Demonstrație de forță la Sfântu Gheorghe! Dan Ștefănescu scrie despre victoria la pas obținută de FCSB pe terenul lui Sepsi
![Foto 1/1](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2023%2F9%2F25%2F4391%2F1695632772f3711e8f.jpg&w=960&h=640&c=1)
Dan Ștefănescu | Publicat: 25.09.2023 11:48 | Actualizat: 25.09.2023 14:48
De ani buni, FCSB se chinuie să pună mâna pe un titlu pe care-l visează la fiecare start de sezon și pe care îl reportează pentru ediția viitoare la fiecare final de mai. Ba meciurile din preliminariile cupelor europene, ba pandemia, adversarii, uneori și arbitrii, toți au fost vinovați reali sau închipuiți pentru eșecurile unui club care s-a lăudat multă vreme cu cel mai bun lot din campionat. Dușmanul cel mai mare a fost, totuși, antrenorul din living, cel care a pus frână dezvoltării unora dintre cei mai talentați fotbaliști din Superligă.
De la ultimul titlu, a trecut aproape un deceniu de secetă, în care singurul trofeu a fost o Cupă a României, ”competiție a loserilor”, așa cum o numea Mihai Stoica, în perioada în care FCSB avea grija meciurilor din Liga Campionilor, visul imposibil din zilele noastre.
FCSB, demonstrație de forță la Sfântu Gheorghe - editorial Dan Ștefănescu
După 10 etape, FCSB are 25 de puncte și este mai îndreptățită ca oricând să spere la titlul pe care-l tot visează din 2015 încoace.
Asta, în ciuda patronului, care pune piedici peste piedici în calea unui lot lăsat pe mâna unor nimeni aflați în căutarea unui loc călduț de muncă, în care salariul este plătit regulat.
Fotbaliști cu certe calități au încăput pe mâna unor antrenori care n-au nimic de spus în privința alcătuirii primului 11 sau a schimbărilor.
Oameni care vin la interviuri cu aerul unor specialiști și se simt atacați atunci când li se aduce aminte că singurul lor merit este acela că execută întocmai cerințele patronului.
Echipa joacă de capul ei, din talentul jucătorilor și din ceea ce înțeleg ei că trebuie făcut, în funcție de adversar.
"O primă repriză perfectă a fost stricată de intervenția brutală din fața televizorului"
E păcat că fotbalul nostru nu pune preț pe dezvoltarea jucătorilor, pe asigurarea unor condiții optime de pregătire, care nu înseamnă doar terenuri de antrenament, ci și antrenori de calitate, de la care fotbaliștii au ce învăța.
La Sfântu Gheorghe, FCSB s-a desprins repede grație inspirației de care au dat dovadă Șut și Darius Olaru. O primă repriză perfectă a fost stricată de intervenția brutală din fața televizorului.
N-a mai văzut nimeni echipă care să schimbe trei jucători la pauza unui meci în care conduce cu 2-0. Și nici măcar nu mai există vreun meci important peste trei zile, ca să poți justifica asemenea gogomănie.
Ca de fiecare dată, roș-albaștrilor le-a luat un sfert de oră să înțeleagă ce trebuie făcut ca să nu scape meciul din mână.
Spre deosebire de alte situații, acum au scos-o la capăt. Și pentru că Ciobotariu n-a fost niciodată un antrenor curajos, dar și pentru că lipsei de curaj i s-a adăugat și o lipsă acută de inspirație în alcătuirea primului 11. Cu patru titulari absenți, Ciobotariu a titularizat patru umbre, jucători care nu adunaseră împreună două ore de joc în acest sezon.
Cea mai bună apărare, pulverizată de cel mai bun atac
Cea mai bună apărare a campionatului a fost pulverizată de cel mai bun atac, într-un meci în care Sepsi a luat mai multe goluri decât încasase în precedentele șapte partide. Covăsnenii sunt la limita play-off-ului, cu 12 puncte adunate în opt meciuri, dar prestațiile din ultimele două partide ar trebui să-i dea de gândit lui Ciobotariu.
De când a fost eliminată din play-off-ul Conference League, Sepsi a mai luat doar trei puncte, și acelea în prelungirile partidei cu UTA, de pe teren propriu.
