Editorial Dan Ștefănescu: "O națională depășită!"
![Dan Ștefănescu, editorial dur după eșecul României cu Columbia](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F3%2F27%2F13129%2F17115597568a80cc76.jpeg&w=960&h=640&c=1)
Dan Ștefănescu | Publicat: 27.03.2024 19:26 | Actualizat: 27.03.2024 19:16
Vreme de 80 de minute, România a fost sparring-partnerul Columbiei. Depășită la toate capitolele și aproape călcată în picioare de sud-americani, echipa națională a scos un rezultat mai bun decât ar fi meritat. După care am uitat ce s-a întâmplat, de fapt, pe Metropolitano.
Suntem printre primii când vine vorba de extras ceva pozitiv dintr-o seară amară. La Madrid, unde primise o bătaie soră cu moartea în urmă cu mai puțin de cinci ani, România n-a fost deloc departe să repete rezultatul cu Spania. A scăpat doar pentru că Luis Diaz și James Rodriguez au fost înlocuiți după 60-70 de minute în care își demonstraseră, cu vârf și îndesat, superioritatea. Dacă ar fi vrut să ne dea șapte, șapte ne-ar fi dat Columbia.
S-a terminat 3-2, iar de aici lucrurile au luat-o razna. Tonul l-a dat chiar Edi Iordănescu: ”Am trimis mai multe șuturi pe spațiul porții decât Spania, Germania sau Brazilia în meciurile împotriva Columbiei.
Nu e o întâmplare” a analizat selecționerul după meci. De parcă ăsta ar fi fost obiectivul naționalei, să trimită mai multe șuturi pe poartă. ”Am întâlnit o forță a fotbalului mondial” a mai adăugat Iordănescu Jr, de parcă naționala Columbiei intră în categoria Argentinei, Braziliei, Franței, Angliei, Germaniei sau Italiei.
Dan Ștefănescu, concluzii după eșecul României cu Columbia
Columbia are o națională neînvinsă în preliminariile sud-americane pentru CM 2026, dar asta nu înseamnă că este peste Belgia, spre exemplu. Care este cea mai puternică adversară de la turneul final. Întotdeauna, adversarii noștri sunt cei mai dificili, indiferent de numele lor. Ceilalți, care cu adevărat sunt și mai buni, nu există. Trăim într-o lume ruptă de realitate și creăm universuri paralele în care ne simțim bine.
După 180 de minute cu Irlanda de Nord și Columbia, nu rămânem decât cu senzația de neputință. Pe nord-irlandezi nu i-am putut învinge nici cu peste 60% posesie, de sud-americani ne-am apropiat doar când au vrut ei să ne lase. România este mai timidă decât primăvara care nu îndrăznește să ia locul iernii, dar privește cu speranță înainte.
Un sport național care ne face să uităm azi ce s-a întâmplat ieri. Doar așa ne putem întreba de ce nu au jucat Coman sau Olaru, inexistenți cu Irlanda de Nord. Sau oricine altcineva.
La nivel declarativ, ne-am pregătit pentru turneul final. Cum ne-am pregătit și ce am obținut cu adevărat, nimeni nu poate spune. În două meciuri, n-am mai văzut nimic din ceea ce am arătat bun, pe alocuri, în grupa pe care am câștigat-o în toamnă.
"O națională depășită"
O națională depășită, alcătuită din rezerve sau jucători ieșiți din formă și condusă de un selecționer mai preocupat de propriul discurs decât de jocul echipei. Dacă ar pregăti echipa la fel cum își pregătește ”speech-ul”, Edi Iordănescu ar avea rezultate mult peste cele actuale.
La București și la Madrid, ar fi trebuit să deslușim o idee despre ceea ce ne dorim să jucăm în Germania. N-am înțeles nimic, pentru că numai selecționerul știe ce a vrut de la aceste meciuri și numai el poate spune dacă acțiunea din martie și-a atins scopul. Altfel, e greu de înțeles de ce Man n-a fost titular la Madrid, de ce Drăguș a primit doar 45 de minute în două meciuri sau de ce Mihăilă și Ianis Hagi n-au fost folosiți în același timp cu primii doi.
