exclusiv De ce s-a lăsat fiul lui Cătălin Oprișan de fotbal: ”Nu înțeleg de ce trebuie să fie așa”
![Foto 1/1](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F8%2F4%2F19831%2F172277781892e024b8.jpg&w=960&h=640&c=1)
Gabriel Scarlat | Publicat: 04.08.2024 18:01 | Actualizat: 04.08.2024 19:25
Jurnalistul Cătălin Oprișan a vorbit în cadrul podcastului iAM Ștucan despre problemele cu care se confruntă sportul românesc și ce soluții ar fi necesare pentru remedierea acestora.
Cătălin Oprișan este unul dintre cei mai cunoscuți jurnaliști din România. Acesta are vaste cunoștințe despre sportul românesc și cel internațional, participând la diferite evenimente de-a lungul anilor.
Lupta dintre cluburile private și cele publice
Jurnalistul a vorbit despre ce probleme are sportul românesc, din experiența pe care a trăit-o acesta cu fiul său, fost jucător de fotbal și baschet.
”(n.r. Se mai face bine sportul în țara asta?) Nu. Fiul meu s-a retras după 8 ani de sport profesionist. Făcea parte dintr-un club particular, în luptă cu cluburile sponsorizate și plătite de primării. Dublu campion municipal, dublu vicecampion național.
S-a retras la 16 ani și jumătate, 3 ani de fotbal, 5 ani de baschet. A zis că nu mai vrea, pentru că <<cei de la echipa adversă ar putea să ne bată și pe bune, nu înțelege de ce trebuie să fie ajutată an de an de arbitri>>”, a spus Cătălin Oprișan, la iAM Ștucan.
”Eu nu vreau să plătesc performanța”
Cunoscuta vedetă TV a făcut o comparație între cluburile sponsorizate de părinți și cele sponsorizate din bani publici. De asemenea, a propus o soluție pentru îmbunătățirea acestor probleme.
”Sportul românesc nu se face bine din cauza unei discrepanțe, echipă susținută doar de părinți și una sponsorizată. La o echipă sponsorizată de părinți, 3 copii, și ăia sunt cei mai buni, nu pot să meargă în turneu pentru că nu au bani să dea. Ceilalți vin cu CSU și CSM, sponsorizați în același timp de către Primărie și ConsiliulJudețean. Părinții se adună cu copiii într-o mașină, în timp ce ceilalți merg cu trenul și autocarul, că sunt sponsorizați.
(n.r. Care ar fi soluția?) Investiți banii statului. Eu nu vreau să plătesc performanța. Până la 14 ani este obligatoriu sportul sponsorizat de stat, terenuri fără lacăte. Când vedem că încep să obțină rezultate, de acolo investesc în ei”, a completat Oprișan.
Intră acum pe canalul iAM Sport de WhatsApp și afli instant toate știrile care contează!
Urmărește iAMsport.ro și pe Google News, Facebook sau YouTube. Zi de zi ai conținut de ultimă oră din lumea sportului.
Adaugă comentariu
Pentru a comenta, trebuie să fii logat. Dacă ai deja un cont, intră în cont aici. Daca nu ai cont, click aici pentru a crea un cont nou.
![Românii medaliați cu aur la JO de la Paris au întâlnit-o pe Sharon Stone! Cum au fost surprinși, după ce Nadia Comăneci le-a făcut cunoștință](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F8%2F4%2F19840%2F1722790442c2a8b439.jpg&w=540&h=360&c=1)
![După ce i-a făcut praf pe Chivu și Chiricheș, Giovanni Becali dezvăluie și cine nu l-a ”trădat”: ”Ei au rămas adevărații mei prieteni”](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F8%2F4%2F19832%2Fc150-d6f12eb2-1722780072fbfa1b44.jpeg&w=540&h=360&c=1)
![Cât de frumoasă este iubita lui Ionuț Radu. Portarul trăiește o frumoasă poveste de dragoste cu Francesca Cuccuru](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F8%2F2%2F19728%2Fc150-7eda451d-1722584085957cb07a.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Dezamăgirea uriașă trăită de Ciprian Marica după ce a semnat cu FCSB. Sfatul primit de la Laurențiu Reghecampf l-a șocat: ”Nu ai cu cine”](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F8%2F3%2F19788%2F1722692245abc76c8d.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Giovanni Becali îl desființează pe Cristi Chivu: ”Un trădător adevărat!” / ”E reprezentat de ultimul om din Italia”. Nici Chiricheș nu a scăpat](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F8%2F3%2F19783%2F1722683690393365a2.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Fostul jucător din Liga 1 a ratat afacerea vieții: ”Astăzi aveam 100 - 150 de milioane de euro”](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F8%2F2%2F19761%2F1722631676d5cb8ec1.jpg&w=540&h=360&c=1)
Cele mai citite
![Cum le va recompensa Ion Țiriac pe fetele de la 8+1, după medalia de aur de la JO. Fostul tenismen, nevoit să plătească o sumă cu 6 cifre](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F8%2F3%2F19782%2F17226816657d879bd9.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Cornel Dinu, după ce a aflat cine va fi noul selecționer al României: ”Este un fenomen. Cea mai bună alegere”](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F8%2F2%2F19734%2F1722591953f94b7aa8.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Cine este Mădălina Amăistroaie, cea care a adus cea mai bună clasare a României la Jocurile Olimpice, la tir cu arcul: ”Sper că am popularizat acest sport”](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F8%2F4%2F19830%2F172277558930c820cc.jpg&w=540&h=360&c=1)