Neînvinsă acasă până la meciul cu FCSB, echipa lui Ciobotariu este pe drumul pe care l-a parcurs și anul trecut, cu Bergodi. Foarte probabil, va prinde play-off-ul, dar sezonul s-ar putea juca în următoarele patru meciuri, pe care covăsnenii le vor disputa în deplasare. Asta, în cazul în care și-au propus mai mult decât prezența între primele șase.
La cum a arătat cu FCSB, Sepsi nu poate spera la mai mult. Olaru, Coman sau Octavian Popescu s-au distrat cu niște umbre și au demonstrat că nu glumesc atunci când vine vorba de titlu. Totul este să facă față asaltului CFR-ului și piedicilor din interior, care pun în pericol rezultate și cariere.
Intră acum pe canalul iAM Sport de WhatsApp și afli instant toate știrile care contează!
Urmărește iAMsport.ro și pe Google News, Facebook sau YouTube. Zi de zi ai conținut de ultimă oră din lumea sportului.
Adaugă comentariu
Pentru a comenta, trebuie să fii logat. Dacă ai deja un cont, intră în cont aici. Daca nu ai cont, click aici pentru a crea un cont nou.
![Editorial Andrei Ciobanu: Nu eșecul deranjează cel mai tare, ci atitudinea roș-albaștrilor!](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F26%2F19400%2F172202749930fd139d.jpeg&w=540&h=360&c=1)
![Editorial Ștefan Beldie: ”Dacă Hagi va fi selecționer, mulți își vor dori să 'rateze'”](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F25%2F19325%2F1721904541d4b9832c.jpeg&w=540&h=360&c=1)
![Andrei Ciobanu, primele concluzii după FCSB - Maccabi: "Nimic nu e jucat!"](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F23%2F19270%2F172176373543bf86e0.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Editorial Andrei Ciobanu: Edi a plecat la fix! Important e pe cine aducem în loc. Gică Hagi e o variantă excelentă, dar are o mare problemă](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F22%2F19207%2F17216652179c9a5e20.jpeg&w=540&h=360&c=1)
![Inima nouă a Craiovei. Marius Mitran remarcă schimbarea pozitivă din jocul oltenilor](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F22%2F19200%2F17216540021f832292.jpeg&w=540&h=360&c=1)
![”FCD în ADN”. Dan Capatos este entuziasmat de victoria lui Dinamo cu Petrolul, dar nu-i iartă pe conducătorii clubului](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F22%2F19181%2F172164899973d6c2d0.jpg&w=540&h=360&c=1)
Cele mai citite
![Utilizat rar de Hagi, Gică Popescu a vorbit cu fiul său despre retragerea din fotbal: ”Vreau să fii fericit!”. Decizia luată de Nicolas înaintea noului sezon și mesajul ”Regelui”](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F24%2F19301%2F1721842748d4da9e5b.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Gică Popescu, despre ”cel mai antipatic antrenor” din cariera sa: ”Mi-a făcut o chestie foarte urâtă”](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F24%2F19295%2F1721829431f228e402.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Câți spectatori au asistat, de fapt, la FCSB - Maccabi Tel Aviv. Avem numărul real! Gigi Becali, după ce asistența a fost ”umflată”: ”Ai ceva la cap?”](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F25%2F19320%2F1721896727ed687d1d.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Care pensionari trebuie sa meargă la Casa de Pensii până la finalul lunii iulie? Ce pot pierde?](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fnewsweek.ro%2Fresize%2F4yagphQbfbRAzWQiDaxmVhd-8wChSXHr0I-jF5dwSFQ%2Fresize%3Afit%3A800%3A600%3A0%2Fgravity%3Ace%2FaHR0cHM6Ly9uZXdzd2Vlay5yby9zdG9yYWdlL3N0b3JhZ2UvbWVkaWEvMjAyNC9KdWx5L2IyMzZmMDA0Njk4OWE5ZTc1ZjNmZGY0NzIwNDM0NmQ4LTMuanBn.jpg&w=540&h=360&c=1)