De ce Ianis Hagi este folosit în bandă, poziție pe care nu-l recomandă nimic, și nu în zona în care a dat randament înainte de accidentare. Și de ce insistă cu „pentru mine, Drăguș este left winger”, când vârful lui Gaziantep joacă atacant central în campionatul Turciei, în care a mai și dat 11 goluri în 25 de meciuri.
Sau de ce l-a înlocuit pe Drăgușin cu Nedelcearu și nu cu Racovițan, de vreme ce meciul de pe Metropolitano ar fi fost prilejul perfect pentru a vedea dacă fundașul lui Rakow este o soluție pentru astfel de partide.
Altfel, știm și noi cum este fotbalul care se joacă în Golf. Și dacă mai uităm, din când în când, Stanciu, Burcă și Alibec țin să ne reamintească la aproape fiecare meci. Și nici nu trebuie să fii absolvent de Coverciano pentru a realiza că unii, gen Pușcaș sau Marius Marin, nu sunt altceva decât balast pentru echipa națională. În rest, suntem campioni când vine vorba despre a ne fura singuri căciula.
Intră acum pe canalul iAM Sport de WhatsApp și afli instant toate știrile care contează!
Urmărește iAMsport.ro și pe Google News, Facebook sau YouTube. Zi de zi ai conținut de ultimă oră din lumea sportului.
Adaugă comentariu
Pentru a comenta, trebuie să fii logat. Dacă ai deja un cont, intră în cont aici. Daca nu ai cont, click aici pentru a crea un cont nou.
![Editorial Andrei Ciobanu: Nu eșecul deranjează cel mai tare, ci atitudinea roș-albaștrilor!](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F26%2F19400%2F172202749930fd139d.jpeg&w=540&h=360&c=1)
![Editorial Ștefan Beldie: ”Dacă Hagi va fi selecționer, mulți își vor dori să 'rateze'”](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F25%2F19325%2F1721904541d4b9832c.jpeg&w=540&h=360&c=1)
![Andrei Ciobanu, primele concluzii după FCSB - Maccabi: "Nimic nu e jucat!"](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F23%2F19270%2F172176373543bf86e0.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Editorial Andrei Ciobanu: Edi a plecat la fix! Important e pe cine aducem în loc. Gică Hagi e o variantă excelentă, dar are o mare problemă](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F22%2F19207%2F17216652179c9a5e20.jpeg&w=540&h=360&c=1)
![Inima nouă a Craiovei. Marius Mitran remarcă schimbarea pozitivă din jocul oltenilor](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F22%2F19200%2F17216540021f832292.jpeg&w=540&h=360&c=1)
![”FCD în ADN”. Dan Capatos este entuziasmat de victoria lui Dinamo cu Petrolul, dar nu-i iartă pe conducătorii clubului](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F22%2F19181%2F172164899973d6c2d0.jpg&w=540&h=360&c=1)
Cele mai citite
![Utilizat rar de Hagi, Gică Popescu a vorbit cu fiul său despre retragerea din fotbal: ”Vreau să fii fericit!”. Decizia luată de Nicolas înaintea noului sezon și mesajul ”Regelui”](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F24%2F19301%2F1721842748d4da9e5b.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Gică Popescu, despre ”cel mai antipatic antrenor” din cariera sa: ”Mi-a făcut o chestie foarte urâtă”](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F24%2F19295%2F1721829431f228e402.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Câți spectatori au asistat, de fapt, la FCSB - Maccabi Tel Aviv. Avem numărul real! Gigi Becali, după ce asistența a fost ”umflată”: ”Ai ceva la cap?”](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F25%2F19320%2F1721896727ed687d1d.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Care pensionari trebuie sa meargă la Casa de Pensii până la finalul lunii iulie? Ce pot pierde?](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fnewsweek.ro%2Fresize%2F4yagphQbfbRAzWQiDaxmVhd-8wChSXHr0I-jF5dwSFQ%2Fresize%3Afit%3A800%3A600%3A0%2Fgravity%3Ace%2FaHR0cHM6Ly9uZXdzd2Vlay5yby9zdG9yYWdlL3N0b3JhZ2UvbWVkaWEvMjAyNC9KdWx5L2IyMzZmMDA0Njk4OWE5ZTc1ZjNmZGY0NzIwNDM0NmQ4LTMuanBn.jpg&w=540&h=360&c=1)
