Ferrari vine cu noul motor în Austria
Galerie foto(3) Galerie foto (3 fotografii): Ferrari vine cu noul motor în Austria
Răzvan Codorean | Publicat: 25.06.2026 13:00 | Actualizat: 25.06.2026 13:00
Scuderia a confirmat că va utiliza în acest final de săptămână propulsorul actualizat grație ADUO.
Nu rata știrile, emisiunile și cele mai tari clipuri iAMsport.ro
În Grand Prix-ul precedent, Ferrari a venit cu cel mai consistent pachet de îmbunătățiri. Iar acest lucru s-a văzut. Dacă au câștigat, cu adevărat, aproximativ trei zecimi pe tur, cum se vorbește în paddock, este greu de spus. Un lucru este cert. Echipa de la Maranello a fost capabilă să se bată pentru victorie și, în cele din urmă, profitând și de circumstanțe favorabile, l-a avut pe Lewis Hamilton pe cea mai înaltă treaptă a podiumului.
Să ne aștepte și în Austria un verdict similar? Este greu de spus. Mercedes nu a stat nici ea cu mâinile în sân și promite că vine cu îmbunătățiri care vizează, deopotrivă, fiabilitatea și performanța. Iar acum mai rămâne să vedem în ce măsură acestea vor putea compensa faptul că Ferrari se prezintă pe circuit cu primul upgrade al motorului.

”O modernizare relativ modestă”. Praf în ochi pentru rivali?
Enrico Gualtieri , șeful departamentului de dezvoltare a unităților de putere, spune că vom asista la primul rezultat al dezvoltării paralele. Care presupune un proiect pe termen lung, dar și introducerea de actualizări.
”F1 a fost întotdeauna un sport construit pe detalii și îmbunătățire continuă. Dezvoltarea unei unități de putere urmează de obicei cicluri lungi, deoarece fiecare etapă, în special cea mai semnificativă, necesită cercetare și dezvoltare intensivă și o validare foarte amănunțită. Din acest motiv, este rar să vezi schimbări radicale pe parcursul anului, mai ales când acestea implică integrarea cu mașina și condițiile sale de funcționare”, a explicat el.
Tot el spune că nu este vorba despre un plus important. Și aceasta chiar în condițiile în care nu vorbim doar despre motorul actualizat, ci și despre o nouă formulă de combustibil a celor de la Shell.
”Întreaga echipă de la fabrică lucrează din greu pentru a profita din plin de oportunitățile suplimentare oferite de mecanismul ADUO, în deplină conformitate cu foaia noastră de parcurs pentru dezvoltare. Modernizarea introdusă la Spielberg este relativ modestă și reflectă munca depusă în ultimele săptămâni pentru a transfera progresul înregistrat în programele noastre de dezvoltare pe pistă.
Aceasta este o actualizare limitată și, în sine, nu va fi suficientă pentru a schimba echilibrul de forțe. Ceea ce demonstrează este atitudinea echipei și a partenerilor noștri tehnici, toți hotărâți să continue să insiste și să profite de fiecare oportunitate pentru a îmbunătăți pachetul. Într-un campionat competitiv precum cel actual, este nerealist să credem că o singură actualizare poate transforma peisajul general, mai ales având în vedere restricțiile actuale de reglementare și omologare”, explică Gualtieri.
Să fie doar o declarație care să-i ”adoarmă” pe rivali? Vom afla, cu siguranță, în Austria, dar și în cursele care vor urma până la vacanța de vară. Pentru că, apoi, în septembrie, așa cum anunțam deja, vom avea parte de un al doilea upgrade al unității de putere.
Adaugă comentariu
Pentru a comenta, trebuie să fii logat. Dacă ai deja un cont, intră în cont aici. Daca nu ai cont, click aici pentru a crea un cont nou.





Cele mai citite







