Ștefan Beldie comentează scandalul de rasism din Giulești: ”Dorinel chiar e învechit: nu știe să accepte ceva mai senin niște înjurături”
![Foto 1/2](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F2%2F4%2F10358%2F1707065146cb432a26.jpg&w=960&h=640&c=1)
Ștefan Beldie | Publicat: 04.02.2024 18:45 | Actualizat: 06.02.2024 23:20
Dorinel Munteanu a spus despre fanii Rapidului care l-au înjurat că erau mai bronzați.
Pe românește, i-a făcut țigani. Ceea ce este o obișnuință răspândită atât pe stadioane, cât și în disputele online ale indivizilor care au mereu dreptate.
În condițiile acestui incident, diverși colegi din presă și nu numai au condamnat reacția antrenorului. Totuși, Munteanu nu înțelegea nici azi ce a făcut, așa că a revenit cu o declarație în care insistă că totul a fost în regulă.
Prilej pentru cei care comentează subiectul să se arate încă o dată uimiți.
E bine, dar ar trebui să-i explice pe scurt antrenorului Oțelului și altora tentați să se exprime asemănător ce a făcut cu sintagma "bronzați":
"Domnul Munteanu, ați asociat înjuratul cu etnia bănuită a celor care v-au înjurat. Astfel, ați întărit stereotipia conform căreia țiganii sunt necivilizați după standardele celorlalți și violenți în limbaj / fapte.
Adică ați generalizat, jignindu-i astfel pe romii care sunt oameni între oameni. Și ați făcut-o din postura unei persoane publice".
Nimic despre cum sunt înjurați oaspeții din Giulești
Dincolo însă de faptul că nu a stat nimeni să-i explice lui Munteanu ce prostie a făcut și câți oameni a jignit de fapt în ciuda faptului că el insistă să creadă că s-a referit doar la cei care l-au înjurat, nu se suflă o vorbă exact despre aceștia.
Nimeni n-a zis nimic de acei fani ai Rapidului care de ani de zile înjură tot ce mișcă pe banca oaspeților veniți în Giulești.
De ce nu există referiri la acest aspect?
Am câteva bănuieli.
Pe de o parte, unii ziariști sau comentatori au o structură prea corectă politic pentru a lua în calcul așa ceva. Deci le-ar fi greu. Nici nu s-ar putea gândi la așa ceva.
Alții pentru că nu-și doresc să se complice cu un subiect atât de sensibil. Mai ales dacă-s ca mine, care merg foarte des inclusiv pe Giulești să văd meciurile în direct, cum s-a întâmplat și jocul de aseară.
În fine, există unii care consideră că nu poți discuta despre efectele exploziei unei petarde când tocmai s-a detonat o bombă. Adică, nu amesteci discuții despre rasism cu discuții despre înjurat.
Din fericire, voi scrie eu despre "petardă" pentru că de bombă se va ocupa inclusiv CNCD-ul.
Sper astfel că voi face tabloul ceva mai complet. Nu-n sensul că mă voi duce să cercetez ce s-a întâmplat în prima copilărie a lui Dorinel Munteanu ca să văd de unde provine această reacție rasistă.
Ar fi o pierdere de vreme.
Rasismul, xenofobia și parțial sexismul sunt programate în noi de-o manieră evoluționistă. Ceea ce reușește educația este să ne facă să ne înțelegem defectele și să nu acționăm conform tuturor impulsurilor animalice mai des decât e cazul.
Din păcate, însă, prin ceea ce scriu voi oferi ocazia unora să spună că-l apăr pe Dorinel.
Nu pentru că-l voi apăra, ci pentru că genul acesta de subiect sensibil atrage atât oameni care luptă pentru justiție socială folosindu-și mintea, cât și oameni care doar luptă.
De asemenea, vor spune că-l apăr pentru că există o tactică perversă sau idioată de-a dreptul de-a transforma victima în vinovat și invers.
De exemplu, cum sunt cei care spun cu referire la un viol inepții din categoria "da, dar și ea s-a îmbrăcat cam provocator".
Asta e, accept acest risc.
Ce o fi simțit rasistul Dorinel Munteanu când a auzit cum îi este înjurată familia?
Ce e mai grav: rasismul sau înjurătura tradițională de pe Giulești?
Lucrurile sunt cât se poate de simple.
Pentru societate, să ai o reacție evident rasistă, care afectează un număr uriaș de oameni, e mult mai grav decât niște înjurături ale unor suporteri adresate unui individ.
De asta, atunci când Dorinel este înjurat de unii fani ai Rapidului, pentru societate noastră a fost ceva obișnuit. Au mai înjurat antrenorul sau jucătorii sau diverși oficiali ai echipei adverse.
Ceva care se întâmplă în mod frecvent pe stadionul Rapidului, în spatele băncii de rezerve a oaspeților.
