Delirul. Dumitru Graur scrie despre ”personajul uluitor” numit Gigi Becali, după sărbătoarea de titlu a FCSB
![Editorial Dumitru Graur după FCSB - CFR Cluj](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F5%2F12%2F15554%2F1715520692ddddedd6.jpeg&w=960&h=640&c=1)
Dumitru Graur | Publicat: 12.05.2024 16:31 | Actualizat: 12.05.2024 19:53
Conform DEX, vorbim despre un substantiv neutru, a cărui explicație lingvistică este următoarea:
1. Tulburare a conștiinței, manifestată prin halucinații, aiurări, iluzii etc., întâlnită în unele boli mintale, în stări febrile etc.
2. (figurat) Stare de exaltare, de extaz, de frenezie; entuziasm excesiv.
Ar fi probabil exagerat dacă am lua în considerare primul punct al acestei explicații pentru a caracteriza comportamentul celebrului patron al echipei FCSB, proaspăta campioană a României la fotbal, după o pauză de 9 ani. Deși, cine știe, utilă ar putea fi opinia unui doctor psihiatru.
Dumitru Graur, după sărbătoarea de titlu a FCSB
Al doilea punct al explicației se potrivește, însă, ca o mănușă pentru spectacolul pe care Gigi Becali l-a oferit gratuit sâmbătă seara tuturor celor care au rămas, târziu în noapte, să urmărească emisiunile TV după meciul cu CFR Cluj. Care meci, încheiat cu victoria clujenilor, chiar n-a contat absolut deloc, nu a afectat în niciun fel atmosfera de sărbătoare și bucurie nestăpânită care a domnit pe Arena Națională și mai apoi în afara ei, până în centrul Bucureștiului.
FCSB sau Steaua cum tot mai multe voci țin să-i spună din nou a câștigat pe merit noul titlu de campioană a fotbalului românesc, iar sărbătoarea care a urmat a avut logica sa. Dacă aș spune că personal mi s-a părut disproporționată, gândind la valoarea reală a fotbalului românesc, i-aș contrazice desigur pe cei aproape 55.000 de spectatori de pe Arena Națională, cu toții trup și suflet pentru culorile roș-albastre.
FCSB/Steaua rămâne un adevărat fenomen al sportului românesc, nimeni și nimic nefiind în stare să explice această iubire necondiționată, cu zeci de mii de oameni încolonați într-o stare de spirit care se ridică foarte mult deasupra jocului propriu-zis, al valorii echipei favorite.
A existat o vreme când însuși patronul a fost gelos pe această iubire, el a făcut tot ce-a putut pentru a-i îndepărta pe suporteri, a plecat din Ghencea, a dispus ca echipa să joace pe la Giurgiu sau în Berceni, dar în cele din urmă a trebuit să se declare învins. Fiindcă fanii l-au învins până și pe Becali în iubirea lor pentru FCSB/Steaua.
Pe cel puțin două posturi de televiziune, Gigi Becali a ieșit public ca un triumfător, acceptând cu falsă umilință laudele care curgeau din toate părțile. A avut grijă să mulțumească în primul rând divinității, fără ajutorul căreia, spunea, nu s-ar fi putut întâmpla miracolul câștigării titlului.
"Dumnezeu însuși i-ar fi dat un avertisment"
La 0-4 cu Rapid, Dumnezeu însuși i-ar fi dat un avertisment, împingându-l spre rugăciuni și fapte creștinești. Noroc cu turla poleită cu aur, ridicată de curând bisericii construite în Pipera, lucrare desigur pe placul Domnului și care va contribui în mod sigur, cum spune Gigi, la viitorul parcurs european al formației sale.
De aici trecem direct în delir. Starea de exaltare și de frenezie merge până acolo încât câștigurile ce se prefigurează se numără cu zecile de milioane de euro. Douăzeci de milioane, treizeci de milioane... Nu mai are rost să vorbim de tururile preliminare, turul întâi, turul doi, turul trei - astea-s pentru neputincioși, să trecem direct la play-off.
Și apoi la grupe! Acolo ne așteaptă nu trei, ci chiar patru partide pe teren propriu după noua formă de organizare a Ligii campionilor. Dacă la un meci din Ligă se vând vreo 50.000 de bilete la 100 de euro (că este spectacol de gală, suporterii sigur vor plăti câte 5 milioane de lei pe un bilet!), uite cum ajungem la 5 milioane de euro numai din bilete.