![România primește de la Coreea de Sud, în compensare, 736.000.000 $ pentru că a cumpărat tunuri K9](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fnewsweek.ro%2Fresize%2FFyb9pg94bj-67fkHGX47dUNr3KLVOr6FE9Jth3pBdDM%2Fresize%3Afit%3A800%3A600%3A0%2Fgravity%3Ace%2FaHR0cHM6Ly9uZXdzd2Vlay5yby9zdG9yYWdlL3N0b3JhZ2UvbWVkaWEvMjAyNC9KdWx5L2RmNTExOWNhZmE0NDUyMTJkZmI0NmI2MWExZTk3NTczLmpwZw.jpg&w=540&h=360&c=1)
![ALERTĂ Încă 1.200.000 pensionari scapă de plata impozitului pe pensie în septembrie. Ce pensie au?](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fnewsweek.ro%2Fresize%2FPQGpZvv2F95B2VyjmObSSqH1xdQDi5exWEDloeZESFA%2Fresize%3Afit%3A800%3A600%3A0%2Fgravity%3Ace%2FaHR0cHM6Ly9uZXdzd2Vlay5yby9zdG9yYWdlL3N0b3JhZ2UvbWVkaWEvMjAyNC9KdWx5LzA4ZTQzZTg0MGQ5MjVmZDU3YWUyOTlhMGE5YjY5ZTcyLmpwZw.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Elias Charalambous, discurs fără precedent după eșecul cu Oțelul: ”Dacă va trebui să continuăm cu 11-13 jucători, o vom face!”](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F26%2F19399%2F1722027571dc2edc92.jpeg&w=540&h=360&c=1)
![Dorinel Munteanu, neînvins în SuperLiga: ”Mă bucură jocul, mă bucură rezultatul!”](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F27%2F19406%2F17220306991b243e7d.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Fanii FCSB au izbucnit după eșecul cu Oțelul Galați! Ce le-au scandat jucătorilor la finalul partidei](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F27%2F19401%2F1722030385c7d540a1.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Delegația României și-a făcut apariția la ceremonia de deschidere a Jocurilor Olimpice! Imagini spectaculoase de la Paris](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F26%2F19396%2Fc150-8644bf2f-172202236295b4751c.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Oțelul Galați a deschis scorul pe Ghencea după o gafă incredibilă a lui Chiricheș! Ce a făcut fundașul FCSB](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F26%2F19397%2F17220245370eba109d.jpeg&w=540&h=360&c=1)
![Marian Drăgulescu, despre condițiile execrabile în care a stat la o ediție a Jocurilor Olimpice: ”Stăteam 6-7 persoane într-un apartament de trei camere”](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F26%2F19368%2Fc150-d3773b01-172198515891c73443.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Micuța galerie a Oțelului a venit să îi susțină pe jucători la București! Imagini fabuloase din Ghencea](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F26%2F19394%2F172202257427e67b79.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Jucătorul dorit insistent de Gigi Becali la FCSB, prezent în tribune la duelul cu Oțelul](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F26%2F19395%2F1722021369b642f954.jpeg&w=540&h=360&c=1)
![Unde poţi vedea România-Olanda online, la TV sau în aer liber, meciul din optimile EURO 2024](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamnews.ro%2Fimg.php%3Fu%3Dhttps%253A%252F%252Fiamnews.ro%252Fuploads%252Fmodules%252Fnews%252F0%252F2024%252F6%252F30%252F223%252F17197744921ab9c700.jpg%26w%3D300%26h%3D250%26c%3D1&w=540&h=360&c=1)
![BAC 2024. Încep probele scrise la examenul de Bacalaureat. Ce reguli noi trebuie să respecte candidaţii](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamnews.ro%2Fimg.php%3Fu%3Dhttps%253A%252F%252Fiamnews.ro%252Fuploads%252Fmodules%252Fnews%252F0%252F2024%252F6%252F28%252F221%252F1719609981505e748c.jpg%26w%3D300%26h%3D250%26c%3D1&w=540&h=360&c=1)
![Alimentele care scad glicemia. Puţini ştiu cât de benefice sunt](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamnews.ro%2Fimg.php%3Fu%3Dhttps%253A%252F%252Fiamnews.ro%252Fuploads%252Fmodules%252Fnews%252F0%252F2024%252F6%252F26%252F217%252F1719397594c01d451d.jpg%26w%3D300%26h%3D250%26c%3D1&w=540&h=360&c=1)