exclusiv Mai multe legende ale Stelei, numite ”copilașii” lui Valentin Ceaușescu de Lăcătuș și Balint: ”S-au adunat pe lângă dânsul”
Galerie foto(9) Galerie foto (9 fotografii): Mai multe legende ale Stelei, numite ”copilașii” lui Valentin Ceaușescu de Lăcătuș și Balint: ”S-au adunat pe lângă dânsul”
Rareș Stamate | Publicat: 12.05.2026 19:59 | Actualizat: 12.05.2026 23:43
Invitați la Interviurile iAMsport cu Remus Răureanu, foștii mari atacanți ai Stelei, Marius Lăcătuș (62 de ani) și Gabi Balint (63 de ani), și-au amintit ce percepție aveau despre unii dintre colegii lor mai experimentați din legendara echipă care a câștigat CCE în 1986.
Nu rata știrile, emisiunile și cele mai tari clipuri iAMsport.ro
- Noi ediții a seriei Interviurile iAMsport cu Remus Răureanu apar marțea, de la ora 19:00. Episodul cu Marius Lăcătuș și Gabi Balint poate fi urmărit ACUM, pe Youtube iAMsport.ro.
Campioană a Europei în 1986, Steaua a reușit cea mai mare performanță din istoria fotbalului românesc cu o echipă formată numai din fotbaliști autohtoni, cu un lot echilibrat, compus și din tineri promițători, și din jucători ceva mai experiemntați.
Gabi Balint: ”Nu eram prieteni toți, dar ne respectam și luptam unul pentru celălalt”
Lăcătuș și Balint făceau parte din a doua categorie, iar acum, la 40 de ani de la legendarul triumf de la Sevilla, cei doi și-au amintit, într-un dialog cu Remus Răureanu, despre cum mai vorbeau pe la spatele colegilor mai mari despre apropierea lor de Valentin Ceaușescu.
Marius Lăcătuș: Când unul dintre jucătorii noștri intra într-un conflict cu cineva, cred că în 10-20 de secunde toată echipa era acolo! Eram o echipă unită, chiar dacă mai mustăceam și spuneam noi câteodată: ”Ia uite, copilașii lui tov. Vali s-au adunat pe lângă dânsul!”. Și mă refer la Loți Boloni, la Tudorel Stoica, la Victor Pițurcă. Era normal să aibă o relație mai apropiată cu ei, erau jucători cu mai multă experiență, dar noi atunci mai ziceam: ”Iar s-au dus ăștia pe lângă el!”.

Gabi Balint: Deci, nu eram prieteni toți, prieteni... știi ce înseamnă prieteni. Dar ne respectam și, când eram împreună, luptam unul pentru celălalt. Adică simțeam că facem parte toți dintr-o familie, asta simțeam! Că după aia, după meciuri, mai ieșeam pe grupuri, erau unii și alții... e normal!
Marius Lăcătuș: Unii erau mai tineri, unii erau necăsătoriți... adică nu puteai tot timpul să zici: ”Azi ieșim toți”. Ieșeam de multe ori împreună cu toții, dar nu mereu, mai mergeai la discotecă...
Adaugă comentariu
Pentru a comenta, trebuie să fii logat. Dacă ai deja un cont, intră în cont aici. Daca nu ai cont, click aici pentru a crea un cont nou.






Cele mai citite