Deci 4 meciuri x 5 milioane = 20.000.000 euro doar din biletele vândute, gândește Gigi. Stai că mai câștigăm vreo două milioane doar din participare, plus milioanele din partidele câștigate (!) și market-pool, păi uite cum ajungem la vreo 30 de milioane de euro. Poate chiar 40 de milioane...
Povestea cu pielea ursului din pădure nu se aplică aici. Becali e prea sigur de invincibilitatea echipei sale, mai ales că va aduce el curând vreo doi, trei atacanți, încă un mijlocaș defensiv și doi stoperi. E evident că nu-l doare gura. Și sunt sigur că cea mai mare parte a celor 55.000 de spectatori de Arena Națională, ca și mulți alții, chiar îl cred.
Fiindcă Gigi a devenit el însuși un personaj uluitor, un fenomen care în mod sigur depășește granițele țării. Din cunoștințele mele, pe care nu le consider puține, nu există în lumea fotbalului mondial un personaj similar. Până și celebrul Jesus Gil y Gil, fost primar la Marbella și președinte la Atletico Madrid, care odată a pălmuit un ziarist, joacă la copii și juniori pe lângă Gigi al nostru!
Ce spuneți, dacă Becali ar candida mâine la postul de primar al Bucureștiului, cei 55.000 de oameni de ieri seară de pe stadion, ca și celelalte mii de pe stradă la parada campionilor, l-ar vota?
Intră acum pe canalul iAM Sport de WhatsApp și afli instant toate știrile care contează!
Urmărește iAMsport.ro și pe Google News, Facebook sau YouTube. Zi de zi ai conținut de ultimă oră din lumea sportului.
Adaugă comentariu
Pentru a comenta, trebuie să fii logat. Dacă ai deja un cont, intră în cont aici. Daca nu ai cont, click aici pentru a crea un cont nou.
![Editorial Andrei Ciobanu: Nu eșecul deranjează cel mai tare, ci atitudinea roș-albaștrilor!](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F26%2F19400%2F172202749930fd139d.jpeg&w=540&h=360&c=1)
![Editorial Ștefan Beldie: ”Dacă Hagi va fi selecționer, mulți își vor dori să 'rateze'”](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F25%2F19325%2F1721904541d4b9832c.jpeg&w=540&h=360&c=1)
![Andrei Ciobanu, primele concluzii după FCSB - Maccabi: "Nimic nu e jucat!"](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F23%2F19270%2F172176373543bf86e0.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Editorial Andrei Ciobanu: Edi a plecat la fix! Important e pe cine aducem în loc. Gică Hagi e o variantă excelentă, dar are o mare problemă](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F22%2F19207%2F17216652179c9a5e20.jpeg&w=540&h=360&c=1)
![Inima nouă a Craiovei. Marius Mitran remarcă schimbarea pozitivă din jocul oltenilor](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F22%2F19200%2F17216540021f832292.jpeg&w=540&h=360&c=1)
![”FCD în ADN”. Dan Capatos este entuziasmat de victoria lui Dinamo cu Petrolul, dar nu-i iartă pe conducătorii clubului](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F22%2F19181%2F172164899973d6c2d0.jpg&w=540&h=360&c=1)
Cele mai citite
![Utilizat rar de Hagi, Gică Popescu a vorbit cu fiul său despre retragerea din fotbal: ”Vreau să fii fericit!”. Decizia luată de Nicolas înaintea noului sezon și mesajul ”Regelui”](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F24%2F19301%2F1721842748d4da9e5b.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Gică Popescu, despre ”cel mai antipatic antrenor” din cariera sa: ”Mi-a făcut o chestie foarte urâtă”](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F24%2F19295%2F1721829431f228e402.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Câți spectatori au asistat, de fapt, la FCSB - Maccabi Tel Aviv. Avem numărul real! Gigi Becali, după ce asistența a fost ”umflată”: ”Ai ceva la cap?”](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F25%2F19320%2F1721896727ed687d1d.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Care pensionari trebuie sa meargă la Casa de Pensii până la finalul lunii iulie? Ce pot pierde?](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fnewsweek.ro%2Fresize%2F4yagphQbfbRAzWQiDaxmVhd-8wChSXHr0I-jF5dwSFQ%2Fresize%3Afit%3A800%3A600%3A0%2Fgravity%3Ace%2FaHR0cHM6Ly9uZXdzd2Vlay5yby9zdG9yYWdlL3N0b3JhZ2UvbWVkaWEvMjAyNC9KdWx5L2IyMzZmMDA0Njk4OWE5ZTc1ZjNmZGY0NzIwNDM0NmQ4LTMuanBn.jpg&w=540&h=360&c=1)
