live blog Jaqueline Cristian, eliminată de Angelique Kerber. Echipajul de 8+1 salvează onoarea canotajului românesc. Când are David Popovici finala la 200 de m liber + Româncele, OUT și din proba de dublu de la tenis
!["Draculina" mai are încă o șansă al dublu, unde face pereche cu Ana Bogdan](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F29%2F19510%2F17222562131dcdbd31.jpg&w=960&h=640&c=1)
Redactia | Publicat: 29.07.2024 19:10 | Actualizat: 29.07.2024 19:12
29 iulie 2024 poate fi o zi de ținut minte pentru sportul românesc. David Popovici evoluează în finala probei de 200 de metri liber din cadrul Jocurilor Olimpice de la Paris. Românul este marele favorit al întrecerii în condițiile în care a stabilit cel mai bun timp atât în serii cât și în semifinalele desfășurate duminică.
UPDATE: Perechea română Ana Bogdan/Jaqueline Cristian a fost învinsă de cuplul japonez Shuko Aoyama/Ena Shibahara cu 6-2, 6-3, luni, în prima rundă a competiţiei de tenis dublu feminin, la Jocurile Olimpice de la Paris.
Niponele s-au impus după o oră şi 18 minute de joc.
România nu mai are, astfel, nicio reprezentantă în turneul olimpic de tenis, găzduit de arenele de la Roland Garros, scrie Agerpres.
UPDATE: Jaqueline Cristian a fost eliminată dramatic în 16-imile turneului de tenis. Angelique Kerber a bătut-o pe româncă în trei seturi 6-4, 3-6, 6-4, iar după eliminările Irinei Begu și a Anei Bogdan, România nu mai are nicio reprezentantă în competiția de simplu.
UPDATE: Ovidiu Ionescu a fost eliminat surprinzător din proba de simplu a concursului de tenis de masă de al JO de la Paris.
El a pierdut cu scorul de 4-1 în fața croatului Andrej Gacina și termină competiția pe locul 33. Este a doua eliminare pentru sportivul nostru după ce duminică a părăsit și întrecerea de dublu mixt, alături de Bernadette Szocs.
UPDATE: Vlad Stancu a terminat penultimul seriile probei de 800 de m de la Jocurile Olimpice de la Paris. Cu un timp de 8:20.78 el l-a depășit doar pe reprezentantul statului Monaco.
UPDATE: Echipajul de 8+1 câștigă detașat seria în care a concurat alături de adversarele din Statele Unite și Italia. Cu timpul de 6.12.31, fetele noastre merg direct în finala pentru medalii și se anunță a fi unele dintre favoritele la câștigarea aurul olimpic.
UPDATE: În seriile de la 8+1, echipajul masculin va merge în recalificări după ce a terminat pe locul 4, ultimul, cu un timp de 5:55:82. Ei au terminat cursa le mai bine de 25 de secunde de echipajul câștigător!
UPDATE: Și echipajul feminin de 4 vâsle a avut aceeași soartă câteva minute mai târziu. A terminat cu un loc mai susdecât fetele, pe 4, dar tot insuficient pentru a depăși faza recalificărilor și a continua competiția din capitala Franței.
Timpul înregistrat de echipajul compus din Mădălina Moroşan, Emanuela Ciotău, Alexandra Ungureanu şi Patricia Cireş a fost de 6.33.84.
UPDATE: Echipajul de 4 vâsle masculin compus din Leontin Nuțescu, Andrei Lungu, Florin Horodişteanu, Ioan Prundeanu a terminat pe locul 5, ultimul, în recalificările probei în care au luat startul la JO de la Paris.
Cu timpul de 5:56:32, tricolorii au ratat astfel prezența în finala pentru medalii, garantată doar pentru primele două clasate la finalul celor 2000 m.
Bilanțul delegației României poate conține în sfârșit prima medalie la actuala ediție a Jocurile Olimpice de la Paris.
După ce a cucerit două medalii aur la Campionatele Mondiale și alte patru la Campionatele Europene, David Popovici are șansa să își îmbunătățească palmaresul cu cea mai valoroasă distincție.
Popovici, principal favorit la 200 de metri liber
După evoluțiile sale de până acum și forma arătată de înotătorul de 19 ani, toată lumea speră ca pentru prima oară de la startul comeptiției, imnul României să se audă în capitala Franței.
În afara lui David Popovici, luni vor mai evolua în recalificări și 4 echipaje ale lotului național de canotaj, două în recalificări și două în serii.