Există deja o tradiție care poate ar trebui salvată cumva cultural, înregistrată, finanțată cu fonduri europene sau guvernamentale care conservă cultura.
Un act artistic pe care clubul Rapid ar trebui să și-l asume în diverse declinări, nu doar să-l tolereze de-o manieră mai ales fricoasă.
În fine, dar cum au fost însă lucrurile pentru Dorinel Munteanu?
Știu, știu...
N-ar trebui să ne gândim cum stau lucrurile pentru unul care a produs un act evident de rasism și apoi l-a tratat ca și când nu s-a întâmplat nimic.
Totuși, ce fel de corectitudine politică e aceea care nu-i ia în calcul un act violent îndreptat de mai mulți (majoritate) împotriva unuia singur (minoritate)?
Mai ales că deși în mod evident rasismul lui Dorinel Munteanu viețuia în acesta înainte de de acele declarații, manifestarea sa s-a produs doar după înjurături.
Deci întâi l-au înjurat, apoi el i-a făcut țigani.
Contează asta în vreun fel?
Un act de rasism este un act de rasism.
Dar contează că de ani de zile oamenii care vin acolo sunt înjurați de-o manieră legendară?
Dacă nu contează, atunci putem rămâne doar la faptele mai grave pentru societate și să le eliminăm pe cele grave pentru individ.
Ca niște furnici care știm că binele mușuroiului este singurul care are importanță, nu ca niște oameni care avem pretenția că și individul e important.
Și putem considera că Dorinel Munteanu e un individ învechit, incapabil să se controleze când câțiva fani frumoși de pe frumosul Giulești fac sex frumos cu toți morții și viii săi, fără vreo discriminare de doi lei.
PS: deși am văzut meciul de pe stadion, am fost mult prea departe ca să aud ce-i spuneau fanii respectivi lui Dorinel Munteanu. Dar fiind la rândul meu plin de prejudecăți, mă-ndoiesc că respectivii fani și-au schimbat repertoriul pe care-l foloseau în trecut pe vechiul Giulești.
Intră acum pe canalul iAM Sport de WhatsApp și afli instant toate știrile care contează!
Urmărește iAMsport.ro și pe Google News, Facebook sau YouTube. Zi de zi ai conținut de ultimă oră din lumea sportului.
Adaugă comentariu
Pentru a comenta, trebuie să fii logat. Dacă ai deja un cont, intră în cont aici. Daca nu ai cont, click aici pentru a crea un cont nou.
![Editorial Andrei Ciobanu: Nu eșecul deranjează cel mai tare, ci atitudinea roș-albaștrilor!](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F26%2F19400%2F172202749930fd139d.jpeg&w=540&h=360&c=1)
![Editorial Ștefan Beldie: ”Dacă Hagi va fi selecționer, mulți își vor dori să 'rateze'”](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F25%2F19325%2F1721904541d4b9832c.jpeg&w=540&h=360&c=1)
![Andrei Ciobanu, primele concluzii după FCSB - Maccabi: "Nimic nu e jucat!"](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F23%2F19270%2F172176373543bf86e0.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Editorial Andrei Ciobanu: Edi a plecat la fix! Important e pe cine aducem în loc. Gică Hagi e o variantă excelentă, dar are o mare problemă](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F22%2F19207%2F17216652179c9a5e20.jpeg&w=540&h=360&c=1)
![Inima nouă a Craiovei. Marius Mitran remarcă schimbarea pozitivă din jocul oltenilor](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F22%2F19200%2F17216540021f832292.jpeg&w=540&h=360&c=1)
![”FCD în ADN”. Dan Capatos este entuziasmat de victoria lui Dinamo cu Petrolul, dar nu-i iartă pe conducătorii clubului](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F22%2F19181%2F172164899973d6c2d0.jpg&w=540&h=360&c=1)
Cele mai citite
![Utilizat rar de Hagi, Gică Popescu a vorbit cu fiul său despre retragerea din fotbal: ”Vreau să fii fericit!”. Decizia luată de Nicolas înaintea noului sezon și mesajul ”Regelui”](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F24%2F19301%2F1721842748d4da9e5b.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Gică Popescu, despre ”cel mai antipatic antrenor” din cariera sa: ”Mi-a făcut o chestie foarte urâtă”](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F24%2F19295%2F1721829431f228e402.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Câți spectatori au asistat, de fapt, la FCSB - Maccabi Tel Aviv. Avem numărul real! Gigi Becali, după ce asistența a fost ”umflată”: ”Ai ceva la cap?”](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F25%2F19320%2F1721896727ed687d1d.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Care pensionari trebuie sa meargă la Casa de Pensii până la finalul lunii iulie? Ce pot pierde?](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fnewsweek.ro%2Fresize%2F4yagphQbfbRAzWQiDaxmVhd-8wChSXHr0I-jF5dwSFQ%2Fresize%3Afit%3A800%3A600%3A0%2Fgravity%3Ace%2FaHR0cHM6Ly9uZXdzd2Vlay5yby9zdG9yYWdlL3N0b3JhZ2UvbWVkaWEvMjAyNC9KdWx5L2IyMzZmMDA0Njk4OWE5ZTc1ZjNmZGY0NzIwNDM0NmQ4LTMuanBn.jpg&w=540&h=360&c=1)
