Scrisoare pentru prieteni
![Foto 1/1](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F2%2F15%2F10915%2F1708017021c69d57ad.jpg&w=960&h=640&c=1)
Vali Moraru | Publicat: 15.02.2024 14:35 | Actualizat: 16.02.2024 18:38
Am scris acum câțiva ani despre cât de importantă e vocea lui în peisajul nostru media. N-aș schimba un cuvânt. Vocea lui continuă să reprezinte o oază de decență, normalitate, inteligență, bun simț și bun gust.
Când îl asculți pe Radu Paraschivescu îți regăsești speranța că mai există oameni buni și autentici pe lume. Că îndoiala care te cuprinde zilnic privitor la valorile în care credeai cândva e doar o amăgire vremelnică. Trăiești un soi de sentiment că cineva te-a deposedat de profunzimea pe care nu mai ai energia sau curajul să o scoți la suprafață. Și o face el, și în numele tău. Eventual, chiar mai bine decât tine.
”Citește ”fidel” meciul”
Când vine vorba de fotbal, Radu Paraschivescu e același, e el însuși, asumat, cu un discurs solid, bazat pe argumente. Nu păcălește. Nu vorbește despre vreun meci fără să se uite la el cap-coadă. Mai moțăie insesizabil la un Voluntari – Chindia, dar cine n-ar face-o? Mai ales după o zi de alergat prin București, între scrieri, conferințe, lansări de carte și câte și mai câte.
”Iar pierzi vremea cu cultura?” – îl tachinez uneori. Însă știe să surprindă ce e mai important și chiar ”citește” fidel meciul, poate mai fidel decât și-ar dori personajele implicate.
Radu Paraschivescu vorbește așezat, nu cunoaște acute, dar nici nu poate fi suspectat de blândețe când e vorba să sancționeze chirurgical anumite derapaje sau, pur și simplu, nereușitele de pe teren.
Nu intră în conflicte, nici nu se retrage în munți în fața atacului advers. Răspunde calm, la obiect, cu siguranța celui care, oricum, stăpânește mai bine decât atacatorul și ideile, și cuvintele.
Are o memorie fantastică și pare că își ține opiniile în niște sertărașe invizibile, însă bine categorisite, fișate și ordonate. Mai și greșește, mai încurcă aromele, dar se întâmplă foarte rar, mult sub orice marjă de eroare din sondajele sociologice.
”Antidotul” Radu Paraschivescu
Radu Paraschivescu e un antidot pentru tot ce e la modă pe la noi prin fotbal: înjurături, fumigene, pumni în aer și nu numai acolo, înverșunare, deliruri, blesteme, amenințări, minciuni cât casa, aiureli interesate.
Îl am alături de aproape 20 de ani în ceea ce aș spune că e mai mult ”talk” decât ”show”. Oamenii se uită la el, îl plac sau nu, asta e inevitabil, dar am convingerea că măcar unele dintre cuvintele lui, scrise sau vorbite, mai sădesc undeva, într-o minte curioasă, câteva semințe esențiale: reușita prin muncă, performanța prin educație, refuzul oricărei forme de furt (intelectual sau nu).
Radu Paraschivescu va reveni în luna martie la Digisport Special, după o lună și jumătate de pauză. Viața l-a doborât o secundă. Îmi povestea aproape la fiecare revedere despre programul lui foarte încărcat. Nu se oprea, nu putea refuza decât arareori.
Ceasornicarul lui Baniciu i-a dat avertisment. Radu își reconfigurează traseul și îl voi prinde mai rar la emisiune. Bucuria e, însă, intactă.
PS: Titlul textului provine din contopirea a două piese clasice: ”Cântec pentru prieteni” a celor de la Compact și ”Scrisoare de bun rămas” a unuia dintre preferații lui Radu, Mircea Baniciu.
Intră acum pe canalul iAM Sport de WhatsApp și afli instant toate știrile care contează!
Urmărește iAMsport.ro și pe Google News, Facebook sau YouTube. Zi de zi ai conținut de ultimă oră din lumea sportului.
Adaugă comentariu
Pentru a comenta, trebuie să fii logat. Dacă ai deja un cont, intră în cont aici. Daca nu ai cont, click aici pentru a crea un cont nou.