![România primește de la Coreea de Sud, în compensare, 736.000.000 $ pentru că a cumpărat tunuri K9](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fnewsweek.ro%2Fresize%2FFyb9pg94bj-67fkHGX47dUNr3KLVOr6FE9Jth3pBdDM%2Fresize%3Afit%3A800%3A600%3A0%2Fgravity%3Ace%2FaHR0cHM6Ly9uZXdzd2Vlay5yby9zdG9yYWdlL3N0b3JhZ2UvbWVkaWEvMjAyNC9KdWx5L2RmNTExOWNhZmE0NDUyMTJkZmI0NmI2MWExZTk3NTczLmpwZw.jpg&w=540&h=360&c=1)
![ALERTĂ Încă 1.200.000 pensionari scapă de plata impozitului pe pensie în septembrie. Ce pensie au?](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fnewsweek.ro%2Fresize%2FPQGpZvv2F95B2VyjmObSSqH1xdQDi5exWEDloeZESFA%2Fresize%3Afit%3A800%3A600%3A0%2Fgravity%3Ace%2FaHR0cHM6Ly9uZXdzd2Vlay5yby9zdG9yYWdlL3N0b3JhZ2UvbWVkaWEvMjAyNC9KdWx5LzA4ZTQzZTg0MGQ5MjVmZDU3YWUyOTlhMGE5YjY5ZTcyLmpwZw.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Elias Charalambous, discurs fără precedent după eșecul cu Oțelul: ”Dacă va trebui să continuăm cu 11-13 jucători, o vom face!”](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F26%2F19399%2F1722027571dc2edc92.jpeg&w=540&h=360&c=1)
![Dorinel Munteanu, neînvins în SuperLiga: ”Mă bucură jocul, mă bucură rezultatul!”](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F27%2F19406%2F17220306991b243e7d.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Fanii FCSB au izbucnit după eșecul cu Oțelul Galați! Ce le-au scandat jucătorilor la finalul partidei](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F27%2F19401%2F1722030385c7d540a1.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Delegația României și-a făcut apariția la ceremonia de deschidere a Jocurilor Olimpice! Imagini spectaculoase de la Paris](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F26%2F19396%2Fc150-8644bf2f-172202236295b4751c.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Oțelul Galați a deschis scorul pe Ghencea după o gafă incredibilă a lui Chiricheș! Ce a făcut fundașul FCSB](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F26%2F19397%2F17220245370eba109d.jpeg&w=540&h=360&c=1)
![Marian Drăgulescu, despre condițiile execrabile în care a stat la o ediție a Jocurilor Olimpice: ”Stăteam 6-7 persoane într-un apartament de trei camere”](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F26%2F19368%2Fc150-d3773b01-172198515891c73443.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Micuța galerie a Oțelului a venit să îi susțină pe jucători la București! Imagini fabuloase din Ghencea](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F26%2F19394%2F172202257427e67b79.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Jucătorul dorit insistent de Gigi Becali la FCSB, prezent în tribune la duelul cu Oțelul](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F26%2F19395%2F1722021369b642f954.jpeg&w=540&h=360&c=1)
![Unde poţi vedea România-Olanda online, la TV sau în aer liber, meciul din optimile EURO 2024](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamnews.ro%2Fimg.php%3Fu%3Dhttps%253A%252F%252Fiamnews.ro%252Fuploads%252Fmodules%252Fnews%252F0%252F2024%252F6%252F30%252F223%252F17197744921ab9c700.jpg%26w%3D300%26h%3D250%26c%3D1&w=540&h=360&c=1)
![BAC 2024. Încep probele scrise la examenul de Bacalaureat. Ce reguli noi trebuie să respecte candidaţii](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamnews.ro%2Fimg.php%3Fu%3Dhttps%253A%252F%252Fiamnews.ro%252Fuploads%252Fmodules%252Fnews%252F0%252F2024%252F6%252F28%252F221%252F1719609981505e748c.jpg%26w%3D300%26h%3D250%26c%3D1&w=540&h=360&c=1)
![Alimentele care scad glicemia. Puţini ştiu cât de benefice sunt](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamnews.ro%2Fimg.php%3Fu%3Dhttps%253A%252F%252Fiamnews.ro%252Fuploads%252Fmodules%252Fnews%252F0%252F2024%252F6%252F26%252F217%252F1719397594c01d451d.jpg%26w%3D300%26h%3D250%26c%3D1&w=540&h=360&c=1)