Iată programul al acestei zile pentru sportivii români care concurează la Paris:
Canotaj
12:20 patru vâsle masculin - recalificări: Leontin Nuțescu, Andrei Lungu, Florin Horodişteanu, Ioan Prundeanu
12:30 patru vâsle feminin - recalificări: Mădălina Moroşan, Emanuela Ciotău, Alexandra Ungureanu şi Patricia Cireş
12:40 8 plus unu masculin - serii: Ştefan Berariu, Constantin Adam, Mihăiță Țigănescu, Mugurel Semciuc, Marius Cozmiuc, Sergiu Bejan, Claudiu Neamțu, Florin Lehaci, Adrian Munteanu
13:00 8 plus unu feminin - serii: Maria Magdalena Rusu, Roxana Anghel, Ancuța Bodnar, Maria Lehaci, Adriana Adam, Amalia Bereş, Ioana Vrînceanu, Simona Radiş, Victoria Ştefania Petreanu
Ciclism - mountain bike
15:10 Cross-country masculin (finala): Ede Molnar
Înot
12:28 800 m liber masculin - serii: Vlad Stancu
21:40 200 m liber masculin - finala: David Popovici
Tenis
13:00 simplu feminin - turul II (Terenul 14): Jaqueline Cristian - Angelique Kerber (Germania)
Tenis de masă
12:00 simplu masculin - turul I: Ovidiu Ionescu - Andrej Gacina (Croația)
22:00 simplu feminin - turul II: Elizabeta Samara - I-Ching Cheng (Taiwan)
22:00 simplu masculin - turul II: Eduard Ionescu - Cheng-Jui Kao (Taiwan)
Intră acum pe canalul iAM Sport de WhatsApp și afli instant toate știrile care contează!
Urmărește iAMsport.ro și pe Google News, Facebook sau YouTube. Zi de zi ai conținut de ultimă oră din lumea sportului.
Adaugă comentariu
Pentru a comenta, trebuie să fii logat. Dacă ai deja un cont, intră în cont aici. Daca nu ai cont, click aici pentru a crea un cont nou.
![David Popovici se luptă în finala de la 200m liber cu un angajat la un magazin de pescuit! Poveste incredibilă: i-a cerut șefului concediu pentru a putea participa la Jocurile Olimpice](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F29%2F19544%2F1722272752b62de47c.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Camelia Potec, despre așteptările pe care le au românii de la David Popovici: ”O medalie trebuie câștigată într-o finală olimpică. Nu a avut loc încă!”](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F29%2F19530%2Fc150-4b93495d-172226298341a6baa6.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Ce interdicție au primit operatorii TV la Jocurile Olimpice de la Paris: ”Pentru a evita stereotipurile și sexismul”](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F29%2F19522%2Fc150-3c7dedbd-17222482482a9c2f64.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Vlad Stancu, probleme de sănătate la Jocurile Olimpice: ”Respirator și muscular sunt la pământ”](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F29%2F19525%2F1722252014f7f26906.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Discursul ținut de David Popovici care a atras multe aprecieri: ”Mi se pare genial” / ”E cel mai important aur”](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F29%2F19523%2F1722248514c3e6aebe.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Un cunoscut jurnalist, exclus din echipa de comentatori de la JO 2024. Ce a spus în direct despre înotătoarele Australiei](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F29%2F19515%2F1722238570e72b4015.jpg&w=540&h=360&c=1)
Cele mai citite
![Bernadette Szocs, în lacrimi după înfrângerea de la Jocurile Olimpice: ”Îmi pare rău că i-am dezamăgit pe români”](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F28%2F19483%2Fc150-8a61271c-172218287178a5419e.jpg&w=540&h=360&c=1)
![El e noul favorit să preia echipa națională după refuzul lui Gică Hagi! Varianta ”de avarie” a FRF](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F28%2F19496%2F172219467240b0d9f6.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Gică Popescu, dezvăluiri despre perioada petrecută după gratii: ”Eram cu MM, nu o să uit niciodată camera de 1,3 m lățime” / ”Îmi vine momentul ăla în cap”](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F27%2F19446%2F1722103249cf6ca9e5.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Pensionarii primesc bani în plus înainte de marea RECALCULARE. În ce zi din august se fac plățile](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fnewsweek.ro%2Fresize%2FhMbrEn--RXFGpliPCMRc4h3AKa1Te9RR8w8JJIkVDNU%2Fresize%3Afit%3A800%3A600%3A0%2Fgravity%3Ace%2FaHR0cHM6Ly9uZXdzd2Vlay5yby9zdG9yYWdlL3N0b3JhZ2UvbWVkaWEvMjAyNC9KdWx5LzFiYWFmOTcwMDc3MWE2MmMzNTYxZGM4ODU3ZjA5Y2I0LmpwZw.jpg&w=540&h=360&c=1)