![Editorial Andrei Ciobanu: Nu eșecul deranjează cel mai tare, ci atitudinea roș-albaștrilor!](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F26%2F19400%2F172202749930fd139d.jpeg&w=540&h=360&c=1)
![Editorial Ștefan Beldie: ”Dacă Hagi va fi selecționer, mulți își vor dori să 'rateze'”](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F25%2F19325%2F1721904541d4b9832c.jpeg&w=540&h=360&c=1)
![Andrei Ciobanu, primele concluzii după FCSB - Maccabi: "Nimic nu e jucat!"](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F23%2F19270%2F172176373543bf86e0.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Editorial Andrei Ciobanu: Edi a plecat la fix! Important e pe cine aducem în loc. Gică Hagi e o variantă excelentă, dar are o mare problemă](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F22%2F19207%2F17216652179c9a5e20.jpeg&w=540&h=360&c=1)
![Inima nouă a Craiovei. Marius Mitran remarcă schimbarea pozitivă din jocul oltenilor](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F22%2F19200%2F17216540021f832292.jpeg&w=540&h=360&c=1)
![”FCD în ADN”. Dan Capatos este entuziasmat de victoria lui Dinamo cu Petrolul, dar nu-i iartă pe conducătorii clubului](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F22%2F19181%2F172164899973d6c2d0.jpg&w=540&h=360&c=1)
Cele mai citite
![Utilizat rar de Hagi, Gică Popescu a vorbit cu fiul său despre retragerea din fotbal: ”Vreau să fii fericit!”. Decizia luată de Nicolas înaintea noului sezon și mesajul ”Regelui”](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F24%2F19301%2F1721842748d4da9e5b.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Gică Popescu, despre ”cel mai antipatic antrenor” din cariera sa: ”Mi-a făcut o chestie foarte urâtă”](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F24%2F19295%2F1721829431f228e402.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Câți spectatori au asistat, de fapt, la FCSB - Maccabi Tel Aviv. Avem numărul real! Gigi Becali, după ce asistența a fost ”umflată”: ”Ai ceva la cap?”](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F25%2F19320%2F1721896727ed687d1d.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Care pensionari trebuie sa meargă la Casa de Pensii până la finalul lunii iulie? Ce pot pierde?](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fnewsweek.ro%2Fresize%2F4yagphQbfbRAzWQiDaxmVhd-8wChSXHr0I-jF5dwSFQ%2Fresize%3Afit%3A800%3A600%3A0%2Fgravity%3Ace%2FaHR0cHM6Ly9uZXdzd2Vlay5yby9zdG9yYWdlL3N0b3JhZ2UvbWVkaWEvMjAyNC9KdWx5L2IyMzZmMDA0Njk4OWE5ZTc1ZjNmZGY0NzIwNDM0NmQ4LTMuanBn.jpg&w=540&h=360&c=1)
![România primește de la Coreea de Sud, în compensare, 736.000.000 $ pentru că a cumpărat tunuri K9](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fnewsweek.ro%2Fresize%2FFyb9pg94bj-67fkHGX47dUNr3KLVOr6FE9Jth3pBdDM%2Fresize%3Afit%3A800%3A600%3A0%2Fgravity%3Ace%2FaHR0cHM6Ly9uZXdzd2Vlay5yby9zdG9yYWdlL3N0b3JhZ2UvbWVkaWEvMjAyNC9KdWx5L2RmNTExOWNhZmE0NDUyMTJkZmI0NmI2MWExZTk3NTczLmpwZw.jpg&w=540&h=360&c=1)
![ALERTĂ Încă 1.200.000 pensionari scapă de plata impozitului pe pensie în septembrie. Ce pensie au?](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fnewsweek.ro%2Fresize%2FPQGpZvv2F95B2VyjmObSSqH1xdQDi5exWEDloeZESFA%2Fresize%3Afit%3A800%3A600%3A0%2Fgravity%3Ace%2FaHR0cHM6Ly9uZXdzd2Vlay5yby9zdG9yYWdlL3N0b3JhZ2UvbWVkaWEvMjAyNC9KdWx5LzA4ZTQzZTg0MGQ5MjVmZDU3YWUyOTlhMGE5YjY5ZTcyLmpwZw.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Iubitele celebre ale lui Ciprian Marica care au fost înșelate rând pe rând. Cum a fost trădată Ilinca Vandici](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F27%2F19423%2F17220708157161965c.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Mesajul postat de Bogdan Apostu pentru soția lui, cu ocazia zilei de naștere](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F27%2F19427%2F17220774364c5bd1dd.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Evoluție bună pentru Andrei Muntean la Jocurile Olimpice la proba de gimnastică](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F27%2F19426%2Fc150-bdc2d56a-172207382761635edb.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Liderul Peluzei Nord i-a certat pe jucătorii de la FCSB: ”Vă bateţi joc de noi!”](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F27%2F19413%2Fc150-f5297a42-17220669540a597790.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Cu câte medalii se întoarce România de la Paris? ”Jumătate din acestea vor fi de aur” + Cine poate fi surpriza delegației României](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F27%2F19421%2Fc150-e13f1808-172207030031a027b2.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Rapid încearcă un nou transfer. EXCLUSIV | Ultimul compartiment pe care încearcă să-l întărească. Un fotbalist cu 22 de meciuri națională a devenit prioritate. Ce jucători au mai fost pe listă](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F27%2F19418%2F17220686032b57497c.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Erori majore la JO Paris 2024. Coreea de Sud, confundată cu Coreea de Nord. Steagul Jocurilor Olimpice a fost arborat invers](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F27%2F19415%2Fc150-b26d5e24-1722064331920027b4.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Poli Iași - Gloria Buzău, de la 19:00, LIVE SCORE pe iAMsport.ro. Buzoienii, fără victorie în SuperLigă](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F27%2F19419%2Fc150-53c2adfa-172206897324d1962c.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Unde poţi vedea România-Olanda online, la TV sau în aer liber, meciul din optimile EURO 2024](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamnews.ro%2Fimg.php%3Fu%3Dhttps%253A%252F%252Fiamnews.ro%252Fuploads%252Fmodules%252Fnews%252F0%252F2024%252F6%252F30%252F223%252F17197744921ab9c700.jpg%26w%3D300%26h%3D250%26c%3D1&w=540&h=360&c=1)
![BAC 2024. Încep probele scrise la examenul de Bacalaureat. Ce reguli noi trebuie să respecte candidaţii](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamnews.ro%2Fimg.php%3Fu%3Dhttps%253A%252F%252Fiamnews.ro%252Fuploads%252Fmodules%252Fnews%252F0%252F2024%252F6%252F28%252F221%252F1719609981505e748c.jpg%26w%3D300%26h%3D250%26c%3D1&w=540&h=360&c=1)
![Alimentele care scad glicemia. Puţini ştiu cât de benefice sunt](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamnews.ro%2Fimg.php%3Fu%3Dhttps%253A%252F%252Fiamnews.ro%252Fuploads%252Fmodules%252Fnews%252F0%252F2024%252F6%252F26%252F217%252F1719397594c01d451d.jpg%26w%3D300%26h%3D250%26c%3D1&w=540&h=360&c=1)