![România primește de la Coreea de Sud, în compensare, 736.000.000 $ pentru că a cumpărat tunuri K9](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fnewsweek.ro%2Fresize%2FFyb9pg94bj-67fkHGX47dUNr3KLVOr6FE9Jth3pBdDM%2Fresize%3Afit%3A800%3A600%3A0%2Fgravity%3Ace%2FaHR0cHM6Ly9uZXdzd2Vlay5yby9zdG9yYWdlL3N0b3JhZ2UvbWVkaWEvMjAyNC9KdWx5L2RmNTExOWNhZmE0NDUyMTJkZmI0NmI2MWExZTk3NTczLmpwZw.jpg&w=540&h=360&c=1)
![ALERTĂ Încă 1.200.000 pensionari scapă de plata impozitului pe pensie în septembrie. Ce pensie au?](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fnewsweek.ro%2Fresize%2FPQGpZvv2F95B2VyjmObSSqH1xdQDi5exWEDloeZESFA%2Fresize%3Afit%3A800%3A600%3A0%2Fgravity%3Ace%2FaHR0cHM6Ly9uZXdzd2Vlay5yby9zdG9yYWdlL3N0b3JhZ2UvbWVkaWEvMjAyNC9KdWx5LzA4ZTQzZTg0MGQ5MjVmZDU3YWUyOTlhMGE5YjY5ZTcyLmpwZw.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Irina Begu și Ana Bogdan, învinse în primul tur la Jocurile Olimpice](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F27%2F19431%2Fc150-4640b73b-1722082826da223f43.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Iubitele celebre ale lui Ciprian Marica care au fost înșelate rând pe rând. Cum a fost trădată Ilinca Vandici](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F27%2F19423%2F17220708157161965c.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Mesajul postat de Bogdan Apostu pentru soția lui, cu ocazia zilei de naștere](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F27%2F19427%2F17220774364c5bd1dd.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Evoluție bună pentru Andrei Muntean la Jocurile Olimpice la proba de gimnastică](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F27%2F19426%2Fc150-bdc2d56a-172207382761635edb.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Liderul Peluzei Nord i-a certat pe jucătorii de la FCSB: ”Vă bateţi joc de noi!”](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F27%2F19413%2Fc150-f5297a42-17220669540a597790.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Cu câte medalii se întoarce România de la Paris? ”Jumătate din acestea vor fi de aur” + Cine poate fi surpriza delegației României](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F27%2F19421%2Fc150-e13f1808-172207030031a027b2.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Rapid încearcă un nou transfer. EXCLUSIV | Ultimul compartiment pe care încearcă să-l întărească. Un fotbalist cu 22 de meciuri națională a devenit prioritate. Ce jucători au mai fost pe listă](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F27%2F19418%2F17220686032b57497c.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Erori majore la JO Paris 2024. Coreea de Sud, confundată cu Coreea de Nord. Steagul Jocurilor Olimpice a fost arborat invers](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F27%2F19415%2Fc150-b26d5e24-1722064331920027b4.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Unde poţi vedea România-Olanda online, la TV sau în aer liber, meciul din optimile EURO 2024](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamnews.ro%2Fimg.php%3Fu%3Dhttps%253A%252F%252Fiamnews.ro%252Fuploads%252Fmodules%252Fnews%252F0%252F2024%252F6%252F30%252F223%252F17197744921ab9c700.jpg%26w%3D300%26h%3D250%26c%3D1&w=540&h=360&c=1)
![BAC 2024. Încep probele scrise la examenul de Bacalaureat. Ce reguli noi trebuie să respecte candidaţii](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamnews.ro%2Fimg.php%3Fu%3Dhttps%253A%252F%252Fiamnews.ro%252Fuploads%252Fmodules%252Fnews%252F0%252F2024%252F6%252F28%252F221%252F1719609981505e748c.jpg%26w%3D300%26h%3D250%26c%3D1&w=540&h=360&c=1)
![Alimentele care scad glicemia. Puţini ştiu cât de benefice sunt](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamnews.ro%2Fimg.php%3Fu%3Dhttps%253A%252F%252Fiamnews.ro%252Fuploads%252Fmodules%252Fnews%252F0%252F2024%252F6%252F26%252F217%252F1719397594c01d451d.jpg%26w%3D300%26h%3D250%26c%3D1&w=540&h=360&c=1)