![VIDEO De ce nu sunt avioanele F-16 cheia rãzboiului din Ucraina. Ce ar mai trebui](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fnewsweek.ro%2Fresize%2FH9nGkq7jo8BdlG87kLsHQKTE-ZCORSAcU92i6tXKP6s%2Fresize%3Afit%3A800%3A600%3A0%2Fgravity%3Ace%2FaHR0cHM6Ly9uZXdzd2Vlay5yby9zdG9yYWdlL3N0b3JhZ2UvbWVkaWEvMjAyNC9KdWx5LzNhM2I2ZDMyODVjZmU3M2M2NjM2YTljNTY1Nzc5NDczLmpwZw.jpg&w=540&h=360&c=1)
![„Cina cea de Taină” , pictura ce nu trebuia să mai existe. Lucrarea, subiect de scandal la Olimpiadă](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fnewsweek.ro%2Fresize%2FlkMiXq6iImgoK7R_sbX4wSK2Un7ciWiRxzP9zdEnqo8%2Fresize%3Afit%3A800%3A600%3A0%2Fgravity%3Ace%2FaHR0cHM6Ly9uZXdzd2Vlay5yby9zdG9yYWdlL3N0b3JhZ2UvbWVkaWEvMjAyNC9KdWx5LzFlYzFjOTI5MDVmZjMzZmE4NjIzY2E1ODg5M2QzZjJhLmpwZw.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Camelia Potec, despre așteptările pe care le au românii de la David Popovici: ”O medalie trebuie câștigată într-o finală olimpică. Nu a avut loc încă!”](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F29%2F19530%2Fc150-4b93495d-172226298341a6baa6.jpg&w=540&h=360&c=1)
![OFICIAL | Revenire neașteptată la CFR Cluj! Cine este fotbalistul adus înapoi la club de Dan Petrescu](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F29%2F19541%2F1722268755cfbbf7e7.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Jaqueline Cristian, eliminată de Angelique Kerber. Echipajul de 8+1 salvează onoarea canotajului românesc. Când are David Popovici finala la 200 de m liber + Româncele, OUT și din proba de dublu de la tenis](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F29%2F19510%2F17222562131dcdbd31.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Mihai Stoichiță, întâlnire cu antrenorul favorit să îl înlocuiască pe Edi Iordănescu! Cei doi s-au văzut în ziua în care Gică Hagi a refuzat naționala](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F29%2F19536%2F1722267604004f5df9.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Mutare neașteptată în Formula 1! Cu ce echipă a semnat Carlos Sainz](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F29%2F19537%2F172226579834ed6430.jpg&w=540&h=360&c=1)
![OFICIAL | Alex Pașcanu a fost prezentat în SuperLiga! Pe câte sezoane a semnat fundașul](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F29%2F19532%2F172226336137e5c1bb.jpg&w=540&h=360&c=1)
![FRF, prima reacție după refuzul lui Gică Hagi de a fi selecționerul României: ”Mai devreme sau mai târziu, va conduce echipa națională”](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F29%2F19529%2Fc150-139b1f05-1722263074ca190620.jpg&w=540&h=360&c=1)
![OFICIAL | CFR Cluj s-a despărțit de un jucător după înfrângerea cu Universitatea Craiova](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F29%2F19528%2F1722262148e8dd5f02.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Unde poţi vedea România-Olanda online, la TV sau în aer liber, meciul din optimile EURO 2024](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamnews.ro%2Fimg.php%3Fu%3Dhttps%253A%252F%252Fiamnews.ro%252Fuploads%252Fmodules%252Fnews%252F0%252F2024%252F6%252F30%252F223%252F17197744921ab9c700.jpg%26w%3D300%26h%3D250%26c%3D1&w=540&h=360&c=1)
![BAC 2024. Încep probele scrise la examenul de Bacalaureat. Ce reguli noi trebuie să respecte candidaţii](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamnews.ro%2Fimg.php%3Fu%3Dhttps%253A%252F%252Fiamnews.ro%252Fuploads%252Fmodules%252Fnews%252F0%252F2024%252F6%252F28%252F221%252F1719609981505e748c.jpg%26w%3D300%26h%3D250%26c%3D1&w=540&h=360&c=1)
![Alimentele care scad glicemia. Puţini ştiu cât de benefice sunt](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamnews.ro%2Fimg.php%3Fu%3Dhttps%253A%252F%252Fiamnews.ro%252Fuploads%252Fmodules%252Fnews%252F0%252F2024%252F6%252F26%252F217%252F1719397594c01d451d.jpg%26w%3D300%26h%3D250%26c%3D1&w=540&h=360&c=1)