul antrenor de către suporteri după Rapid - CFR Cluj
SuperLiga   |  21 Iulie 2024, 15:42
Șumudică a dat verdictul despre parcursul lui Neil Lennon la Rapid. Cum va fi văzut noul antrenor de către suporteri după Rapid - CFR Cluj
Ce transferuri pregătește CFR Cluj după egalul cu Rapid + "Adevărul" despre aducerea lui Louis Munteanu
Ce transferuri pregătește CFR Cluj după egalul cu Rapid + "Adevărul" despre aducerea lui Louis Munteanu
SuperLiga   |  21 Iulie 2024, 15:32
Ce transferuri pregătește CFR Cluj după egalul cu Rapid + "Adevărul" despre aducerea lui Louis Munteanu
Neil Lennon a confirmat următorul transfer al Rapidului: ”Va aduce calitate lotului”
Neil Lennon a confirmat următorul transfer al Rapidului: ”Va aduce calitate lotului”
Fotbal   |  21 Iulie 2024, 15:15
Neil Lennon a confirmat următorul transfer al Rapidului: ”Va aduce calitate lotului”
Fără titlu din 2003 în România, Rapid ar avea o singură contracandidată dacă ar juca în Scoția, conform lui Neil Lennon: ”Cu bugetul lor...”
video Fără titlu din 2003 în România, Rapid ar avea o singură contracandidată dacă ar juca în Scoția, conform lui Neil Lennon: ”Cu bugetul lor...”
SuperLiga   |  21 Iulie 2024, 14:28
Fără titlu din 2003 în România, Rapid ar avea o singură contracandidată dacă ar juca în Scoția, conform lui Neil Lennon: ”Cu bugetul lor...”
Kevin De Bruyne, aproape de plecarea de la Manchester City!
Kevin De Bruyne, aproape de plecarea de la Manchester City!
Premier League   |  21 Iulie 2024, 13:55
Kevin De Bruyne, aproape de plecarea de la Manchester City!
Ce lovitură a încercat Gigi Becali! Jucătorul care a impresionat la CFR Cluj, dorit de FCSB
Ce lovitură a încercat Gigi Becali! Jucătorul care a impresionat la CFR Cluj, dorit de FCSB
SuperLiga   |  21 Iulie 2024, 13:38
Ce lovitură a încercat Gigi Becali! Jucătorul care a impresionat la CFR Cluj, dorit de FCSB
Unde poţi vedea România-Olanda online, la TV sau în aer liber, meciul din optimile EURO 2024
Unde poţi vedea România-Olanda online, la TV sau în aer liber, meciul din optimile EURO 2024
Unde poţi vedea România-Olanda online, la TV sau în aer liber, meciul din optimile EURO 2024
BAC 2024. Încep probele scrise la examenul de Bacalaureat. Ce reguli noi trebuie să respecte candidaţii
BAC 2024. Încep probele scrise la examenul de Bacalaureat. Ce reguli noi trebuie să respecte candidaţii
BAC 2024. Încep probele scrise la examenul de Bacalaureat. Ce reguli noi trebuie să respecte candidaţii
Alimentele care scad glicemia. Puţini ştiu cât de benefice sunt
Alimentele care scad glicemia. Puţini ştiu cât de benefice sunt
Alimentele care scad glicemia. Puţini ştiu cât de benefice sunt
video ”Mini-revoluție” pregătită la Dinamo! Câți jucători mai vrea Zeljko Kopic la ”câini”: ”Mai căutăm!”
SuperLiga   |  16:45
”Mini-revoluție” pregătită la Dinamo! Câți jucători mai vrea Zeljko Kopic la ”câini”: ”Mai căutăm!”
exclusiv Fotbalistul dorit de FCSB, făcut praf: "Un no-name. Vedetă peste noapte"
SuperLiga   |  16:31
Fotbalistul dorit de FCSB, făcut praf: "Un no-name. Vedetă peste noapte"
Concluziile lui Victor Angelescu, după remiza dintre Rapid și CFR Cluj: ”Trebuie să vedem cum ne adaptăm la antrenor și staff”
SuperLiga   |  16:23
Concluziile lui Victor Angelescu, după remiza dintre Rapid și CFR Cluj: ”Trebuie să vedem cum ne adaptăm la antrenor și staff”
exclusiv Șeful Petrolului dezvăluie care este situația financiară a ploieștenilor și discuțiile cu Mehmet Topal: "Nu i-am ascuns...
SuperLiga   |  15:48
Șeful Petrolului dezvăluie care este situația financiară a ploieștenilor și discuțiile cu Mehmet Topal: "Nu i-am ascuns nimic, pentru că riscam!"
Șumudică a dat verdictul despre parcursul lui Neil Lennon la Rapid. Cum va fi văzut noul antrenor de către suporteri după...
SuperLiga   |  15:42
Șumudică a dat verdictul despre parcursul lui Neil Lennon la Rapid. Cum va fi văzut noul antrenor de către suporteri după Rapid - CFR Cluj
Ce transferuri pregătește CFR Cluj după egalul cu Rapid + "Adevărul" despre aducerea lui Louis Munteanu
SuperLiga   |  15:32
Ce transferuri pregătește CFR Cluj după egalul cu Rapid + "Adevărul" despre aducerea lui Louis Munteanu
exclusiv Se naște o nouă forță în România? Milionarul care e gata să devină acționar majoritar la un club de tradiție
Liga 2   |  15:19