![De ce este INTERZIS să mănânci fructe seara dacă vrei să slăbești? Ce se întâmplă în organism?](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fnewsweek.ro%2Fresize%2FoEPP32NZfxhWZ0m5ct1F8GEKVE4uyzcmbuo-qnmCm6c%2Fresize%3Afit%3A800%3A600%3A0%2Fgravity%3Ace%2FaHR0cHM6Ly9uZXdzd2Vlay5yby9zdG9yYWdlL3N0b3JhZ2UvbWVkaWEvMjAyNC9BdWd1c3QvZWExMzZlY2IwZGE5YTg3ODVmMjg2YTNmZTZjOWM2MTkuanBlZw.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Fiica mea, 18 ani, mi-a zis că se mărită cu un bărbat de 60 de ani. Ce am aflat despre el e oribil](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fnewsweek.ro%2Fresize%2FBfrg1NygHnkqUVOp1NkFPXbget_mgmM2UdD97PqjBcs%2Fresize%3Afit%3A800%3A600%3A0%2Fgravity%3Ace%2FaHR0cHM6Ly9uZXdzd2Vlay5yby9zdG9yYWdlL3N0b3JhZ2UvbWVkaWEvMjAyNC9BdWd1c3QvZmJkNTlmMGM3NzllZDU2MDczMjgyMGMzMDYyZTkxMzIuanBn.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Recunoașteți personajul? De la probleme de dicție, la actor și cântăreț celebru. I s-a spus „Moțu”](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fnewsweek.ro%2Fresize%2FxYy6UnJSqa497--d9qn4l1UJYlEzPa9yT7EbVZiPrJg%2Fresize%3Afit%3A800%3A600%3A0%2Fgravity%3Ace%2FaHR0cHM6Ly9uZXdzd2Vlay5yby9zdG9yYWdlL3N0b3JhZ2UvbWVkaWEvMjAyNC9BdWd1c3QvYTliYWRhNzAyZTdlMDAyYzk3YTYzOWEwYmU2NDA4NGIuanBn.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Cristi Balaj, criză de nervi după ce U Cluj a marcat în poarta CFR-ului! Fanii ”feroviari” au fost șocați de ce a făcut oficialul](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F8%2F5%2F19860%2F1722808041643bec1a.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Dan Petrescu învinuiește partidele europene pentru eșecul CFR-ului cu U Cluj: ”Trebuie să sacrificăm meciurile din campionat”](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F8%2F5%2F19857%2F1722805440d73984d6.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Ioan Ovidiu Sabău își ține jucătorii cu picioarele pe pământ după succesul din Gruia: ”Încă nu am realizat nimic”](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F8%2F5%2F19859%2F17228069864c47c2e8.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Adi Păun, după înfrângerea suferită de CFR Cluj: ”Nu e plăcut deloc”. Ce a spus Sava despre plecarea din Gruia](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F8%2F4%2F19854%2F17228069794417694e.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Dan Nistor, după victoria cu CFR: ”Sunt pretenții la dinozauri!”](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F8%2F5%2F19858%2F172280661442dbd286.jpg&w=540&h=360&c=1)
![CFR – U Cluj, 2-3 pe iAMsport.ro. Surpriză în Gruia: prima victorie din ultimii 9 ani pentru ”șepcile roșii” în fața marilor rivali!](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F8%2F4%2F19827%2F17228016347bb3760a.jpg&w=540&h=360&c=1)
![8 minute de nebunie la Cluj! 3 goluri au fost marcate, iar Universitatea a ”răpus-o” pe rivala CFR](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F8%2F4%2F19856%2F1722804823c4a8b55d.jpg&w=540&h=360&c=1)
![China, campioană în proba masculină de ştafetă 4x100 m mixt! SUA a câștigat la feminin](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamsport.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F8%2F4%2F19855%2F17228045008bf98764.jpg&w=540&h=360&c=1)
![Unde poţi vedea România-Olanda online, la TV sau în aer liber, meciul din optimile EURO 2024](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamnews.ro%2Fimg.php%3Fu%3Dhttps%253A%252F%252Fiamnews.ro%252Fuploads%252Fmodules%252Fnews%252F0%252F2024%252F6%252F30%252F223%252F17197744921ab9c700.jpg%26w%3D300%26h%3D250%26c%3D1&w=540&h=360&c=1)
![BAC 2024. Încep probele scrise la examenul de Bacalaureat. Ce reguli noi trebuie să respecte candidaţii](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamnews.ro%2Fimg.php%3Fu%3Dhttps%253A%252F%252Fiamnews.ro%252Fuploads%252Fmodules%252Fnews%252F0%252F2024%252F6%252F28%252F221%252F1719609981505e748c.jpg%26w%3D300%26h%3D250%26c%3D1&w=540&h=360&c=1)
![Alimentele care scad glicemia. Puţini ştiu cât de benefice sunt](https://iamsport.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fiamnews.ro%2Fimg.php%3Fu%3Dhttps%253A%252F%252Fiamnews.ro%252Fuploads%252Fmodules%252Fnews%252F0%252F2024%252F6%252F26%252F217%252F1719397594c01d451d.jpg%26w%3D300%26h%3D250%26c%3D1&w=540&h=360&c=1)