![România primește de la Coreea de Sud, în compensare, 736.000.000 $ pentru că a cumpărat tunuri K9](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fnewsweek.ro%2Fresize%2FFyb9pg94bj-67fkHGX47dUNr3KLVOr6FE9Jth3pBdDM%2Fresize%3Afit%3A800%3A600%3A0%2Fgravity%3Ace%2FaHR0cHM6Ly9uZXdzd2Vlay5yby9zdG9yYWdlL3N0b3JhZ2UvbWVkaWEvMjAyNC9KdWx5L2RmNTExOWNhZmE0NDUyMTJkZmI0NmI2MWExZTk3NTczLmpwZw.jpg&w=540&h=360&c=1)
![ALERTĂ Încă 1.200.000 pensionari scapă de plata impozitului pe pensie în septembrie. Ce pensie au?](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fnewsweek.ro%2Fresize%2FPQGpZvv2F95B2VyjmObSSqH1xdQDi5exWEDloeZESFA%2Fresize%3Afit%3A800%3A600%3A0%2Fgravity%3Ace%2FaHR0cHM6Ly9uZXdzd2Vlay5yby9zdG9yYWdlL3N0b3JhZ2UvbWVkaWEvMjAyNC9KdWx5LzA4ZTQzZTg0MGQ5MjVmZDU3YWUyOTlhMGE5YjY5ZTcyLmpwZw.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Elias Charalambous, discurs fără precedent după eșecul cu Oțelul: ”Dacă va trebui să continuăm cu 11-13 jucători, o vom face!”](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F26%2F19399%2F1722027571dc2edc92.jpeg&w=540&h=360&c=1)
![Dorinel Munteanu, neînvins în SuperLiga: ”Mă bucură jocul, mă bucură rezultatul!”](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F27%2F19406%2F17220306991b243e7d.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Fanii FCSB au izbucnit după eșecul cu Oțelul Galați! Ce le-au scandat jucătorilor la finalul partidei](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F27%2F19401%2F1722030385c7d540a1.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Delegația României și-a făcut apariția la ceremonia de deschidere a Jocurilor Olimpice! Imagini spectaculoase de la Paris](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F26%2F19396%2Fc150-8644bf2f-172202236295b4751c.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Oțelul Galați a deschis scorul pe Ghencea după o gafă incredibilă a lui Chiricheș! Ce a făcut fundașul FCSB](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F26%2F19397%2F17220245370eba109d.jpeg&w=540&h=360&c=1)
![Marian Drăgulescu, despre condițiile execrabile în care a stat la o ediție a Jocurilor Olimpice: ”Stăteam 6-7 persoane într-un apartament de trei camere”](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F26%2F19368%2Fc150-d3773b01-172198515891c73443.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Micuța galerie a Oțelului a venit să îi susțină pe jucători la București! Imagini fabuloase din Ghencea](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F26%2F19394%2F172202257427e67b79.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Jucătorul dorit insistent de Gigi Becali la FCSB, prezent în tribune la duelul cu Oțelul](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F7%2F26%2F19395%2F1722021369b642f954.jpeg&w=540&h=360&c=1)
![Unde poţi vedea România-Olanda online, la TV sau în aer liber, meciul din optimile EURO 2024](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamnews.ro%2Fimg.php%3Fu%3Dhttps%253A%252F%252Fiamnews.ro%252Fuploads%252Fmodules%252Fnews%252F0%252F2024%252F6%252F30%252F223%252F17197744921ab9c700.jpg%26w%3D300%26h%3D250%26c%3D1&w=540&h=360&c=1)
![BAC 2024. Încep probele scrise la examenul de Bacalaureat. Ce reguli noi trebuie să respecte candidaţii](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamnews.ro%2Fimg.php%3Fu%3Dhttps%253A%252F%252Fiamnews.ro%252Fuploads%252Fmodules%252Fnews%252F0%252F2024%252F6%252F28%252F221%252F1719609981505e748c.jpg%26w%3D300%26h%3D250%26c%3D1&w=540&h=360&c=1)
![Alimentele care scad glicemia. Puţini ştiu cât de benefice sunt](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamnews.ro%2Fimg.php%3Fu%3Dhttps%253A%252F%252Fiamnews.ro%252Fuploads%252Fmodules%252Fnews%252F0%252F2024%252F6%252F26%252F217%252F1719397594c01d451d.jpg%26w%3D300%26h%3D250%26c%3D1&w=540&h=360&c=1)